През цялата история на музиката, която вероятно е почти толкова дълга, колкото и историята на човечеството, непрекъснато са се появявали нови и нови музикални инструменти. Хората обичат да експериментират. И то не само от любознателност или от скука – новите предизвикателства във формата на звуци са променяли навици, оформяли са културата на народи и дори са им придавали идентичност – спомнете си само за диджериду на австралийските аборигени. Има ли нещо подобно някъде по света?


През последните няколко века в европейската и световната музикална история непрекъснато се появяват опити за създаване на нови „класически“ , както и цели купища забавни, куриозни и специално създадени за рекорди музикални изобретения. Ето няколко от тях, които със сигурност ще ви бъдат интересни.

 

Пиезоелектрическа виола с две струни

През миналата 2015 година една компания, занимаваща се с триизмерен печат (MONAD), се намеси по интересен начин в музикалния свят, представяйки уникални, красиви инструменти, създадени именно с 3D печатаща технология. Най-красивия от тях е точно тази пиезоелектрическа виола, която прилича на нещо, излязло директно от научнофантастичен филм. Само че е създадена, за да произвежда серии звуци, доста по-различни от тези на традиционния класически инструмент.


„Цигулката“ е част от изложението на MONAD за триизмерен печат, като освен нея са представени още 4 други „отпечатани“ инструмента (чело, китара и др.). Всички те могат да се свързват в една голяма 3D скулптура с възможности за усилване и произвеждане на нови типове звуци.


Музикалната скулптура освен това е способна да деформира звуците на инструментите по такъв начин, че да създава динамични и неповторими звукови фонове, като така успява да комбинира визуалното изкуство с музиката в едно общо представление. По време на изложението „извънземните“ звуци на виолата са възприети от публиката много добре въпреки първоначалното объркване.

 

Хипер басова флейта

Макар че повечето хора смятат флейтата за инструмент, който създава галещи ушите високи тонове, някои ентусиасти се опитват да създават огромни по размер музикални инструменти, способни да генерират много по-ниски звуци. Така се появява и тази интересна хипер басова флейта.


Изобретението на Роберто Фабрициани може да свири, създавайки екстремно ниски тонове, някои от които са под обхвата на човешкия слух и не могат да бъдат чувани. И въпреки това Фабрициани не само прави концерти с тази флейта, но и записва албуми – въпреки че част от музиката му не може да бъде чута от повечето хора.


След като музикалният инструмент на италианеца предизвиква интерес сред музикалната общност, специалистът по дизайн на такива инструменти – Питър Шеридан, също предлага собствен вариант на хипер басова флейта. Вариантът на Шеридан е значително по-добър в сравнение с тази на Фабрициани, защото има същия нотен обхват, като при нормалните инструменти. И въпреки че тя също свири звуци, които човешкият слух не може да долови, опитите му да постига все по-ниски и ниски честоти със своята флейта продължават.

 

Въртяща се арфа с клавиши от пиано

Не знам как точно да преведа названието на този инструмент, създаден от компанията Antiquity Music със специалната цел – да пресъздаде усещането и звуците на един цял струнен оркестър, събрани на едно място.


Звуците, създавани от множеството струни на този инструмент, звучат наистина като цял квартет например, съставен от цигулки, виола и чело. И най-важният и интересен факт е, че това чудо създава струнни комбинирани звуци, които не могат да бъдат имитирани точно от най-съвременните синтезатори.


Заменяйки лъка на струнните инструменти с въртящо се колело и клавиши, въртящата се арфа се използва подобно на клавишен инструмент (пиано). Така че дори само един музикант може да изсвири спокойно сложни композиции, които обикновено изискват няколко музиканти едновременно.


Разбира се, боравенето с подобно странно нещо хич не е лесно. Музикантът трябва да използва педали, за да заглушава определени струни, докато върти колелото с точно определена скорост. Това прави възможно и постигането на желаните синхронни звуци и музика.


Гора от барабани

През 2013 година Марк Температо влиза в Книгата за рекорди Гинес със своя най-голям сет барабани – цели 813 единици! Като всички са достъпни и свирещи в даден момент. Въпреки че конструкцията тежи 2.5 тона и отнема повече от 15 часа да бъде сглобена. Температо може да удря всеки компонент, без да се налага да става от стола си. И за да успее да удари всичките инструменти от този славен сет, на музиканта му отнема около един час.


В момента гигантският сет барабани се намира в църква в град Лейквил, Ню Йорк, където Температо е свещеник. Използвайки своите супер барабани, той проповядва словото Божие. И според него тази цел го е подтикнала да създаде своя невероятен инструмент.


Всяка година барабанната композиция привлича стотици посетители в църквата, като много от тях идват с цел да я разгледат и да послушат изпълнението. И след като така или иначе са вече в църквата, после остават и на литургията, четена от преподобния свещеник с никнейм RevM.

 

Инструментът на „Зевс“

Знаете кой е гръмовержецът Зевс от гръцката митология, нали? Онзи, който мята мълнии с ръцете си. Е, благодарение на намотките на Тесла – тези чудесни източници на електроенергия, които могат да създават пленителни серии от мълнии, се получава страхотно шоу за публиката. Изпълнението на групата ArcAttack, ръководена от братята Ди Прима, поставя тези намотки на Тесла в коренно нова интересна роля – на музикален инструмент.


Чрез контролирано пускане и спиране на гигантските искри на намотките братята Ди Прима генерират смислени ноти и създават странна музика чрез само две намотки. И заради „шокиращия“ вид на устройството, основният изпълнител е облечен от глава до пети в ризница, а инструментът с право носи името Zeusaphone.


Отначало ArcAttack използвали „божествения“ инструмент само за малко по време на шоуто си, но след като отбелязали ефекта върху публиката, един от членовете на групата - Патрик Браун, бил обучен да облича фарадеев костюм, оборудван с ефектни светлини, и да го използва, за да свири на живо, като е добре защитен от мощните електрически напрежения. Костюмът му позволява буквално да контактува с електричеството, генерирано от намотките на Тесла, без да бъде убит моментално. И въпреки че звуците от инструмента на „Зевс“ не са кой знае колко оригинални и приятни, то бляскавият спектакъл привлича непрекъснат приток от хора.

 

Морски орган

Хърватският крайбрежен град Задар е преживял истинска разруха по времето на Втората световна война. След нея градските власти предприемат възстановяване на града, който изгражда цялата инфраструктура наново, но за сметка на естетическия вид.


През годините, разбира се, градът е подобрил вида си, но част от грозните бетонни конструкции са останали, особено по брега на морето. Затова хърватският архитект Никола Башич получава одобрение да използва част от морската бетонна стена, за да създаде нещо естетично, запомнящо се и превръщащо се в истинска атракция за града Задар.


През 2005 година той демонстрира целия си проект – гигантски морски орган, директно на самия бряг. Надморската му част се състои от бетонни стъпала с малки отвори в краищата си отпред. Тези отвори водят до 35 тръби от орган, скрити надолу в структурата. Когато водата и вятърът се срещнат в тези структури, се създават звуци, нещо като хаотична природна музика, която се чува от хората наоколо. Разбира се, тя е много зависима от условията в момента, но интересното е, че е ритмична и днес носи славата на градчето по света.


Хидрофон

Този интересен музикален инструмент използва вода, за да създава музикални композиции. Състои се от специален корпус с дупчици, през които водата блика, а закривайки временно някои от дупките (подобно на свиренето на духов инструмент), музикантът пренасочва водния поток в една или друга посока, което променя звученето. Свиренето на хидрофона наподобява свирене на пиано или флейта.


Тези инструменти (защото са повече от един) често се използват по време на концерти или като част от художествени изложения. Създателят им Стив Ман е създал цял набор от различни хидрофони, но най-забележителните са тези, които използват топли тръби - от тях блика приятно топла вода и музикантът може да й се наслаждава, докато свири музиката си.


Такъв тип музикални инструменти имат и определена практическа стойност. Тактилният начин (чрез докосване) на свирене ги прави идеални за хората с увредено зрение, които искат да свирят. Освен това Стив Ман не спира дотук – в момента разработва комбиниран инструмент, контролиран едновременно от човек и компютър.

 

Големият Карл

Компанията Carl Fischer Music, базирана в Ню Йорк, притежава най-голямата туба в света, известна под името Big Carl. Първите официални данни за появата и датират през 1904 година по време на световното изложение в Сейнт Луис, но вероятно тя е произведена няколко години по-рано, още през 19-и век. И никой не знае точно от кого и кога, нито къде е изработена.


Но Големият Карл не е точно истинска туба. Инструментът няма пълен звуков обхват, но въпреки това може да свири само няколко основни ноти. На всичко отгоре е нужен повече от един човек, за да се свири на нея, тъй като сериозните размери са буквално опасни за един човек.


Музикалният инструмент възпроизвежда дълбоки, резониращи тонове, които са сравними с тези от пневматичен чук или прелитащ хеликоптер. А щастливите му собственици водят разследване дали Големият Карл наистина е най-голямата туба в света.

 

8-грифната електрическа китара

Рок музиката е известна със своята енергичност, сценичен спектакъл и заряд. Може би заради това през годините рок музикантите се опитват непрекъснато да адаптират редица музикални инструменти за своите шоу програми – включително възстановени версии на по-стари инструменти. А един от тези, с които най-много се експериментира, е именно китарата и… нейната куриозна кулминация – 8-грифната китара.
Най-известната действаща 8-грифна китара е Rock Ock. Конструирана от Джералд Хуерта, тя представлява масивен музикален инструмент, събиращ в едно няколко различни типа китари, като всички могат да свирят едновременно – стига да успеят около тях да застанат едновременно осем музиканти.


В продължение на години Rock Ock е единствената свиреща китара от този тип, но през 2014 година китаристът Джъстин Стоун също създава работещ вариант. Неговото дело се нарича Rocktopus (по аналогия с осемте пипала на октоподите), само че грифовете са разположени като звезда. И въпреки че инструментът е напълно действащ, то свиренето на него е още по-сложна задача.

 

Автоматичната арфа

Когато погледнете този странен инструмент, почти със сигурност няма да разберете за какво става дума. Създадена от Хенри Даг, тази „автоматична“ арфа е нещо като по-скоро гигантска музикална кутия – от онези, които се навиват и свирят сами. Перфориран цилиндър се върти, задвижван от механизъм, а при въртенето закача струните, които издават звук, усилван от фунии.


Чрез добавянето на различни пинове към цилиндъра музикантът създава собствени музикални аранжименти, които се възпроизвеждат при въртенето. За да изсвири 1 минута музика, на Даг е необходим около един цял ден, за да пренарежда пиновете в цилиндъра. С тегло 2.5 тона този огромен инструмент всъщност хаби и доста електроенергия… затова изобретателят го е снабдил със соларни панели, генериращи нужния ток.


Намирането на „дом“ за гигантската арфа (наречена Sharpsicord) е истинско предизвикателство за Даг. Първоначално конструиран под шапката на организацията за английски фолклорни танци, тя се оказва твърде сложна за разполагане и поддръжка. Тъй като управата желаела създаването на инструмент, който да се използва навън, а Sharpsicord е доста прецизен и нежен инструмент, който няма как да се мести лесно и би се повредил от климатичните условия, то едва не се наложило арфата да се пресели другаде.
Най-известната употреба на Sharpsicord е от исландската звезда Бьорк, която използва инструмента в албума си Biophilia и след това по време на турнетата си.