Учудващо е на какви твърдения вярват някои потребители, при това не само в областта на технологиите. Ако поне малко се самоопределяте като гийк или ентусиаст, надали ще останете изненадани от долните редове. В противен случай може да се окаже, че част от схващанията ви са погрешни.

 

Приложенията в iOS трябва да се затварят

Редовно виждам притежатели на iPhone или iPad, които неистово затварят приложенията в мултитаскинг екраните си. Не съм сигурен защо правят това — вероятно е натрапчив навик от Windows, но истината е, че в повечето случаи няма нужда да затваряте приложенията под iOS. Платформата има достатъчно добър мениджмънт на ресурсите, за да се справя сама с натоварването и да паркира процесите, които не трябва да продължават да работят. Няма нищо грешно в това мултитаскинг екранът ви под iOS да продължава с десетки и дори стотици приложения надясно.

 

Батериите се зареждат с търкане/затопляне/охлаждане

Желанието за една минута допълнителна работа води до странни мисловни процеси. Виждал съм потребители, които правят всевъзможни ритуали с устройствата си и техните батерии, за да ги върнат към живот, разбира се, безуспешно. Ако в рядък случай трикът все пак проработи (случайно), той автоматично се потвърждава и придобива статус на магия. Истината е, че батерията на смартфона ви няма да се презареди, докато не бъде свързана към източник на енергия, бил той статичен или портативен. След като спрете да се забавлявате с ритуалите на познатите си, би било добре да им го кажете.

 

Телефонът ми се подслушва

По-скоро не. В мрежата може да откриете стотици митове със "сигурни" признаци, че линията ви се подслушва от ревнив партньор, полиция, пожарна или Цветан Цветанов, но нито един от класическите признаци няма връзка с подслушването. Забравете за ехо, бийпове, случайни гласове на непознати и забавяне при свързване. Ако някой ви подслушва, което отново е крайно невероятно, то няма сигурна индикация за това. Нещо повече, методите за подслушване често са локални, симулирайки клетка на оператор. Шансът да разберете, че не говорите само със събеседника си, е минимален.

 

Bluetooth съсипва живота на батерията

Дори това да е било истина в близкото минало, новите версии на безжичната технология не са особено енергийно гладни и няма проблем да оставите Bluetooth модула включен през целия ден. Последната версия на стандарта, Bluetooth LE или Low Energy, е толкова голямо постижение в областта, че дава името на технологията. Ако притежавате устройства, оборудвани с LE, няма смисъл да изключвате, освен ако не се налага.

 

Руутването и джейлбрейкът нарушават гаранцията

Този мит е частично верен. Напълно логично е гаранцията на устройството ви да не бъде уважена, ако го представите в руутнато/джейлбрейкнато състояние, но бързо връщане към чист или "ванила" вид го прави напълно годно за ремонт или подмяна. Не се притеснявайте, операторът или търговецът няма да научат за вашите хакерски начинания, ако сте прикрили следите от тях. В редица случаи руутнати/джейлбрейкнати устройства получават стандартно сервизно обслужване, без модификацията да е премахната. Все пак не препоръчвам да рискувате.

Статията продължава на следващата страница.

Beats Audio подобрява качеството на звука

Едно от най-успешните маркетинг начинания в съвременната аудио история определено е Beats Audio. Ноутбуците и смартфоните с червеното лого на компанията на Д-р Дре не носят магическата сила на плътната бас линия, а просто променят еквалайзерната настройка, постигайки по-динамичен звук. Обикновено това включва особено подчертани ниски, повече високи и занижени средни. Често еквалайзерът с изключено Beats Audio не е просто равен, а с умишлено ниска динамика. Така разликата между двата режима е още по-стряскаща. Коментарът не се отнася за слушалките на Beats, макар техните качества също да са спорни.

 

Всички приложения в App Store са платени

Твърдение, на което iOS потребителите (и не само) биха се изсмели, нали? Както писахме наскоро, платените приложения в мобилния сегмент като цяла стават все по-малко и това се отнася с пълна сила за App Store. Противно на схващането на редица Android потребители, цените в App Store и Google Play обикновено са идентични и безплатните приложения са безплатни и за двете платформи. Напълно отделен въпрос е колко лесно и достъпно е пиратството под Android. Именно то създава илюзията, че всичко в Google Play е напълно безплатно.

 

Mac-овете не забиват

Всеки Mac потребител ще сподели, че Mac-овете имат еквиваленти на повечето проблеми, познати ни от Windows. Синият/черният екран на смъртта може и да не съществуват, но въртящата се плажна топка (SBBOD) е в най-лошите кошмари на всеки Mac потребител. Същото се отнася и за нуждата от принудително затваряне на приложения (Force Quit). Стига да имате сравнително актуален Mac, стабилността му обикновено е с поне една идея по-добра от тази на еквивалентна Windows машина. Не и повече.

 

Скъпите HDMI кабели са по-добри от евтините

Невероятната маркетинг схема, която е особено популярна в САЩ, разчита на потребителските навици от аналоговото минало. Потребителите са свикнали кабелите с позлатени жакове и всевъзможни оплетки да дават по-добър сигнал, но нито една от тези технологии няма ефект в дигиталната ера. Потокът от нули и единици или достига, или не достига до телевизора ви (например) - междинно състояние не съществува. В този ред на мисли най-евтиният HDMI кабел върши същата работа като най-скъпия. Разбира се, оплетката може да повиши физическата му здравина, но най-често дори това не е наложително.

 

Mac-овете не отварят Windows файлове

Много потребители се притесняват да преминат към OS X, защото повечето им близки и колеги използват Windows. Притесненията за липса на съвместимост не са резонни. Десктоп платформата на Apple отваря всички популярни формати, включително .doc(x), .ppt(x), .xls(x), .odt, при това без нужда от инсталация на допълнителен софтуер. Съхраняването и споделянето в Windows формати също е бързо и лесно.