Еха! 4-ядрен процесор? 3 GB RAM? Дисплей с милиони пиксели? Да! И ако само допреди няколко години това беше отличен хардуер за стационарен компютър или лаптоп, днес те могат да бъдат открити под капака на онези малки джаджи, наречени смартфони. Всичко това е страхотно, но какво става с един от най-важните компоненти – батерията? Технологията не е претърпяла особено развитие за последните 15 години, което означава и сериозното й изоставане от останалия хардуер. Няма да говорим за бъдещите иновации, които могат да заменят сегашните литиево-йонни батерии, а за нещо по-различно – за нас, потребителите. Тъй като ние сме социални същества, все по-богатата възможност за общуване и споделяне ни изкушава, но и ни променя. А това за съжаление изтощава неистово акумулатора на телефона ни.

 

Проблемът с живота на батерията

Ако все пак искаме да бъдем от хората, погълнати от телефона си, животът на батерията ни предава, той изменя дори начина, по който действаме. Да, знам, че много от вас ще отрекат следващите думи, а други ще се припознаят. Това е нормално и няма нищо лошо. Но просто трябва да го кажа – краткият живот на батерията разваля начина, по който сърфираме в интернет, използваме приложения и е свързан с всичко останало, което правим.

Гледаме да не се заглеждаме твърде много в екрана, а да го загасим по-бързо, тъй като той ламти за енергия. Намаляваме, увеличаваме яркостта му – понякога автоматичният режим не е достатъчен, тъй като не ни дава увереността, че ще удължи живота на акумулатора.

 

Изключваме приложението за позициониране, тъй като от всички съвети за удължаване на живота на батерията ни казват да го направим. А когато отворим Maps например и приложението ни подкани да го направи, ние го поглеждаме с онзи поглед, който говори едно – „предател“. В края на деня започваме да се чувстваме по-напрегнати, тъй като процентите вече са далеч от 100, спираме да правим толкова много снимки, колкото през деня (о, не, как ще покажа какво вечерям на приятелите ми). Последната крачка е да спрем връзката с целия свят – мобилния интернет и Wi-Fi връзката, но това ни дава само още час, а след това... тъмнина, смартфонът лежи безжизнен в ръката ни, а ние успяваме само да откъснем едно сподавено... „Има ли контакт някъде тук? Спешно е, изпускаме го!“ Е, разбира се, това е най-преувеличеният вариант, но разбирате какво искам да кажа.

 

Приложенията за съобщения убиват батерията?

Понякога желанието да имаме винаги максимален заряд ни обсебва. Въпреки хардуера има някои приложения, които още по-успешно успяват да пресушат нашата скъпа на сърцето ни батерия. И кои са тези приложения? Можете ли да се досетите – ако сте предположили нещо различно от тези, чрез които можем да разменяме безплатни текстови съобщения, грешите. Да, YouTube също е „отличник“ в тази сфера, но той е твърде очевидният заподозрян, който можете лесно да пренебрегнете в ползва на батерията. Но приложенията за съобщения? Никога...

 

Проникване на социалните мрежи

 

А защо е така? Тъй като потребителят трябва да получи веднага уведомление за пристигналото съобщение, програмата постоян­но се свързва с мобилните мрежи, които трябва да й пратят сигнал, ако дойде чаканата вест (подобно е и за обновлението на програмите за социални мрежи). Това постоянно буди телефона от по-пасивното му поведение, когато не го ровичкаме лакомо, превръщайки се в безшумен убиец, който изстисква ценния живот на нашия акумулатор. Социалните приложения не дават почивка на нашата батерия, намалявайки драстично живота й.

 

Колко сме зависими от телефоните си?

Пробвали ли сте да си наложите да не гледате смартфона си за 10 минути? След това си казвате, че и 5 минути е добро начало, но всъщност само след минута вече се ровите в някоя социална мрежа. Просто не устоявате на мисълта, която ви шепне, че в момента може би изпускате някой важен мейл, нещо страхотно става във Facebook, най-прекрасната снимка в Instagram вече се обсъжда в Twitter и т.н. Не сте само вие. Според проучване на IDC собствениците на смартфони между 18 и 44 години прекарват над 2 часа всеки ден в ровичкане в социалните мрежи през телефона си. 80% проверяват телефона в рамките на първите 15 минути след като се събудят. Разбира се, смартфонът е изключително важна джаджа, която ни позволява да извършваме толкова много неща само от дланта си – забавление, социални мрежи, работа и т.н.

Според данни от проучване, поръчано от Facebook, 49% от населението на САЩ използва смартфони. През 2017 процентът ще е набъбнал до 68. На ден потребителят комуникира и използва социални мрежи 132 минути. От петък до неделя минутите достигат до 163, а от понеделник до четвъртък спадат до средно 87. 70% проверяват Facebook през телефона си, а 61% го правят всеки ден – средно по около 14 пъти. Понякога дори в най-неподходящия момент – 50% го правят дори когато са на кино.

4 от 5 проверяват телефона си в рамките на 15 минути след като са станали от сън, а 80% казват, че това е първото нещо, което правят, когато отворят очи.

79% държат телефоните си на една ръка разстояние или в себе си почти цялото време, в което са будни – без 2 часа. 63% без час. 1/4 не могат да се сетят кога са били в стая, а телефонът не е бил с тях.

Попитани кое ги кара да се чувстват „свързани“, 49% от анкетираните отговарят – текстовите съобщения, 43% – разговорите по телефона, а 40% – Facebook съобщенията. 61% казват, че именно смартфонът поддържа връзката им с приятели, 60% отговарят същото, но за любимите им. Средно по 7.4 приложения за комуникация и социални мрежи имат хората инсталирани на телефоните си.

 

За какво използваме мобилните устройства

 

Хората определят връзката си с телефона най-вече като „свързаност“, много назад остават думи като „погълнат“, „стресиран“, „напрегнат“, „самотен“. Малко се съмнявам в последното, тъй като понякога негативните чувства не са толкова осъзнати или е трудно да бъдат споделени.

 

Още признаци

Хората искат да имат удобството на джаджите, но от друга страна имат притеснение за своя комфорт. За година над 22 млн. долара се харчат, тъй като телефоните остават по-дълго от нужното включени към електрическата мрежа (според проучване на Gartner, 2010 г.). Основно от притеснение, че може батерията да „падне“ в най-неподходящия момент, ако я оставим на 60% например. Потребителите рядко допускат батерията да падне под 30%. Често правим кратки зареждания, които са само за 30 минути, но ни дават и малко успокоение. През нощта може да се стигне до 14 часа и повече на зарядното. Основно телефонът остава почти 5 часа, след като е зареден.

 

Може би просто трябва да започнем да правим по-малко?

След цялото това ползване май наистина ни трябва нещо ново, което да направи революция в технологията за създаване на батерии, тъй като вече сме поели по примамливия път на изкушението и пристрастеността. Предложенията са много, но към този момент липсва някое, което ясно да покаже, че ще е тук съвсем скоро. В момента единственото, което правят производителите, е да увеличават капацитета и да добавят допълнителни режими, които да ограничават голям част от функциите, за да можете да използвате телефона си (именно като такъв, в неговата изконна роля) по-дълго. Забелязахте ли колко много всъщност се е увеличило потреблението ни? Докато дойде революцията, решение има.

Много често се притесняваме, че батерията ще ни изостави точно когато сме на концерт, мач или просто някое парти. Това е така, тъй като вече се чувстваме длъжни да уведомяваме хората за всичко, което се случва около нас. Ако намалим само това си действие, телефонът ще бъде с нас (активен) повече време. Не е нужно да фотографираме всяка стъпка от почивката си, за да доказваме на приятелите си колко хубаво си прекарваме (често – дори се опитваме да го направим още по-добро в техните очи). Във Facebook и Instagram има твърде много снимки на чаши с кафе, смятаме, че сме видели такива от цял свят. Трябва да признаем, като нямаме претенции, че това е революционно откритие, тъй като е съвсем логично – батерията не стига в дните, в които имаме повече свободно време, което се опитваме да запълним с нещо напълно безсмислено като безкрайно скролване в Instagram, Facebook или 9GAG, което не можем да определим като особено изграждащ личността и възвисяващ духовността процес. Това се увеличава и когато сме в не особено удобна ситуация – първи сме пристигнали на срещата например.

 

 

Само преди няколко месеца имах щастието да посетя голям рок концерт в София, на който чух страхотни банди. Именно защото удоволствието беше толкова голямо, батерията на телефона ми почти не помръдна, въпреки че събитието продължи часове. Не ми беше нужно да доказвам на приятелите си във Facebook и Instagram точно колко добре се забавлявам. Реших, че не е нужно да гледам концерта през екрана на телефона си, докато се опитвам да заснема преживяното, вместо наистина да го преживея спокойно. Това е и съвет, който искаме да ви предадем – спрете да използвате телефоните си, когато сте на подобни събития. Замислете се точно колко често след това преглеждате размазаните снимки, на които в далечината можете да видите сцената, а на нея любимия изпълнител? Или клиповете, които се отличават със сериозен шум и могат да докарат някой до морска болест? Много рядко, затова не отнемайте от прякото си удоволствие. Не се поддавайте на страха да изпуснете социалната интеракция, която може да направи по-сериозен отзвук.

Да не забравяме и за инвазия в спалнята: за смартфоните, съня… и още нещо