Когато някой фермер отглежда растения в промишлени мащаби, в развитите държави на негово разположение винаги има специализирана лаборатория, където периодично може да дава част от своите растения за анализ. По този начин се предотвратяват различните заболявания у растенията и възможните епидемии, които могат да затрият целия труд на фермерите. Проблемът е там, че подобни лаборатории няма в по-бедните държави и отделни региони, а необходимостта от грижа за здравето на културите е нужна навсякъде.

Във връзка с това изследователи от Университета в Пенсилвания и Швейцарския федерален технологичен институт създадоха специално приложение, задачата на което е да предоставя на фермерите диагноза на растенията по направена тяхна снимка. В база данните на приложението присъстват повече от 53 хиляди фотографии на болни и здрави растения, като са представени 14 вида растения и 26 техни заболявания. Използвайки задълбочен подход към самообучението, изследователите са успели да накарат създадената от тях невронна мрежа да търси определени закономерности. Като резултат системата е способна да идентифицира заболяванията на растенията с точност от 99.35%.
Отчитайки факта, че в света към 2020 година ще има повече от 5 милиарда смартфона, като почти милиард от тях ще са в Африка, считаме, че този подход е доста ефективен допълнителен метод за предотвратяване загубите в добива в селското стопанство“, казва Дейвид Хюз – един от съавторите на проекта.