Телекомуникационният пазар в България несъмнено се раздвижи миналата седмица с промоционални оферти, каквито не бяхме виждали до сега.

Ребрандирането на GLOBUL, огромните отстъпки на скъпите планове на Мтел и Виваком, невижданото до този момент количество минути към всички национални мрежи в постпейд (договорни) плановете… всичко това е хубаво, но съществува и една друга група потребители, които не желаят и нямат никакво намерение да подписват 24-месечен договор с трите оператора. Тази група потребители предпочита (или може да си позволи) само предплатените карти и следователно се съгласява на по-неизгодни условия, защото телекомите фокусират вниманието си предимно върху постпейд тарифите, за разлика от други държави, като Сърбия, където припейд (предплатени) картите са предпочитани. 

Миналата седмица анализирахме битката на мобилните оператори на полето на постпейд тарифите, а сега дойде ред и на тези без договор.

Правим важното уточнение, че в офертите ще включим и BOB, чиито услуги се предлагат срещу безсрочен договор, който може да бъде прекратен по всяко време с 30-дневно предизвестие.

Преди

Преди около 10 години Prima/B-Connect картите бяха на почит от всички, а договорите бяха само за хора, които имат стабилни финансови възможности. Предплатените карти предлагаха възможност да ползваш услуга само за входящи обаждания, да харчиш само това, което предварително си платил… или да ползваш и да изхвърлиш, когато си турист. Услугите с договор даваха по 10 минути на месец към собствената мрежа, 60 стотинки на минута към всички за безумни тогава такси. А спомняте ли си B-Connect SMS тарифата, която предлагаше SMS-и към всички на уникалната цена от 13.9 лв.? А помните ли тестовата Прима карта на Мтел, с която говорихме по цяла нощ безплатно? За да получиш такава карта се изискваха сериозни връзки и винаги се даваха “под масата”.

Сега

Днес предплатените наистина се използват предимно от туристи и… хора, които друго не могат да си позволят. Съвременният потребител има нужда от огромни количества мобилен интернет, минути към собствена/външна мрежа, а предплатените рядко могат да предложат това. Интересен факт е, че и до ден днешен огромен брой от предплатените услуги искат 0.60 лв. на минута, а няма смисъл дори да споменаваме колко струват реално тези минути...

Въпреки това си заслужава да сравним офертите на трите оператора, защото възможността да не си обвързан е доста привлекателна за определени групи. Реално някои предплатени карти изискват постоянно зареждане на сметката, за да се ползват отстъпките, което ги прави подобни на абонаментните, с разликата, че не се подписва договор.

Мтел

Мтел нарича своите предплатени карти Prima, като най-неизгодният стартов пакет се казва “Прима Стандарт” и не съм сигурен до колко той реално се налага в магазините, но все пак - съществува. 

“Прима Стандарт” е доста семпъл план - 0.59 лв./минута към всички национални мрежи, 0.19 лв./SMS към всички български и 0.25 лв./SMS към всички международни мрежи. “Предимство” на този план е такта на отчитане - 30/1. 

“Прима парти” е особено неизгоден план - 0.47 лв./минута към 5 номера от групата “Семейство и приятели” през деня (09-21 часа) и 0.23 лв./минута към групата през нощта. В мрежата на Мтел през деня се говори на 0.83 лв./минута (!!!), а през нощта на специалната цена от 0.35 лв./минута. Нощната тарифа за разговори към други мрежи е 0.59 лв./минута. Съобщенията през деня се тарифират по 0.25 лв., а през нощта 0.18 лв. Има и “Happy Hour” с още по-евтини текстови съобщения. Тактът на отчитане отново е 30/1.

“Прима свят” предлага 20 минути и 20 SMS към всички национални мрежи и всички мрежи в още 32 избрани страни, 20 MB мобилен интернет, 0,18 лв./мин. към всички фиксирани мрежи в страната и фиксираните мрежи в още 32 страни, 0,38 лв./мин. към всички мобилни мрежи в страната и мобилните мрежи в още 32 страни. За да се ползват тези преференциални тарифи, абонатите трябва да зареждат ваучери по минимум 6 лв. на 30 дни.

“Прима за деца” е особена тарифа, която предлага възможност на родителите (независимо от техния тарифен план) да говорят за 0.01 лв./минута с детето си, а то да говори с тях за 0 лв./минута. С другите “Прима за деца” номера и “Семейство и приятели” се говори за 0.05 лв./минута, а извън мрежата на оператора - 0.39 лв./минута.

“Прима с 2200 минути” е карта тип “ползвай и хвърляй”, защото предлага въпросните 2000 минути към СиП (“Семейство и Приятели”) еднократно, след което при всяко презареждане се дават само 212 минути. Цената за разговори извън групата е 0.35 лв./минута. Ако Прима картата не бъде презаредена, както и след изтичане на 30-дневния срок на валидност на преференциалните условия, в сила са стандартните цени на тарифен план Прима класик: 0,54 лв./мин. към всички мрежи в страната, 0.23 лв./мин. към Семейство и приятели. 

“Прима за всички” дава 100 минути към всички Мтел номера и 1000 минути към “VIP номер”. Условията важат за 30 дни, след което се изисква зареждане от 6 лв.

От днес Мтел предлага и нова Прима тарифа - “Прима 001”. Условията включват: 0.01 лв./минута към всички в Мтел и 0.21 лв./минута към други оператори. Важно е да се отбележи, че при всяко презареждане се удържа такса от 1.90 лв, така че реално на разположение са 4.10 лв./минута - 410 минути към Мтел. Този план е най-изгоден от към цена за разговори, но тактът на отчитане е 60/60 - на всяка започната минута.

 

Теленор

Теленор предлага общо 6 предплатени тарифи.

Стандартният план тарифира минутата към всички мрежи по 0.39 лв и 0.25 лв. за групата “Приятели”. Мобилният интернет се тарифира по 2.40 лв./MB. Интересното е, че предплатеният план “Приятели” предлага абсолютно същите условия.

Другите два плана са “30” и “30s”, а условията са следните:

Предплатеният “стартов” пакет “Visitor” е наистина за хора, които идват за по седмица в България. Той предлага тарифиране от 0.19 лв./MB за интернет, 0.19 лв./минута към избрани фиксирани международни мрежи, 0.39 лв./минута към избрани мобилни международни мрежи и 0.29 лв./SMS към всички. Тези преференциални цени важат за точно 7 дни, като след изтичането се прилагат по-солени условия: 0.49 лв./минута и SMS към избраните фиксирани и мобилни международни мрежи. Тарифирането е с такт 60/60.

Предплатен пакет “Теленор” предлага 100 минути в мрежата при активиране на картата, 100 минути при зареждане на 6 до 9 лв. и 150 минути при зареждане от 10 лв. или повече. Има промоционален период, в който тези минути ще се дават със зарежданията - 1 юни - 30 ноември. След ноември минути няма да се дават, а разговорите се тарифират по 0.39 лв./минута към всички и 0.25 лв./минута към групата “За приятели”. “Промоционалните минути” до края на месеца се дават със срок 14 дни, след което изчезват. Реално тази оферта е най-неизгодна, защото от декември няма да има никакви минути при презареждане.

 

VIVACOM

Виваком също предлага много оферти за предплатени карти. Първата, която разглеждаме е “VIVA International”, която дава преференциални условия за разговори с чужбина. Цените са: 0.18 лв./минута към фиксирани национални и международни мрежи и 0.34 лв./минута към мобилни национални и международни. Хубавото е, че компанията не изисква постоянно презареждане, за да се ползват тези цени. 

“Get Free” дава различни бонуси + SMS-и в зависимост от заредената сума. Минутата към други оператори се таксува по 0.34 лв.

От 6 до 9.99 лв. - 30 мобилни и 30 фиксирани минути към VIVACOM.

От 10 до 19.99 лв. - 100 мобилни и 100 фиксирани.

От 20 до 49.99 лв. - 250 мобилни и 250 фиксирани.

От 50 до 99.99 лв. - 1000 мобилни и 1000 фиксирани.

“Стандартният” пакет предлага разговори към всички мрежи по 0.44 лв./минута и 0.19 лв./SMS. “Опа!” също няма включени минути, но тук цената на минута към всички е 0.34 лв.

“Get Five” е тарифа, която ще се хареса на хора, които говорят с ограничен брой приятели от мобилната мрежа на оператора. Ако заредите 6-9.99 лв. получавате преференциална цена от 0.05 лв./минута към 5 номера, а за суми над 10 лв., цената пада до 0.01 лв./минута. Първоначално еднократно се дават 600 минути към тези номера, а за ползването на преференциалната цена от 0.01 лв. се уддържат по 2.50 лв. Това означава, че за 10 лв./месец получавате грубо по 750 минути към 5 номера. 

“Get M@X” е най-странната тарифа, защото изисква да заредите голяма сума, за да ползвате минути. За тези пари по-добре да се подпише договор. При зареждане от 10 - 19.99 лв. се дават 500 SMS в мрежата на VIVACOM и 5 MB интернет. Зареждането на сума от 20 - 49.99 лв. дава 500 минути в мрежата на оператора, а за над 50 лв. се дават 1000 минути, 1000 SMS и 100 MB мобилен интернет в мрежата.

 

Няма да те вържа, но ти си предплати

Както сами виждате, офертите са повече от неизгодни. От горепосочените планове едва 2-3 стават за постоянно ползване и причините за това са ясни: скъпи национални минути, скъпи минути към собствената мрежа, скъп интернет по 2.40 лв./MB и срок на валидност от 3 месеца при Теленор (ако не се презареди).

Но надежда има, защото съществуват два варианта, които не изискват дългосрочно обвързване, като при тях се предлагат много евтини национални минути. 

Vivacom Call-Yo

Тази тарифа е предплатена и не изисква подписване на договор. Тя се появи като директен отговор на неустоимата тогава оферта на Мтел в лицето на другата търговска марка BOB.

“Call-Yo” предлага възможност за разговори по 0.108 лв./минута към всички оператори и 0.14 лв./SMS. Неизгодното тук е, че за да се ползва тази цена, трябва да се зареждат по минимум 10 лв. на всеки 30 дни

BOB

BOB е услуга на Мтел, която се предлага с безсрочен договор, който може да бъде прекратен по всяко време с 30-дневно предизвестие. Тарифите на BOB в момента са три:

“bob” - 0 лв. месечна такса, цена на минута и SMS към всички - 10.8 стотинки

“minibob” - 5.90 лв. месечна такса, 100 минути към мобилни и 100 към фиксирани мрежи. След изчерпване - 10.8 стотинки към всички за разговори и SMS.

“smartbob” - 9.90 лв. месечна такса, 150 минути към мобилни, 150 към фиксирани, 500 MB мобилен интернет. На клиентите се предлага възможност да добавят по още 500 MB срещу 4.90 лв./месец или еднократно.

 

Дяволът е в детайлите

Както и при абонаментните планове, и тук имаме подводни камъни под формата на дребен шрифт, който трябва да се прочете преди ползване.

- Vivacom Call-Yo изисква зареждане от 10 лв. на всеки 30 дни, за да се ползва преференциалната цена.

- Мтел иска плащане на “стартов пакет” при купуване на BOB еднократно в размер на 15 лв. Важи за всички тарифи на BOB.

- BOB има включена гласова поща, която се деактивира срещу сумата от 3.90 лв. еднократно.

- Свързването с “Център за обслужване на клиенти” при Виваком е безплатно. При BOB цената е 0.18 лв./на обаждане за автоматичното меню + още 0.18 лв./на обаждане за свързване със сътрудник.

- След изчерпване на включения мобилен интернет при BOB, достъпът до интернет се преустановява, ако не се добави допълнителен пакет.

Изображения: InsideHousingUK, Daniel Go/Flickr

А вие коя тарифа ползвате? Смятате ли, че предплатените услуги имат предимства и какви са те? Очакваме отговорите в коментарите.

Прочетете от поредицата: Мобилните оператори и битката за клиента