Учени откриха нов начин да зареждат движещи се обекти, като базираха откритието си на един от основните принципи на квантовата механика. Това би могло да се окаже пробив и огромен напредък в начина, по който се зареждат електрическите коли и най-вече това да започне да се случва в движение. Идеята, че електрическа енергия може да се прехвърля безжично към возилото, докато то се движи, се върти в главите на учените отдавна. Сега сме една стъпка по-напред към това благодарение на работата на екипа от Станфордския университет, който открил как да прехвърля захранване към устройство, което се отдалечава от източника на това захранване.

Екипът, воден от д-р Шанхуй Фан, е доказал, че може да се подава непрекъснато безжично захранване от енергиен източник от разстояние до един метър. Резултатите от изследването показват, че за безжична захранваща система вече няма да се изисква обектът на захранване да стои на едно място. Ако се вземат две еднакви намотки на проводник и едната от тях се захрани чрез радиовълни, другата ще се съедини с нея и двете заедно ще работят като единична верига. Честотата на радиовълните обаче трябва да се настрои много внимателно, за да проработи това с поставяне на разстояние между намотките. Затова учените са се насочили към изцяло нова методология.

Новата идея носи в себе си правила от квантовата механика. Системата, разработена от екипа на д-р Фан, автоматично се адаптира към оптималните условия за прехвърляне на мощност, докато намотките се придвижват и отдалечават една от друга. Те решават да не разчитат на радиовълни за захранването, а да вградят директен енергиен усилвател в едната намотка. Така тя директно създава вълните, от които се нуждае.

Засега учените са тествали новия начин на захранване само с електрическа LED крушка, но все пак методът е обещаващ и може би един ден ще захранва електрически автомобили, докато летят по магистралата.