В последната повече от година има едно име, което владее международните новини – Доналд Тръмп. Бизнесменът, за когото не вярвахме, че може да стане президент на САЩ, но той го направи. Независимо дали това беше най-добрият избор, Тръмп вчера положи клетва и официално е 45-ият президент на Съединените американски щати. Той наследи Барак Обама, първия ръководител на САЩ в поколението на социалните медии. И Обама се справи отлично с това предизвикателство. Той беше първият президент, който използва Twitter акаунта @POTUS (President of the United States), първият, който направи включване на живо от Овалния офис през Facebook, и първият, който отговаряше на въпроси през YouTube. От Белия дом дори направиха официални профили на президента във всички социални канали.

Със стъпването в сила на новия президент той наследява всички тези профили. Постовете в Twitter, Snapcaht и други социални мрежи, направени от Обама, ще бъдат архивирани в NARA (Националния архив), но и в нови профили, които завършват с числото 44 (например @POTUS44 в Twitter).

Малко преди акаунтите да бъдат предадени на Тръмп, Обама направи последно обръщение в Twitter. Той призова хората да продължат да вярват, но този път не в неговата способност да донесе промяна, а в тяхната. „Вярвам в промяната, защото вярвам във вас“, добави Обама.

Дотук всичко изглежда спокойно, но дори този чисто протоколен акт не мина без противоречие. Потребители на Twitter започнаха да изразяват недоволството си, породено от факта, че от тази сутрин следват акаунта @POTUS... без да са избирали това.

 

 

 

Разбира се, сценарий, в който акаунтът на новия президент се натрапва на хората, е откровено отблъскващ. Според Джак Дорси, съосновател и изпълнителен директор на Twitter, истината е по-различна и става дума за технически проблем, свързан с предаването на акаунтите. Във всяка друга ситуация подобна техническа грешка би била почти незабележима, но тук е замесена политика и човек, който има, меко казано, противоречив имидж в обществото. Тръмп също е човек, който активно използва Twitter, като често това става с коментари, които поляризират обществото и предизвикат огромен отзвук. Днес социалните мрежи често са тежестите, които могат да наклонят везните в определена посока и дори малък бъг като този може да има огромен ефект. Говорител на Twitter е отказал да коментира пред Cnet дали предоставят допълнително подсигуряване на акаунтите на Белия дом. Все пак е добавил, че социалната мрежа често дава съвети на потребителите си от най-високо ниво.

От този момент Тръмп вече разполага с два акаунта в Twitter, като неговият личен има над 20 млн. последователи. Какво ли ще последва от това?

Отиде ли короната на Apple при Tesla?

В последната повече от година има едно име, което владее международните новини – Доналд Тръпм. Бизнесменът, който не вярвахме, че може да стане президент на САЩ, но той го направи. Независимо дали това беше най-добрият избор, Тръмп вчера положи клетва и вече официално е 45-ият президент на Съединените американски щати. Той наследява Барак Обама, който беше първият ръководител на САЩ в поколението на социалните медии. И Обама се справи отлично с това предизвикателство. Той беше първият президент, който използва Twitter акаунта @POTUS (President of the United States), първият, който направи включване на живо от Овалния офис през Facebook и първият, който отговаряше на въпроси чрез YouTube. От Белия дом дори направиха официални профили на президента във всички социални канали.

 

Със стъпването в сила на новия президент, той наследява всички профили на президента. Постовете в Twitter, Snapcaht и други социални мрежи, направени от Обама, ще бъдат архивирани в NARA (Националния архив), но и в нови профили, които завършват с числото 44 (например @POTUS44 в Twitter).

Малко преди акаунтите да бъдат предадени на Тръмп, Обама направи последно обръщение в Twitter. Той призова хората да продължат да вярват, но този път не в неговата способност да донесе промяна, а в тяхната. „Вярвам в промяната, защото вярвам във вас“, добави Обама.

 

Дотук всичко изглежда спокойно, но дори този чисто протоколен акт не мина без противоречие. Потребители на Twitter започнаха да изразяват недоволството си, породено от факта, че от тази сутрин следват акаунта @POTUS... без да са избирали това. Разбира се, сценарий, в който акаунтът на новия президент се натрапва на хората, е откровено отблъскващ. Според Джак Дорси, съосновател и изпълнителен директор на Twitter, ситуацията е по-различна и става дума за технически проблем, свързан с предаването на акаунтите. Във всяка друга ситуация подобна техническа грешка би била почти незабележима, но тук е замесена политика и човек, който е меко казано противоречив сред обществото. Тръмп също е човек, който активно използва Twitter, като често това става с поляризиращи коментари, които могат да предизвикат огромен отзвук в обществото. Днес социалните мрежи често са тежестите, които могат да наклонят везните в определена посока и дори малък бъг като този, може да има огромен ефект. Говорител на Twitter е отказал да коментира пред Cnet дали предоставят допълнително подсигуряване на акаунтите на Белия дом. Все пак е добавил, че социалната мрежа често дава съвети на потребителите си от най-високо ниво.


От този момент Тръмп вече разполага с два акаунта в Twitter, като неговият личен има над 20 млн. последователи. Какво ли ще последва от това?