Както обещах миналата седмица, време е да продължим темата за по-лесното събуждане, по-здравия и продължителен сън и по-лесното и приятно ставане сутрин. В първата част споменахме някои изцяло софтуерни решения, които са добро начало, изискващо минимална или нулева инвестиция, стига да имате смартфон. В повечето случаи използването на специализирано устройство като фитнес тракър може да даде поне малко предимство.

 

Фитнес тракъри

Продължавам да споделям все по-непопулярното мнение, че фитнес тракърите не са мъртви и ще успеят да запазят пазарната си ниша поне няколко години след навлизането на умните часовници. Устройства като Jawbone UP3 могат доста повече от Moto 360 и Apple Watch, по-малки и леки са, издържат в пъти повече между две зареждания и най-вече струват много по-малко. Един от най-добрите начини да спите по-добре и да се будите с по-малко стрес е да инвестирате във фитнес тракър. Една от най-добрите страни на този избор е, че срещу сравнително малка сума получавате многофункционален продукт, който може да се използва за следене на ежедневна активност, при спортуване и за тон други неща.

Повечето фитнес и уелнес тракъри помагат във всеки етап на съня. Достатъчно е да активирате режима (ако той не се активира автоматично), за да напомните на устройството, че си лягате. Така то започва да следи фазите на съня и може да ви събуди, следвайки същия принцип като мобилните приложения, но с много по-голяма точност, тъй като сензорът за движение е на ръката ви, а не под възглавницата. Фитнес тракърът е по-подходящ за следене на съня и по други причини: следенето може да се комбинира с измерване на пулса, хидратацията и други показатели (тук Jawbone UP3 е рекордьор), но и се интегрира с данните за движението, спорта и храненето от предишния и следващия ден. Накратко, докато мобилното приложение има една основна функция: да ви събуди в най-подходящото време, добрият фитнес тракър ви следи и е с вас през целия ден.

Събуждането с вибрация е друга ключова точка, която може да ви (раз)убеди да си купите фитнес тракър. Тя е особено удобна, ако спите в едно легло или в една стая с други хора, които не се будят заедно с вас. Изпробвал съм събуждане с вибрация на няколко устройства и за съжаление не успях да свикна и се наложи да се откажа. След няколко бързи търсения разбрах, че някои потребители просто не успяват да свикнат и намират събуждането с вибрация за твърде стресиращо. Усещането е странно, не бих казал, че е неприятно, но всяка сутрин имах усещането, че някой ме хваща здраво за китката. Това със сигурност не е първото нещо, което бих искал да ми се случва в самото начало на деня. Други потребители обаче намират събуждането с вибрация за най-доброто нещо, изобретено след нарязания хляб. Заслужава си да опитате.

 

Статията продължава на следващата страница.

Устройства за сън

На пазара са налични няколко специализирани тракъра за сън, които се поставят под матрака или на нощната масичка, но нямам опит с нито един от тях и съдейки по цената и ограничената функционалност, не съм склонен да ги препоръчам. Все пак разгледайте Beddit, който е свързан и с екосистемата на Misfit.

 

Събуждане със светлина

Учудващо, проблемите ми със съня си отидоха най-вече благодарение на случаен мейл от Amazon. Обикновено ги трия още преди да ги отворя, но забелязах доста красиво устройство на Philips, което привлече вниманието ми. Около две седмици по-късно Wake-up Light пристигна, а за още две се справи с крайния ми скептицизъм.

Основната идея зад събуждането със светлина е стара колкото човечеството. Биологичният ни часовник е програмиран, така че да се будим заедно с изгрева и да заспиваме максимално близо до залеза. През годините сънят на хората се променя спрямо социални и трудови особености (в някои исторически епохи е било нормално среднощното събуждане и дори ходене на гости, последвано от втори сън), но всичко се променя след електрифицирането на градовете. Биологичният часовник, както го наричаме с цел по-добра яснота на текста, обаче не се пригажда към социалните навици толкова бързо и организмът ви все още би ви бил благодарен, ако се будите с изгрева. Устройството на Philips прави именно това: симулира изгрев, съобразен с вашия график. Диодите започват да "изгряват" постепенно половин час преди алармата, която сте задали, което не ви буди, но подготвя организма ви (най-вече на хормонално ниво) за началото на деня. Звучи налудничаво, но резултатът е впечатляващ. Макар да нямам гаранцията, че се будя в оптималната фаза на съня си, в 9/10 сутрини се събуждам бързо, пълен с енергия и в учудващо добро настроение. Wake Up Light може да се използва и за симулация на залез, ако си лягате доста по-късно, отколкото трябва. Използвам тази опция много рядко, тъй като обикновено заспивам при мириса на възглавницата, но постепенно утихващата музика и залязващата топла светлина определено са приятни. Wake Up Light е и чудесна настолна лампа.

Какви са вашите навици за по-добър сън и по-лесно събуждане? Очакваме мненията ви в коментарите.

Част първа: Технологиите няма да ви помогнат, ако не искате