Темата за енергетиката и високите технологии неведнъж е разглеждана, като намирането на способ за получаване на евтина слънчева енергия за масово ползване е мечта за много учени.

Изследванията на един от тях - Андреас Мершин, са насочени именно в тази посока - получаване на евтина електроенергия, която може да се ползва от всеки и в най-голяма степен от хората, живеещи в малките села и градове.
Първоначално автор на проекта е бил Шугуан Чжан, но разработеният от него метод е бил слабо ефективен. Изследванията на Андреас и неговия екип се явяват продължение на работата на Чжан. След всички проведени изследвания учените са разработили процес, позволяващ да се извлича енергия от селскостопанските отпадъци, в това число и от окосена трева. Това става чрез стабилизирането на хлорофил със специално разработени пептиди с повърхностно активни вещества. Разбира се, подробното обяснение на технологията не е толкова просто, както и самите обяснения на учените не са понятни за всеки, но основната идея е ясна - начин за получаване на енергия от фотоволтаичните способности на хлорофила.

Резултатите на съвременните учени в областта на биоенергетиката са се оказали близо 10000 пъти по-ефективни от досегашните аналогични биофотоволтаични системи, отдавайки напрежение от 0.5 V и мощност от 81 микровата на кв.см. Само че преобразуването на 0.1 процента от слънчевата енергия все още е крайно недостатъчно. За да стане наистина полезна технологията, е нужно този процент да се увеличи десет пъти. Според думите на учените след няколко години ще се появи възможността от окосена трева с участието на определени химикали да се получи евтино електричество.

Във видеото по-долу Андреас Мершин разказва как новият подход за получаване на електричество може да бъде ефективно полезен за широк кръг хора.