Физици от Университета Юта изследваха субатомните ядрени спинове на изотопите на водорода и използваха получените данни за управление на захранването на LCD дисплей при стайна температура и без силни магнитни полета. Изследването, финансирано от Министерството на енергетиката на САЩ, приближава физиците на стъпка по-близо до създаването на т.нар. „спинтронни“ устройства – това са свръхбързите квантови компютри, компактните устройства за съхранение на данни и органичните светодиоди, които ще бъдат далеч по-ефективни от тези, използвани в момента.

Yспяхме да видим ориентацията на най-малките магнити в природата – спиновете в атомните ядра“, казва професор Кристоф Боме. Проведеният експеримент е много по-ценен от практична гледна точка от изследването от 2010 година, когато групата на Боме е проучила ядрените спинове на фосфорните атоми в силициев полупроводник. Тогава те са успели да направят това чрез охлаждане почти до абсолютната нула при въздействието на интензивни микровълни и мощно магнитно поле.

Сега физиците са анализирали ядрените спинове на два изотопа водород – протон и деутерий, без да прибягват до тези екстремни условия и методи. „Експериментът е забележителен с това, че магнитните сили, създадени от ядрата, са милиони пъти по-малки от електростатичните“, разяснява Боме. Учените засега не дават срокове, в които може да очакваме широкото разпространение на „спинтронните“ устройства, но все пак Кристоф напомня, че появата на съвременните твърди дискове с обем над 1 ТB е станало възможно именно на „спинтронните“ четящи глави – толкова малки, че са дали възможност на данните да бъдат съхранени далеч по-ефективно и плътно.