До края на януари следващата година в болниците и аптеките ще бъде въведен персонален пръстов идентификатор. Всеки здравноосигурен пациент ще има такъв и по този начин ще признае присъствието си в болницата. Това заяви вчера здравният министър д-р Петър Москов в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия. Целта на министъра е по този начин да се спре източването на НЗОК чрез надписване на клинични пътеки, фалшиви прегледи и изписване на лекарства.

Този ход очевидно трябва да замести неадекватния опит за внедряване на системата за чекиране с лични карти за доказване на присъствие в болниците, която стана обект на редица негативни коментари по-рано тази година. Причината за това беше възможността за мамене на системата, която не прави разлика между истинска лична карта и преснимана.

Новата система ще действа на принципа на телефоните - за да влезеш в телефона си, слагаш палеца си и той го разпознава. Москов увери, че всички болници и аптеки, които работят със Здравната каса, ще могат да се оборудват абсолютно технологично. По думите му разходите ще бъдат основно за изграждането на софтуерната част, а едно такова четящо устройство струвало 20 евро. Идеята на министъра включва и сканиране на пръстовия отпечатък, за да може човек да си закупи лекарство от аптека. Според него така ще се спре практиката да се „лекуват" несъществуващи пациенти.

Тази новина предизвика бурни коментари от медии, анализатори и журналисти.

Председателят на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ бе изключително изненадана от предложението. „Индивидуална електронна здравна карта - това е европейският път на електронна система, осигуряваща добро здравеопазване. Имам много въпроси около идеята, които ще задам на министъра на здравеопазването. Как ще вземе пръстови отпечатъци на целокупното българско население, за да осигури база данни?", попита тя, цитирана от в. „24 часа”. Здравният министър обаче имаше отговор на този въпрос. „Чисто технически пръстовият идентификатор е четец за личната карта. Никой не взима нищо. В базата данни, която вече съществува в МВР, превърната през съответния цифров код, ще се потвърди вашата идентификация, т.е. че сте там", обясни д-р Москов, като имаше предвид в болницата или в аптеката.

Вестник „Дума” пък реагира със стандартната си критичност към предложенията на кабинета. Според изданието Москов е „приравнил болните с престъпници”, а управляващите били „втрещени” от новото предложение. „Той се затрупа в обещания”, коментира д-р Емил Райнов от БСП. Друго заглавие от днешния вестник казва, че министър Москов се „опитва да вдъхне живот на последното си видение в просъница”.

Освен че изненада ГЕРБ с предложенията си, Москов не получи одобрението и на друг член на Здравната комисия и депутат от Реформаторския блок - Димитър Шишков. До този момент това нещо аз лично не го бях чувал, каза той. Според него Москов е тръгнал с добри помисли, но трябва да се види дали изобщо е приложимо и дали не накърнява достойнството на пациентите. Не е начинът, по който трябва да се контролира системата, заяви Шишков, цитиран от в. „Монитор”. "Повечето сме на мнение да няма такива неща, защото смятаме, че това е допълнително натоварване и финансиране. Трябва да има специални уреди за това. Представете си човек в кома как ще му вземат пръстовите отпечатъци като на престъпник. Лично съм против", коментира депутатът, цитиран от Агенция "Фокус".

Частните болници също не реагираха особено положително на идеята. "Предполагам, че министърът го е споменал във фигуративен, преносен смисъл. Ролята на пръстов отпечатък може да играе и неговата лична карта, и неговото лично електронно досие, което според мое мнение е напълно достатъчно, за да бъде идентифициран и ако има някакви съмнения в неточност, некоректност или направо да го кажем - злоупотреба с тези данни, това да може да бъде установявано", коментира по БНР Красимир Грудев от Сдружението на частните болници. От Здравната каса отказват коментар.

Идеята за идентификация с пръстови отпечатъци в болниците и аптеките може да не е лоша, но остават някои ключови въпроси. Например кой ще плати, как ще бъде реализирана системата точно, кой гарантира неприкосновеността и сигурността на личните данни на хората, дали министърът говори само за пилотен проект през януари в избрани болници и аптеки и т.н. Скенерите за пръстови отпечатъци вече се използват в смартфоните ни като метод за отключване. Защо да не се използват и в болничните заведения и аптеките?

А какво е вашето мнение за електронната идентификация чрез биометрични данни в болниците? Какви са ползите и недостатъците? Отговорите очакваме в секцията за коментари.

Изображение: Нова телевизия

Прочетете: Предвиждат създаването на нова агенция за електронно управление