Помните ли старите флип телефони? Тенденцията преди около 10 години беше към по-компактните устройства. Тогава всеки се бореше за по-малък дисплей, по-малка клавиатура и корпус. Всеки измисляше какви ли не форм фактори, за да впечатли потребителите. Е, днешните смартфони залагат само на едно - черна плочка. Огромна черна плочка. Лошото (или доброто?) на новата тенденция е евентуалното обезличаване на смартфона като уникална джаджа, която носим всеки ден в джоба си.

Само до преди две години потребителите все още търсиха идеалната среда - между 4 и 5 инча. Стандартите обаче се променят. Всеки ден. И ако преди формулата беше “малък, среден, най-голям”, тя днес е само “Голям, още по-голям, най-голям”. Тоест тук стандартът вече е само “голям”. 

Преди 4 инча беше съвсем нормален размер на телефон. Сега няма да намерите 4-инчов флагман. Единствено Sony продължава с формулата “малък - среден - голям”. Проблемът е, че за “малък” вече приемаме 4.7-инчов дисплей.

Винаги може още

Еволюцията на дисплеите не опира само до размера. Той не е всичко. Ред идва и на любимата на журналистите резолюция. Въпреки че е доказано, че човешкото око не може да направи разлика между HD и Full HD, производителите продължават да блъскат телефоните си с повече пиксели, по-голяма резолюция, а технологията се променя малко. Мнозина потребители спорят, че виждат огромна разлика между HD, Full HD, Quad HD, но не отчитат факта, че те виждат разлика реално или между използваната технология или в следствие на редица други фактори.

По-хубавата “картина” не идва само от повечето наблъскани пиксели. Тя идва от подобрената яркост (нитовете), контраста, използваната технология (IPS, AMOLED, Super AMOLED и т.н.), адаптацията спрямо софтуера, видовете тъч панели, in-cell технологии и т.н.

Мега- и пикселите

Същата ситуация имаме и при камерите. Блъскане на мегапиксели, но реално разликата идва от много други фактори като софтуер, оптична стабилизация, оптимизация спрямо конкретния хардуер, лещи и т.н. Точно по тази причина критиците отчитат, че 8-мегапикселовата камера на един iPhone е много по-акуратна и добра от конкурентна 21-мегапикселова на друг флагман. 

Тук отново опираме до любимата ми теза - производителите правят “иновация в името на иновацията”, без реални ползи от това. И ако Apple се огъна пред пазарния натиск и представи 5.5-инчов телефон, то моля някой да ми обясни РЕАЛНИТЕ ползи от 4K дисплей в смартфон? Какво толкова добавят тези пиксели към потребителското изживяване на 5.5-инчов телефон? До там ли стигнахме, че няма какво да се променя в софтуера, хардуера, външния вид, че да сме принудени да помпаме пиксели, за да сме “иновативни”? Да, за Sony говорим. 

Иновация в по-висока резолюция

Ще си позволя да преразкажа ситуацията от пресконференцията вчера, публикувана в изданието Mashable от журналиста Реймънд Уонг.

След като Уонг разказва как на пресконференциите повечето журналисти не чакат края, а директно отиват към залата, където се намират демонстрационните устройства (за да се доредят), той представя и една комична ситуация, която само доказва тезата на тази публикация.

В материал, озаглавен “Не се заблуждавайте по 4K дисплея на Sony, става дума за 100% преекспониране”, той пише:

“Виждате ли горната снимка? Сцената е интересна, а всеки е развълнуван. Всеки иска да докосне телефоните. Репортерите заснемат видео, правят снимки от всички страни на Xperia Z5 Premium и са абсолютно впечатлени от това колко е страхотен 4K дисплеят. Само че те не гледаха 4K дисплей. Всички те оглеждаха Xperia Z5 - модела с Full HD 1080p дисплей.

Няма да се правя, че и аз не бях заблуден. Защото се заблудих. Когато се доредих да снимам устройството, не усещах, че мога да видя 4K резолюция, но бях отнесен от цялото вълнение около мен. Аз бях един от щастливците от пресата, които ще зарадват очите си с 4K смартфон.

След като дадох Z5 на следващия пич, отидох да снимам Xperia Z5 Compact, който разпознах, защото е по-малък, по-дебел и пристига в различни цветови варианти. И тогава осъзнах, че Z5 Premium е показан под стъкло, за да се покажат неговите луксозни цветове: златно, черно и сиво. Освен това Z5 и Z5 Premium си приличат ужасно много на външен вид. 

Колкото повече се оглеждах, толкова повече се зараждаха подоздренията в мен, че всички сме излъгани. Sony имаше отделна секция, където Z5 Premium не беше под стъкло, а монтиран на стена. Тук Sony показваше по-добрите цветове и контраст на 4K дисплея в сравнение с “конвенционалния дисплей”, който изглеждаше като 1080p панел за мен.

Sony се беше подсигурила с пазачи, които бяха готови да нахокат всеки, който се опита да ги докосне. Аз не бях разбрал за това, защото го докоснах, след което веднага нежно ми беше извикано: “БЕЗ ПИПАНЕ!”.

Върнах се към пренаселената зона и питах представител на Sony кои точно модели са показани там и дали Z5 Premium присъства на масата. Готови ли сте? Дори той помисли, че има Z5 Premium на масата. Чак след като попита друг колега, той разбра, че всъщност всички ние сме били впечатлени от 1080p дисплей, мислейки, че е 4K екран.

Това дори не беше най-лошата част. Репортерите, които си играеха с телефоните, си говориха и хвалеха страхотния 4K дисплей, а представителите на Sony дори не изпитаха нуждата да ги поправят.”

Очите лъжат, пикселите също

Анализът на колегата журналист безапелационно доказва едно - всички ние си мислим, че се впечатляваме от нещо, но всъщност това нещо не е това, което изглежда. От коментарите в пресата остава само един въпрос - кому е нужно? Наистина ли има такава разлика при 4K в смартфон? За телевизорите, компютрите - добре, но 5 инча? 

Вече години наред се питахме докъде ще стигнат производителите в отчаяните си опити да се диференцират? До колко ще продължат да изместват границите между смартфон и таблет? Сега нещата като че ли са се успокоили на този фронт. Новата формула на “голям, по-голям, най-голям” спря на: 4.7 инча, 5 инча, 5.5 инча. Но кога ще спре категорично безсмисленото надуване на резолюцията в играта на пиксели?

А само ако бяха насочили усилията си, които влагат в пикселите, в разработването и масовизирането на нова технология, осигуряваща по-дълъг живот на батерията… Май искаме прекалено много.

Редакционна бележка: Всички мнения и коментари в материала отразяват личното мнение на съответния автор и не задължително това на HiComm. 

Прочетете: Защо странните мобилни телефони няма да се завърнат