Микрофлуидните системи са едни от най-новите продукти на техническия прогрес и се използват в много области, включително машиностроенето, химията, биотехнологиите – с други думи там, където се изисква точно манипулиране с малки количества течности. Традиционно микрофлуидните системи са двуизмерни и се конструират в чисти помещения, аналогично на интегралните чипове в електронната промишленост.

Ето обаче, че в момента учени от Университета в Южна Калифорния работят над радикално усъвършенстване на процеса по изработване на микрофлуидните системи, разделяйки ги на стандартни модулни компоненти, които може да бъдат сглобявани подобно на конструктор LEGO. Подходът е наистина иновационен. Макар че създателите на традиционните микрофлуидни устройства се опитват да ги направят с максимално интегрирана структура, подобно на микросхемите, далеч по-важно е къде и как се смесват течностите, отколкото плътността на компонентите на квадратен сантиметър площ.

Калифорнийските изследователи са успели да създадат модулни компоненти, с помощта на които може да се конструират всички общи елементи на микрофлуидната система, както и конектори, чрез които те може да се съединяват. В добавка иновационната триизмерна микрофлуидна система може да бъде разглобена и сглобена отново.