Благодарение на Google и YouTube животът днес е по-лесен. Е, поне на теория. Науката все пак винаги е била до голяма степен теория, но видео гигантът YouTube в наши дни се е превърнал в истинска мултимедийна енциклопедия, до която се „допитват“ хора от цял свят – за всякаква научна информация под формата на видео, анимация и др.


Един от големите европейски сайтове, посветен на науката (EuroScientist), се е погрижил да извади и обособи специална класация от най-интересните и популярни научни канали, които можете да намерите в YouTube. Десетте фаворити, които са посочени в списъка, са, разбира се, подбрани по критерии, създадени от самия екип на сайта, така че, ако вие имате допълнения и още по-добри предложения – можете да ги споделите.

 

Kurzgesagt (на английски In a Nutshell)

Фразата in a nutshell означава предаване на факти накратко – достоверно, стегнато и разбираемо за масовата публика. Затова и този канал е един от най-приятните (на немски Kurzgesagt означава точно същото) и използва много лесно достъпен език, ясно и забавно направени анимации и факти. Каналът е посветен на специфични научни теми, като например функционирането на човешката имунна система, историята на Времето или дори философски въпроси от типа „Какво е животът?“.

 


Не пропускайте да видите:

Европейската бежанска криза и Сирия – обяснени на прост език
Космическият асансьор
Какво е това нещо?
Историята и бъдещето на Времето
Как работят банките?

 

Brit Lab

Това е прекрасна колекция от къси видео документални филми, създадени от BBC. „Домакинът“ на шоуто – Грег Фут, никога не се бои от това, да нагази в „дълбокото“ в името на науката. Именно заради това каналът добива популярност и става известен с теми като леко стресиращото видео „На какво има вкус човешката плът“. Спокойно – никой не е изяден по време на заснемането, но е любопитно да го видите. Той яде парченце от собствената си плът.

 


В канала ще намерите селекции от клипове от популярни научни предавания на BBC, включително поглед назад към ретро документалните филми като например тези от 80-те години на миналия век със заглавие – Tommorow’s World.


Не пропускайте да видите:
На какво има вкус човешката плът?
Какво се случва, когато ви прострелят?
Какво се случва при кръстосването на близки роднини?
Защо вашият глас звучи различно, когато е записан?
Какво е дежа-вю?

 

PhysicsGirl

Не е тайна, че жените са доста по-слабо представени като бройка в научните среди, технологиите, инженерните науки и математическите дисциплини. Но в наши дни това се променя, а ентусиазирани жени създават изключително популярни канали като този. Използвайки YouTube като платформа, създателката на канала – Даяна Ковърн, споделя, че желанието й е да ентусиазира все повече жени да се отпуснат и да взимат участие в тези „мъжки сфери“. Използвайки прости експерименти за обясняване на сложни феномени, ентусиастите, създаващи този канал, набират огромна популярност.

 


Не пропускайте да видите:
Защо огледалата обръщат образа ви хоризонтално, но не и вертикално?
Защо Вселената е плоска?
Магнус ефектът – физика на футболната топка
Да видиш най-малките неща във Вселената
Специална относителност и парадокса на близнаците

 

Asap Science

Каналът обединява учудващо количество научни факти, видеа, всяко с дължина около 3 до 5 минути. Създателите му – Мичел Мофит и Грегъри Браун, ни приковават към тяхната бяла дъска с горещи въпроси и отговори по теми, като „Ще ви помогне ли приятелят да си хванете гадже?“, „Кое е първо – кокошката или яйцето?“, „Какъв е бил цветът на тази рокля?“ и др. В добавка на техния уникален начин за изписване и демонстрация на темите екипът на AsapScience редовно прави уникални акапелни изпълнения. Освен това допълнително свързват науката със социалния интелект чрез влогъри и интервюта, взети от техния „братски“ канал – AsapThought.

 


Не пропускайте да видите:
Какво ще се случи, ако спрете да излизате
Можем ли да записваме сънищата си?
Дали настинката всъщност ни разболява?
Ако целият свят се населяваше от вегетарианци?
Талантът срещу обучението

 

Nerdiologia

Този странен термин в англоезичния свят се отнася до хора и теми, които обикновено са концентрирани за хора, наречени нърдове. Или на български – маниаци. Създателят на канала – Атила Ямарино, е бразилски учен, който явно притежава вродено чувство за добра и лесна комуникация със света чрез използване на собствено видео и анимация. За онези, които не разбират грам португалски, са предвидени добавени субтитри на английски.

 


Не пропускайте да видите:
Deep Web и Dark Web
Химерите
Как да си направим меч
Целулитът
Ебола

 

Smarter Every Day

Този канал е започнал като епизодчета от домашно заснети клипове за приятели и семейство. Днес е еволюирал в един от най-достъпните и вдъхновяващи научни канали в интернет. Когато домакинът Дестин Сандлин (ракетен инженер) веднъж се почувствал объркан след сложен научен въпрос, той се опитал да направи и невъзможното, за да се ориентира и информира. Той не се спира пред нищо – дори да се налага да пътува по света, за да се срещне с топ изследователи, да се завърже в свободно падащ към земята хеликоптер или да си играе с най-отровните змии на планетата.

 


Не пропускайте да видите:
Обратният велосипед
Физика на падащите котки
Как да се предпазите от счупен прозорец на автомобил
Паяк vs пенис
Какво научих от президента Обама

 

Veritasium

Този канал изследва ключови въпроси и заблуди в науката и инженерните науки. За да се справи с това по най-приятен начин, той използва смесица от експерименти, интервюта и монолози, които повече приличат на разговори със себе си. Домакинът Дерек Мюлер и неговият екип често пътуват до отдалечени местенца по света, за да създават видеа, които, дори да оставим тяхната информационна стойност, често се оказват истински шедьоври. Като например клипът в 4К разделителна способност за семехранилището в Свалбард.

 


Не пропускайте да видите:

Защо анекдотите са измислица?
Какво всъщност е настоящето?
Скоростта на живота
Науката зад факта, че всички хора на Земята са братовчеди
Кое НЕ е случайно?

 

The Brain Scoop

Някога чудили ли сте се какво стои зад огромните експозиции на вашите любими научни музеи или природонаучни галерии? Ако да, то този канал е вашето място. Излъчвайки от родното си място и от реновирания Чикагски музей, Brain Scoop придава един вътрешен поглед от страна на музейните работници, както и от гледна точка на науката, правеща възможно функционирането им.

От изследването на скрити колекции, през разговорите с учени до противни дисекции в лабораторията домакинът Емили Грайсил хвърля светлина над забравената работа на кураторите на музеите и ролята на полевия учен в сферите на антропологията, биологията и природните науки.

 


Не пропускайте да видите:

Къде са жените?
Каква функция?
Репликаторът
Паяците: първите строители на мрежата
Какво има под вълчата кожа

 

Vsauce

С около 10 милиона последователи този канал е един от най-посещаваните в YouTube на тема наука. Създателят му Майкъл Стивънс използва научни и философски методи, за да изследва огромен набор от интересни теми. Те включват мистериите в Космоса и човешкото съзнание, както и социални теми – като езиците и възприятията. Видеата в този канал са предназначени за тези, които искат да вникнат по темите в дълбочина, и затова са доста по-дълги от средните за мрежата – средната им продължителност е около 20 минути.

 


Не пропускайте да видите:
Науката на странностите
Дали всичко е реалност?
Колко нависоко можем да строим?
Ако Земята внезапно спре да се върти?
Защо някои неща са странни?

 

Brain Craft

С помощта на хитроумни монтажи и покадрова анимация домакинът на този канал – Ванеса Хил, изследва миналото и настоящето в научната област, като засяга някои от най-интригуващите въпроси в науките психология и неврология. Макар да изследва психическите фактори в поп културата и влиянието на технологиите на нашия мозък, този канал всъщност е фокусиран още на свежи проучвания, решаването на най-забавните научни пъзели и разследва най-интересните методи за научни подходи.

 


Не пропускайте да видите
Дали всичко, от което се нуждаем, е любов?
Странните начини, по които името влияе на характера ви
Това ли е най-красивото лице на света?
Колко неща можете да правите едновременно?
Явлението „Социална медия и нарцисизъм“