Битката за клиента не е толкова яростна през 2016 г., колкото беше към края на 2014 и в началото на 2015. Въпреки това и сега операторите предлагат наистина прилични оферти на ниски цени, но с някои уловки.

 

Ето и някои от нещата, за които трябва да внимавате и да следите при подписване на договор с мобилен оператор.

 

1. Неустойки при предсрочно прекратяване

Наскоро КЗП договори с два от операторите (първо Виваком, после и Мтел) неустойките при предсрочно прекратяване на договорните отношения да не надвишават три стандартни месечни такси. Новата практика вече влезе в сила и за оранжевите, и за червените, но за да се възползвате от това право, трябва да знаете, че в повечето случаи няма да платите само три такси.

Първо, ако сте подписали на промоционални условия на Net&Call XXL (намален от 100 на 30 лв.), ще трябва да платите не 3x30, а 3x100. До тук всичко е ясно. Уловката е, че операторът си запазва правото да поиска и получените отстъпки от вас (или поне процент от тях). Това означава, че ако прекратите двугодишен договор с тези условия на десетия месец от подписването, ще трябва да платите и част от направената ви отстъпка в допълнение на трите стандартни месечни такси. Ако сте закупили телефон с отстъпка, операторът ще поиска да му възстановите и нея.

Мтел е вторият оператор, който въведе практиката за трите такси. Имайте предвид, че телекомът я прилага само и единствено за договори, подписани след влизането на промените (01.07).

 

2. Допълнителни анекси и приложения

Специално внимание трябва да обърнете и на анексите и приложенията към договора. В момента тече масово “пробутване” на анекси и приложения към новосключените договори. Причината за това е решението на Европейската комисия да премахне таксите за роуминг окончателно през 2017 г., както и да намали сегашните от 30.04. Сега някои оператори карат при подписването на договор да се подпише и приложение за конкретен роуминг тарифен план (който със сигурност ще е неизгоден през 2017 г.), като “промяната на основния роуминг план, извършена след активиране на роуминг тарифата, не води до нейната автоматична деактивация”. Тълкуването на тази сложна юридическа формулировка оставяме на вас.

 

3. Ограничения в скоростта

От години знаем, че “неограниченият” мобилен интернет, предлаган от телекомите, не е точно неограничен. Неограничен е единствено трафикът, но не и скоростта. Тя пада след изчерпване на предварително заредените мегабайти до мизерните 64/128 kbps. Те може да са достатъчни за използване на чат клиенти като WhatsApp и Viber, но ако опитате да заредите уеб страница… нервите ви ще бъдат изпилени.

Сега обаче операторите са намерили нова ниша - ограничаване на максимално достижимата скорост в мрежата (тази, която достигате при неизчерпан пакет). Лимитът се определя от месечния план и таксата му.

 

Така, например: 

За тарифен план на цена от 15.99 лв. операторът ограничава максималната скорост до 14 mbps.

Ако плащате 19.99 лв., ще получите максимална скорост от 21 mbps.

При план за 23.99 лв. максимално достижимата скорост от клиента е 42 mbps.

При по-скъпите планове ограничението пада.

По този начин телекомите не ограничават клиента до определена мрежа (3G/4G), но на практика налагат изкуствени лимити.

 

 

4. Допълнителни пакети

Летните оферти на операторите са примамващи. 16 GB мобилен интернет + неограничени разговори на цена от 23.99 лв. предлага Виваком, Мтел дава 12 GB за 38 лева, докато Теленор впечатлява с 15 GB за 30.99 лв.

Промоциите са напълно реални и осигуряват огромна отстъпка за срока на договора (задължително двугодишен).

Зад офертите обаче се крият допълнителните пакети. Всъщност офертата Smart M (6 GB+неограничени разговори за 17.99 лв) на Виваком, например, се състои от “25% отстъпка от месечната абонаментна такса на тарифния план, 100% отстъпка от месечната абонаментна такса за три пакета „Удвоени МВ на максимална скорост Smart“ и 100% отстъпка от месечната абонаментна такса за един пакет „+Неограничени минути“ до края на срока на договора”. При евентуално прекратяване на договор ще се платят три стандартни такси (без 25% отстъпка), част от предоставените отстъпки от месечната такса, стандартна такса за пакета с неограничени минути (8 лв.) и стандартните такси за пакетите с двойни мегабайти (6 лв. общо). След изтичане на договора същите тези такси от допълнителни пакети стават дължими всеки месец, освен ако клиентът не преподпише договора си.

 

5. Минути по направления

През 2016 г. Почти всички планове предлагат неограничени минути към националните мрежи. Специално внимание обаче трябва да обърнете на направленията, за които тези минути важат. Мтел, например, предлага неограничени минути с плана “Безкрай”, но те важат само и единствено за национални мобилни мрежи. Всяко обаждане към фиксирани мрежи се заплаща. Това не важи за Теленор и Виваком.

В същото време другите планове от линията “Безкрай” предлагат неограничени минути към мрежата на Мтел (без БОБ), които обаче важат само и единствено след изчерпване на включените в пакета национални минути.

 

Прочетете: 4G роуминг в 10 от най-посещаваните страни в Европа от Мтел