Статистиките са ясни: продуктивността на работа се повишава, но безработицата се увеличава. Това означава само едно – на работните места има по-малко хора, които обаче трябва да вършат работа колкото двама и трима. Гледката на колега, наредил празни опаковки Ред Бул или пиещ шестото си кафе за деня, сякаш става все по-обичайна. Но въпреки че изискванията за енергичност на работа са все по-тежки, има начин да се справим – с няколко нестандартни подхода.

Текст: Цветомира Панчева

 

20-минутната дрямка

Колкото и да ни се иска да е другояче, в денонощието има само 24 часа, а за работохолиците те съвсем не са достатъчни. Получава се така, че нито сънят е дълъг и пълноценен, нито през времето, прекарано в работа, сме свежи и енергични. Но ето начин, който, макар и да не се харесва много на шефовете (поне не и на по-консервативните такива), ще ви върне енергията много бързо. Необходимо е само да си вземете 20-минутна дрямка – затворете очи, нагласете се удобно и поспете. Важно е да не удължавате дрямката след 20-ата минута, защото ще преминете към дълбока фаза на сън и след събуждането рискувате главоболие и още по-голяма отпадналост. Важно е също така и да си осигурите известно разбиране от колегите, за да не ви закачат точно в тези така ценни 20 минути, които според изследванията максимизират почивката въпреки липсата на повече време за сън.

 

Принудени сме да живеем в среда, изискваща пълна будност и концентрация, без да имаме възможността да спим достатъчно, за да си ги набавим.

 

Цикли на енергията

Енергията на човек се проявява в цикличност и е индивидуално разпределена за всеки. Човек се чувства енергичен и после пак уморен на интервали и чрез внимателно наблюдение всеки от нас може да определи кога се чувства енергичен и годен да се концентрира и кога му се доспива до степен, че нито кафето, нито каквито и да е други помощни средства са способни да го спасят. Правилото е, определяйки кога човек се чувства най-уморен, да се определи и моментът, в който да се приложи методът на разходката – изправяне, разхождане, изпиване на чаша вода. Ако периодът на отпадналост продължи по-дълго, прилагайте този метод на всеки 90 минути.

 



Благодарение на определянето на цикличността конкретно на вашата енергия може да се извърши и много по-добро планиране на работата. Например ако сте по-енергични сутрин, а следобед обикновено ви се спи, можете да оставяте по-лесните си задачи за втората половина на деня, а тези, изискващи много по-сериозна концентрация, да извършвате първи. За да си улесните още повече живота, можете да си правите план за действие сутрин и да го следвате точка по точка (включвайки някъде там и 20-минутната дрямка).

Яжте и четете?

Яжте и четете

Погрижете се за хранителната стойност на нещата, които приемате през деня. Не е необходимо да ядете само на обяд – можете да хапвате и докато сте на бюрото, но е важно да бъде нещо здравословно и подпомагащо мисловния процес. Подходящи са орехи, цитрусови плодове, черен шоколад.

По време на обедната си почивка (немислимо е да не я вземете, ако чувствате изтощение) можете да раздвижите мозъка си с четене на нещо забавно. Подходящи са интересни приключенски и забавни романи като тези на Марк Твен, Ръдиард Киплинг и Дж. К. Роулинг. Четенето буквално е упражнение за мозъка, а рязката смяна на насочеността на мисленето е много полезна за последвалата концентрация – особено ако работите с числа, художествена литература в обедната почивка е много полезна.

 

Ергономично работно място

Всички го знаем, но малко хора го спазват: всичко на работното място трябва да бъде разположено така, че бъде максимално удобно и да изисква минимално усилие при работа, защото психическата и физическата умора често вървят ръка за ръка. Мониторът трябва да е на нивото на очите, а китките да са върху бюрото, докато пишете (не трябва да висят във въздуха), а под бюрото трябва да има достатъчно място, за да свиете коленете си, както и да изпънете крака. Гърбът трябва да е абсолютно изправен и да няма място между кръста и облегалката. Помислете и за инвестиране в ергономична мишка, защото огромна част от напрежението в раменете всъщност идва от пръстите и от погрешния начин, по който работим с тях.

 

Вижте още: Кое и как в професионалната комуникация