Обикновено Intel е компанията, която представя най-новите процесорни нововъведения, но днес консорциумът IBM-led обявиха, че са произвели първите в света функционални 7 nm (нанометрови) микросхеми. Най-новите търговски процесори днес са изградени с помощта на 14-нанометровата технология и има планове за ход към 10 nm чипове през 2016 г.

"7 nm микросхеми са останали извън обсега заради редица основни технологични бариери", казват от IBM, като най-забележителните сред тях са свойствата на материала на самия силиций. Група от сътрудници на IBM, сред които Samsung и Политехническият институт SUNY, са заменили чистия силиций със силициев-германий (SiGe), като новата сплав подобрява работата на транзисторите и позволява създаване на по-малки по размер чипове. 7 nm чипове ще позволят да се създадат по-производителни, по-икономични и по-евтини електронни продукти от всякакъв тип.

Това не е първият пробив на IBM от този тип. Още през 2012 г. компанията демонстрира 9 nm транзистори, изградени от въглеродни нанотръби. Настоящите 7 nm SiGe транзистори изглеждат малко по-изгодно за търговско производство, въпреки че те са на няколко години от достигане до масово използване. Процесорите, създадени по 7 nm технология, се очаква да имат два пъти по-голяма плътност от чиповете, създадени по 10 nm технология. Това е поколението след следващото поколение.

Днешният анонс на IBM е основен крайъгълен камък в 5-годишна изследователска програма на стойност 3 милиарда щатски долара за разширяване на границите на чип технологията, необходима за посрещане на нарастващото търсене на изчислителни облаци и Big Data системи.

Отделно от тези промени този месец приключи продажбата на IBM подразделението за производство на чипове на GlobalFoundries, компания за полупроводници, която се откъсна от AMD през 2009 година. GlobalFoundries е член на изследователската група, която успешно произвежда новите 7 nm чипове, и тя ще е ексклузивен производител на процесори за IBM за следващите 10 години.

И така, дори IBM да излиза от бизнеса с производство на чипове, тя продължава да работи по проектирането и рафинирането на чиповете, които ще захранват нашето колективно бъдеще.

 

Прочетете още: Магнитната лента се завръща с рекордните 220 TB благодарение на IBM 

Тагове: