Време е за последната част от поредицата статии, посветена на прахосмукачките роботи. Отново благодаря на всички за огромния интерес и мейлите, на които се надявам, че съм отговорил. След написването на втората част Dyson най-накрая анонсира своята прахосмукачка робот. Прочетете още първата и втората част.

 

Каква е разликата?

Няма как да не започна с въпроса, който получавам най-често — каква е разликата между прахосмукачка робот и подомиялна робот. Двата типа устройства обикновено изглеждат сходни и дори когато са включени, не се държат особено различно. А и обобщено целта им е да почистват, нали? Разликата всъщност е толкова голяма, колкото между обикновената ви прахосмукачка и мопа (или каквото използвате, за да миете пода).

Докато прахосмукачката робот събира прах и всякакви твърди частици, подомиялната, с риск да прозвуча глупаво, мие пода. Тя използва комбинация от вода и препарат, за да измие, излъска и подсуши пода. Както сами се досещате, работи на плочки, паркет и всякакви твърди подове, но не и на килими и мокети. Подомиялната робот може да се използва както само с вода, така и с вода и препарат, в зависимост от нивото на замърсяване. В много случаи добавянето на препарат не е наложително, тъй като почистващата сила на въртящите се четки е значително по-голяма от тази, с която вероятно чистите с моп. Освен ако не сте истински супер чистач/супер чистачка.

 

По-слаба конкуренция

Подомиялните роботи определено са по-нишов продуктов клас от прахосмукачките, което води и до по-слаба конкуренция. Основният производител на този тип помощници е iRobot. Серията Scooba няма алтернатива или поне не съм чувал за такава. Преди известно време компанията Mint предлагаше подобен клас устройства с по-достъпна цена и по-проста конструкция, но iRobot я купи и вече предлага подомиялната Mint като част от портфолиото си.

 

Чисти ли наистина?

Отново фундаментален въпрос, който получавам често. Отново отговорът е крайно положителен. Разликата спрямо ръчно измития под не е огромна, но както при прахосмукачките, става въпрос за удобство и известна доза sci-fi ентусиазъм, а не за по-добри резултати. Без да ви ангажирам с мнението си, миенето на пода винаги е било единственото по-досадно нещо от пускането на прахосмукачка и миенето на чинии. За щастие не се налага да правя ръчно нито едно от тези неща.

Ако самите вие не се чувствате твърде натоварени от тези ежедневни задачи, вероятно инвестицията в подомиялна е най-малко смислена, поставена до прахосмукачката робот и съдомиялната, която отдавна не влиза в "ентусиастката" категория домашни потреби. В моя случай резултатът е, че подът в дома ми, без значение дали става въпрос за плочки или паркет, е не само по-чист, но и постоянно чист. Мога да си позволя да го "мия" много по-често от преди, докато се занимавам с нещо по-продуктивно или просто мързелувам.

 

Статията продължава на следващата страница.

Скорост и шум

Подомиялните се движат значително по-бавно от прахосмукачките роботи, особено в някои фази на работата си. В повечето случаи първото минаване нанася тънък филм вода и препарат и чисти, второто набляга на въртенето на четките, а третото подсушава. Подомиялната се движи много по-плавно и бавно, но един почистващ цикъл не отнема повече време от пускането на прахосмукачката. Важно е да отбележим, че роботизираните подомиялни са значително по-шумни от повечето роботизирани прахосмукачки, но не бих казал, че шумът е прекалено дразнещ. Определено е с една идея по-груб и индустриален от този на прахосмукачката.

 

Автоматизация

Подомиялната не може да бъде автоматизирана по начина, по който може да програмирате прахосмукачката си робот. Трябва да напълните вода (и препарат) и да я включите, а след края на цикъла да изпразните мръсната вода и да измиете контейнера и четката със силна струя вода. Ако имате смесител с душ, той е напълно достатъчен. В този ред на мисли използването на подомиялната спестява по-малко време от това на прахосмукачката.

 

Какъв препарат?

Производителите на подомиялни препоръчват да използвате техните ензимни препарати, но спокойно може да разчитате и на по-достъпни решения. Задължително прочетете мнения на потребители, които вече са комбинирали конкретен препарат с конкретния модел. Подомиялни като Scooba 230 например имат мек контейнер, който не е толкова устойчив, колкото този на останалите. Универсалният съвет е да използвате минимално количество универсален препарат с неутрално pH, който не се пени много. Обемната пяна намалява сцеплението между колелата на подомиялната и пода, особено ако е покрит с гладки плочки.

 

Съвместимост с прахосмукачка

Подомиялните спестяват много време при почистване на големи помещения. Ако живеете в дом без килими или мокети, ползата е по-голяма. Надали ще пускате подомиялната толкова често, колкото прахосмукачката, което е още една причина, поради която продуктовият клас е по-нишов. Повечето собственици на подомиялни роботи, които познавам, имат и прахосмукачки. Оптимално е да пуснете прахосмукачката преди подомиялната или да използвате друг метод за събиране на праха и частиците.

Тук е моментът да отбележим, че подомиялната също има минимална функционалност на прахосмукачка и ще събере известна част от боклука, но няма контейнер, а само малък филтър. Определено не е добра идея да разчитате единствено на нея. В случай че купите прахосмукачка и подомиялна, двете устройства работят отлично заедно. Не съветвам да ги пускате едновременно, разбира се, освен ако не искате да основете лига за бой между роботи. За тази цел може да използвате доста по-деструктивни решения.

Прочетете част 1
Прочетете част 2