Какво всъщност означава абревиатурата CV (curriculum vitae)?

Въпреки че всеки от нас знае за какво се използва CV-то, малко са запознати с абревиатурата, която седи зад двете букви. Изразът е на латински и означава „ходът на твоя живот”, или кратка история на развитието ти.

Как трябва да изглежда едно CV?

Всяко, разбира се, изглежда различно, също като самата „история на един живот”. Вашата следва да се отличава от тази на другите, понеже всеки от нас е уникален в това отношение.

Макар че документът е строго индивидуален и всеки консултант препоръчва различни начини как да изглежда той, все пак има три основни правила, които трябва да бъдат следвани, за да напишете CV-то, с което да спечелите мечтаната длъжност.

  1. Простота. Един освободен от излишества документ се прочита по-лесно от натруфения. Непретенциозното оформление на вашето CV помага на читателя да установи по-лесно колко много предлагате.
  2. Яснота. Директният изказ и недвусмислените изречения са лесни за четене и вникване в тях.
  3. Лаконичност. По-малкото се оказва често пъти повече, що се отнася за CV.

Има пет ключови стъпки за писане на ефективно CV:

  1. Извършване на опис върху вашите умения и опит.
  2. Намирането на подходящи работодатели.
  3. Избор на правилния формат.
  4. Самото писане на CV.
  5. Персонализиране на вашето CV при всяко кандидатстване.

 

Вашето CV винаги трябва да бъде таргетирано за работата, за която кандидатствате. Общите CV-та са далеч по-малко ефективни и ще доведат до по-малко интервюта и, разбира се, покани за работа. Старайте се да бъдете различни!

 

s

Стъпка 1: Извършване на опис


Самооценката е първата и най-важна стъпка при избора на професия, планирането на вашата кариера, както и при започването на търсене на работа. Тя е също толкова важна, когато пишете вашето CV. Правилното и ефективно излагане на вашите интереси, умения, постижения, ценности към бъдещ работодател е от решаващо значение за успешното намиране на желаната работа, независимо дали са представени в писмен вид (в CV) или устно (по време на интервю).

Помислете за това, какви са интересите, опитът, уменията, постиженията и ценностите, които искате да покажете на потенциалния си работодател.

 

Стъпка 2: Намирането на подходящ работодател

 

След като сте съставили списък с вашите интереси, умения и т.н., е време да ги приспособите към желаната от вас сфера на работа.

Първо, помислете за това, за какъв вид работодател, фирма, организация бихте искали да работите:

Размер и тип на организацията: Да оперира на местно, национално, международно ниво?

Характеристики на желаната позицията: Предизвикателна, самостоятелна, част от екип, отговорна, работа с клиенти, ориентирана към проекти и т.н.

Географско положение: Къде се намира мечтаната работа?

Работно време: Редовни смени, гъвкав график, работа на смени, възможността да работите от дома си и т.н.

Заплата и социален пакет: Тук колкото повече, толкова по-добре. Нали?!

Чести пътувания: Искате да пътувате или предпочитате работа в офис?

Работна среда: На закрито, на открито, да има специфичен дрескод и т.н.

 

s

 

Като вземете под внимание по-горе изброените точки, съставете „идеален профил на желаното работно място” – определете възможните фирми, за които бихте искали да работите.

Когато започнете да проучвате работодателите и обявите за работа, вземете под внимание списъка с вашите ценности, който съставихте в първа стъпка. Вашите ценности съвместими ли са с характеристиките на организацията? Ако не, може би ще е по-добре да помисли и да разгледате и други възможности.

След като сте намерили подходяща организация или обява за работа, която отговаря на вашите ценности, помислете за нуждите на работодателя и ги свържете с вашите интереси и умения.

 

Стъпка 3: Избор на правилния формат


CV-то може да бъде таргетирано или нетаргетирано, но най-важният фактор е вашата автобиография да подчертава вашите постижения и способности, както и вашите лични цели за кариерно развитие.

Макар че вашето CV трябва да бъде редактирано за всяка длъжност, за която кандидатствате (особено ако кандидатствате за по-отговорна длъжност), ако изберете вашето CV да бъде нетаргетирано, информацията, която ще съдържа, ще бъде по-обобщена и не толкова специфична. Това би било подходящо за хора току-що завършили.

Таргетирано или нетаргетирано?

Нетаргетирано CV се използва, когато не разполагате с ясна представа за това, каква работа ще търсите, или не искате да ограничавате вашата кандидатура.

Таргетираното CV се използва, когато знаете коя е областта, в която искате да работите и / или имате някакъв опит, върху който искате да наблегнете.

 

 

Продължава на страница №2...

 

Стъпка 4: Писане на вашето CV

d

Вашето CV е вашата лична реклама, така че това, което сте избрали да включите, и начинът, по който „продавате” вашите умения и опит, ще определи дали ще бъдете поканени на интервю.

 

A) Основна информация за вас:


Пълното ви име/ Дата на раждане/ Постоянен адрес/ GSM/ Email адрес /

Съвет: Уверете се, че вашата информация е актуална. Нищо не е по-разочароващо за един работодател от телефон, който е изключен. Ако координатите ви се променят, не забравяйте да ги коригирате във вашето CV. Избягвайте нетипични или странни email адреси като: sexygirl89@, badboy92@... и т.н.

 

Б) Цел в кариерата или резюме


Секцията „Цел в кариерата“ или „Резюме“ е най-ефективният начин да накарате читателя да иска да прочете и останалата част от вашето CV. Тя дава фокус на вашата автобиография, така че на работодателя няма да му е нужно да разбере каква позиция би била най-добрата за вас. Тук трябва да изложите вашата дългосрочна цел, а останалата част от вашето CV трябва да бъде насочена към свързване на вашия опит с тази цел.

 

Цел в кариерата представлява: Едно или две изречения, които обобщават посоката на кариерата ви, която се надявате да поемете. Трябва да отговорите на следните въпроси: какво, къде, с кого и на какво ниво на заетост искате да работите?

Включвайки вашата цел, показвате, че имате достатъчно ясна представа за това, какво бихте искали да постигнете. Имайте предвид, че тя може да ви ограничава, ако вашата кандидатура е твърде прецизна или не е достатъчно ясна. Като алтернатива може да споменете вашата цел в кариерата в мотивационното си писмо.

Цел в кариерата, примери:

 

"Максимално да използвам моето образование и опит, за да подобря организационната си ефективност и отношенията с клиентите като търговски сътрудник.

Да комбинирам дипломата ми с английска литература с репутацията си като творческа личност, за да стартирам кариера като писател и редактор."

Включвайте „Цел в кариерата“, ако имате достатъчно ясна представа за отдела или позицията, от която се интересувате. Ако не сте сигурни или не искате да ограничавате вашата кандидатура, изготвянето на кратко резюме може да бъде по-добра идея.

 

Резюмето представлява: Резюме на квалификациите, подчертава вашите силни страни и най-подходящите квалификации и опит (като се посочва продължителност, отговорности и постижения).

От 3 до 5 изречения, обобщаващи вашите квалификации. Включва уменията и опита, които можете да предложите на организацията.

Резюме на квалификациите, пример:

 

"Динамичен мотиватор с опит в разрешаването на проблеми и с отлични организационни умения търси кариера в областта на връзките с обществеността и маркетинга. Доказан опит в административните способности и опит в обучението и координацията на проекти.

Студент, владеещ два езика и със солидно образование в областта на счетоводството и контрола, търси работа в счетоводна кантора. Отлични писмени и устни комуникационни умения със силни познания в икономическите изисквания и нормативите на България."


s


В) Трудов стаж


Секция Трудов стаж не е необходимо да включва абсолютно всяка работа или длъжност, която някога сте заемали. В много случаи тук по-малкото може да се окаже повече. Включете позициите, които само биха ви помогнали да спечелите мечтаната длъжност, с подробно описание на това, какви са били отговорностите ви. Тук включете:

  • Хронологичен списък на заеманите от вас длъжности, като започнете с най-скорошната.
  • Включване на периода на заетост (начална дата / крайна дата).
  • Посочете пълното наименование (и местоположението) на фирмата и вашата длъжност.
  • Опишете вашите отговорности и конкретни примери от извършваните от вас задачи, за да докажете умения и компетенциите, които имате.
  • Подчертайте елементите от предишните си работни места, които са свързани с вашата кариерна цел.
  • Използвайте глаголи за написването на вашето CV.

Г) Образование


За студенти, тепърва търсещи работа, тази секция е от особена важност, тъй като засега те няма какво друго да предложат. Задължително включете:

  • Списък на вашите дипломи и години на обучение в обратен хронологичен ред (ако сте в процес на обучение, можете да поставите очакваната дата на вашето бъдещо завършване.
  • Включете пълното наименование и местоположението (град, област / щат, държава) на институциите, в които сте следвали, както и стипендии и образователни награди (ако имате много от тях, може да създадете отделен раздел, наречен награди и стипендии).
  • Запишете всяка специализация (малка или голяма), авторство, теза или почести, които ще ви помогнат за позицията, за която кандидатствате.

Д) Езици


При изброяването на езиците, които говорите, започнете с тези, които най-много съответстват за работното място, дори и ако те не са майчиният ви език.

Ако свободно владеете два езика, уточнете го:

Свободно владеене на английски и френски (писмено и говоримо).

Ако не владеете перфектно езиците, може да посочите просто владеене на английски и френски, без да споменава вашето ниво – можете да си го спестите за интервюто.

 

Е) Умения


Този раздел обобщава уменията, които притежавате и можете да предложите на работодателя. В този раздел:

  • Подчертайте умения, които имате и как сте ги придобили.
  • Изберете само онези умения, които са от значение за длъжността, за която кандидатствате.
  • Пример за комуникативни умения:
  • Умения за убеждаване и преговаряне с различни типове клиенти, придобити в предишна длъжност.
  • Създаване на седмични електронни бюлетини в български сайт за електроника.
  • Работи с учениците да подобрят своите мотивационни писма и CV-та.

Ж) Допълнителна информация: Тук може да включите допълнителна информация като шофьорска книжка, курсове и др.

 

Стъпка 5: Персонализиране на вашето CV

 

s

 

Честито! Вие подготвихте основното си CV, но все още има много работа за вършене. Не можете да изпращате едно и също CV на всеки работодател, ако искате да си спечелите мечтаната длъжност.

Важно е да отделяте време, за да персонализирате всяка кандидатура. Работодателите, прекарват само 20-30 секунди, за да разгледат вашата автобиография. През това време вие трябва да сте убедили читателя, че вие сте достойният кандидат с необходимите умения и най-вече – че заслужавате интервю за работа. При последваща покана за интервю може да разгледате въпросите, които ще ви спечелят интервюто за работа.

„Преследвайте дори и най-смелите си мечти, защото дори и най-малките пъпки може да се превърнат в красиви цветя.“ - Карлос Сутерланд

Тагове: