Като следваща дестинация от виртуалното турне, което ви организираме от HiComm в търсене на хората, градящи цифровото бъдеще на България, се спираме в Бургас, където се намира BurgasLab - бургаският хакерспейс. Това е място за творчество, забавление, споделяне на идеи и знания.

Яни Чаушев, Елица Ченкова и Елена Дяволова (част от екипа на бургаския хакерспейс) отговориха на моите въпроси, за да запознаят вас, читателите на HiComm, със случващото се в BurgasLab. Как се е зародила идеята, каква е целта им, как виждат Бургас в технологичния бранш в България и т.н.

Всичко започва преди около три години, казва Яни Чаушев. По инициатива и покана на Елена Дяволова се събират няколко души. В началото събиранията се случват в заведения, където в разговори и маркиране на целите се оформя ядро, което съществува и до днес. От около година и половина BurgasLab има свое физическо място, където се събират всички участващи в този проект.

Искрата в Елена Дяволова е пламнала от идеята на софийския лаб и тя си задава въпроса, защо да няма такова място и в Бургас, след което подема инициативата и кани останалите хора, казва Елица Ченкова. „Когато се върнах преди около 2 години в Бургас, лабът вече съществуваше. Аз познавах идеята на хакерспейсовете от Холандия и се включих с удоволствие в развиването на наш си такъв. Малко по-късно се основа и НПО-то от Елена, Яни и Вальо Русалийски.“

„Преди години с Владо от init Lab се надъхвахме за хакерспейс в София. Мен ме повяха други ветрове, докато той реализираше идеята, а по-късно аз се завърнах в Бургас. Тъй като работя от къщи, реших да потърся колеги в града. Оказа се, че няма изграден начин за връзка с тях. Спомних си за идеята на Владо. Писах в няколко форума, събрахме се с Яни, Вальо и други хора и колелото се завъртя“ – спомня си Елена Дяволова.

Основната цел на екипа на BurgasLab е подобряване на IT средата в града. По правило, а с още по-голяма степен в по-малките градове, компютърните ентусиасти са затворени хора. Крайната цел на BurgasLab е да изгради едно стабилно IT общество в града. За момента в хакерспейса се водят няколко курса, но екипът има голямо желание да засили тази дейност. Друга основна цел на хората в BurgasLab, разбира се, е забавлението.

„Опитваме се да развиваме ИТ общността в Бургас. Чрез срещи, на които да се запознаваме и социализираме, чрез събития, на които да обменяме опит, и чрез пространство, в което можем да работим, но и да експериментираме и да творим“ – казва Елица Ченкова. “Имайки предвид колко динамично се развива нашата сфера, няма как да си адекватен на средата без обмен на опит и постоянно учене на нови неща. А нашата професия е и творческа, затова трябва да имаш среда за експерименти. За мен това е основната цел на лаба. Едно общество е толкова силно, колкото най-слабите му елементи и всички в Бургас ще спечелим от стабилно ИТ общество.”


с

 

Друга паралелна цел е самоиздръжката на хакерспейса и запазване на независимостта му. Според Елена Дяволова демистификацията на компютрите и интернет чрез курсове за некомпютърджии е друга важна цел (към момента е само добро пожелание). Лекциите в Burgaslab се изнасят основно от членовете на лаба или от близкото обкръжение. Те си партнират с няколко НПО-та от града.

„За различни събития сме си помагали с Хамалогика, Бизнес Инкубатора, Старт Ит Смарт, включително и от Общината бяха изключително отзивчиви, когато ги потърсихме за Burgas Game Jam“ – казва Елица Ченкова.

„По принцип всеки, който има желание, може да изнесе лекция в лаба, стига темата да има нещо общо с ИТ. Не е задължително да е свързана с програмиране дори, а просто с някакъв вид информационни технологии или приложението им в различни области. Напоследък новостите около нас се случват точно благодарение на интердисциплинарността и ни се иска да чуваме и за това в лаба.“

Разбира се, останалите лабове в страната – от София, Пловдив и Варна – оказват изключителна помощ на BurgasLab. „Аз лично се изненадах колко отзивчиви са всички в тази общност, когато разпознаят обща кауза. И как хората взимат отпуск и отделят от личното си време и средства в името на това да се случи дадено събитие. От тази общност получихме и подарък – рутер за лаба. Интернета ни го осигуряват безплатно от БургасНет. Партнирали сме си и с още една-две ИТ фирми в града. Бихме искали обаче да си партнираме повече с училищата и университетите, както и цялостно ИТ сектора в града, защото каузата ни е обща“ – допълва Елица.

 

 

Продължава на страница №2:

 

 

 

На въпроса ми дали Бургас може да бъде благоприятна почва за стартиращи компании и да стане достоен конкурент на София в това отношение, Елица, Яни и Елена  изразиха мнението си, че в днешно време разстоянието не е почти никаква пречка, т.е. в този бранш разстоянията не играят основна роля, тъй като интернет е навсякъде. Но все пак липсват някои „удобства“ на големия град с повече възможности.

„В Бургас липсва добра ИТ среда – като се започне от адекватно образование в университетите и се стигне до цялостното ниво на фирмите, които имат офиси в Бургас (с малки изключения). Разбира се, двата фактора са взаимосвръзани и ситуацията може да се подобри само постепенно и с малки стъпки“ – казва Яни Чаушев.

„От нас зависи да направим средата достатъчно динамична, за да излязат конкурентни начинания. И ключов момент в това е самите хора от тази среда да поискат да я подобрят“ – казва Елица Ченкова.

„Не мисля, че е необходимо да е конкурент на София. Виждам го като допълнение. Тук ритъмът е по-различен, не е толкова анонимно и е за хора и компании, на които това им харесва“ – допълва Елена.

Когато става въпрос за България като цяло, тримата се обединяват около тезата, че пораженческата нагласа на част от хората и апатията са пречка за по-добро развитие. Най-важното според тях е да накараме младите умове да останат в България. „Основните причини, поради които умовете изтичат, е или защото не им се предлага адекватното образование, което търсят, или поради липса на възможност за реализация“ – казва Яни.

Опитът и трупането на знания навън е само в плюс, а правейки средата тук по-благоприятна, ще имаме основа за по-бързо и качествено развитие.

Според Елена Дяволова е нужно по-добро управление на инвестициите в технологичните проекти на държавно и общинско ниво. „Едно лого не струва няколко милиона, не е необходимо една информационна система да се прави наново всяка година...“

 

д


Стремежът на BurgasLab е да привлича и нови хора с различни умения, за да организират повече лекции, конференции и други събития. Постоянно се подобряват и отношенията с хората от другите хакерспейсове и организации.

„Оказа се, че в Бургас има страшно надъхани деца (10-18 г.), които много се интересуват от разработка на игри (Burgas Game Jam и БСУ хакатон го показаха). Търсим още начини да ги подкрепим и поощрим. Имаме нужда от популяризиране. Не отказваме материална подкрепа. Може и прегръдка :)“ – казва Елена.

Завършвам тази статия с традиционния въпрос:

Какво бихте казали на младите хора, които искат да се занимават с нови технологии, програмиране, да основат стартираща компания... и изобщо да осъществят своята идея на практика?

„В последващите години умението да пишеш код и да казваш на машината какво да прави ще става все по-ценно и търсено. И не само за работа, но и за удоволствие. Така че съветът ми към всички подрастващи е да наблегнат на това, независимо от какъв бекграунд идват и какви интереси имат. Всеки може да се научи да програмира, стига да види смисъл в това“ – Яни Чаушев.

„Мечтайте и действайте! И елате да се запознаем, независимо от областта на работа или предишния опит, винаги ще има какво да научим едни от други“ – Елица Ченкова.

„Даваме ви бюра и интернет в лаба. Сядайте и мислете/пишете/чертайте/рисувайте/творете! Не мислете за парите. Действайте последователно и не се отказвайте, дори и да не се получи. Ако зациклите, отскочете до плажа/реката/гората/планината ;)“ – Елена Дяволова.

 

 

За да се свържете с готините хора от BurgasLab, посетете техния сайт, Facebook страница, последвайте ги в Twitter или ако живеете в Бургас, ги посетете на адрес ул. „Александровска 50.