Когато изгаряме различните видове гориво, в атмосферата се изхвърля огромно количество въглероден двуокис, което допринася за климатичните промени, на които ставаме свидетели днес. Нова, компактна електростанция в Германия може да реши отчасти този проблем чрез обратен процес – преобразуване на CO2 в пригодни за използване горива.


Вече съществуват големи и сложни станции за преработване на CO2 в метанол и етанол, но Soletair може да отиде далеч по-напред. Първото сериозно предимство на новата система се състои в това, че е много компактна и се събира в контейнер благодарение на „микроскопичното“ си вътрешно устройство. Другият, малко съмнителен плюс е производството на всякакво гориво – дизел, бензин, керосин. Това е любопитен момент, тъй като системата ще работи един вид сама от себе си – отначало ще черпи енергия от бензиновия двигател, след което ще пълни резервоара му с новосъздаден бензин, създаден от изхвърления в околната среда CO2 при процеса.

Ние представяме съвършено нова модулна технология, която се явява реална алтернатива на скъпите и големи химични системи, използвани в момента за обичайното производство на течност-газ“, разказва Тим Болткен от Ineratec. Той пояснява, че системата може да бъде използвана за създаване на гориво от събрания материал в пречиствателните станции или да се използва в органичните ферми. Експерименталният завод е въведен в експлоатация в един от технологичните центрове във Финландия, като през 2017 ще премине през още цял куп тестове на системите, а през 2018 година ще се появи реално на пазара.