Група инвеститори, ръководени от фонда Intel Capital вчера обяви, че е инвестирала 100 милиона долара в разработването на технология, която трябва да позволи масово разшифроване и подреждане на последователността на веригите на ДНК.

Инвеститорите отбелязват, че подобни технологии съществуват и в момента, но сега разшифроването на генома отнема няколко години, а цената на такава процедура е милиони долари.

Създадената от обединението лаборатория Pacific Biosciences трябва до 2010 година де представи нова технология за свръхскоростно изследване на ДНК и анализ на получените данни.
На теория подобна система трябва да предсказва много заболявания, на които е подложен даден човек, а така също и да дава цялата информация за здравето на пациента, за да му се състави индивидуален курс на лечение, което да бъде максимално ефективно.

Изпълнителният директор на Pacific Biosciences Хю Мартин припомни, че преди време американското правителство финансира програмата Human Genome Project, в рамките на която бе съставен пълният геном на човека.
Проектът приключи през 2003 година, като за съставянето на пълната генна карта бяха необходими 13 години и 450 милиона долара, припомня електронното издание CyberSecurity.

Задачата на Pacific Biosciences е да направи тази процедура хиляди пъти по-евтина и значително по-бърза.
В идеалния случай съставянето на генома не трябва да отнема повече от 15 минути.

Освен Intel в генния проект участват няколко големи инвестиционни фонда, сред които Deerfield Capital Management LLC; T. Rowe Price Group; Morgan Stanley; FMR LLC; AllianceBernstein Holding LP; Maverick Capital Ltd.; Redmile Group; Alloy Ventures; DAG Ventures; Teachers' Private Capital; Kleiner Perkins Caufield & Byers и Mohr Davidow Ventures.

Съобщава се още, че за основа при процедурата на съставянето на генома в Pacific Biosciences ще се използва полимеразата (разновидност на химически фермент). Именно този фермент се използва от човешките клетки за копиране на генната информация.

В следващите етапи на експеримента системата ще разплита двойната спирала на ДНК и ще сортира химическите съединения по групи в зависимост от нуклеотидите.
Освен това в системата ще има база от готови съединения, с които ще се съпоставят генните фрагменти.

Тагове: