В последните няколко дни слуховете, че Microsoft може да се откаже от Windows Phone (технически вече Windows Mobile), станаха особено популярни. Според тях Сатя Надела и екипът му обмислят да се откажат от собствената си платформа за смартфони и малки таблети и да преминат към силно модифицирана версия на Android, върху която да инсталират приложенията си. Подобно на Amazon, компанията дори би могла да използва собственото си име и да не нарича версията си Android, но това не би направило поражението по-слабо.

Отвъд метафорите с човешки взаимоотношения, Microsoft трябва да вземе най-доброто бизнес решение, което може да включва преглъщане на гордостта и преминаване към конкурентна платформа. Какво би мотивирало компанията да направи подробен труден избор, какви биха били последствията и защо смятам, че това е почти гениален ход — прочетете в долния текст.

 

Windows Phone е несуепешна платформа

Без никакво лично отношение, предпочитания или дори анализи на потребителските настроения, Windows Phone не е успешна платформа. Пазарът показва, че Microsoft не успява да отчете сериозен ръст от анонса на мобилната си платформа до днес. Нещо повече, пазарният дял на Windows Phone в САЩ, например, отчита спад през последното тримесечие, което е повече от притеснително.

Няма нужда от излишни анализи, проблемът на компанията от Редмънд е относително прост — тя закъсня с навлизането си в новата смартфон революция. Бърз поглед към устройствата с Windows Mobile от 2007, 2008, 2009 и дори 2010 г. демонстрира, че Microsoft не се вълнува от това, което правят Apple и Google в периода. Логично е, че компанията купи Nokia, тъй като двете споделят сходна тъжна съдба, резултат от технологично късогледство и високомерие. Подходът на Microsoft е дори по-лош: компанията нямаше сериозен пазарен дял дори преди iOS и Android революцията, докато Nokia доминираше със Symbian.

Всеки запазва правото да не се съгласи с мен, но, за пореден път: не вярвам, че Microsoft може да се състезава с Apple и Google в мобилния сегмент. Във времето, в което компанията прави една стъпка, конкурентите й не я изчакват, а продължават към следващите си цели. Дори с най-сериозните си усилия, Сатя Надела и компания няма да успеят да пресъздадат съдържанието на Google Play и App Store, а то е ключово за покупката на смартфон.

 

Статията продължава на следващата страница.

Microsoft като продуктова компания

Не веднъж съм споделял мнението си, че най-доброто, което Microsoft може да направи, е да се превърне в продуктова компания или поне да направи частичен преход. Ако терминът не е напълно ясен: продуктова компания е Google, например. Основният аспект на бизнес стратегията й е да предлага версии на продуктите си за всички платформи, а Android, макар и огромен, е просто метод тези услуги да достигнат до милиарди потребители по най-добрия възможен начин. Apple, от своя страна, е предимно производител на устройства и софтуерна компания. Макар да предлага различни услуги, те са по-скоро част от стандартното изживяване на устройствата и операционните системи и повечето нямат версии за конкуренти платформи. Apple Music е сред малкото изключения.

По редица причини Microsoft може да продължи да бъде софтуерна компания в десктоп сегмента и (може би) в някои подкатегории на таблетите, които се доближават до ултрабуци. В мобилния сегмент, който отдавна е най-важен, екипът от Редмънд няма шанс да остане софтуерна компания и трябва да направи преход към продуктова. Всъщност този преход се случва от около година. Склонен съм да вярвам, че Сатя Надела осъзнава, че това е единствената стратегия с потенциал за положителен изход. Microsoft не спира да купува популярни мултиплатформени услуги (Skype, Sunrise, Wunderlist), разработва равнопоставени версии на Office за всички платформи и, обобщено, работи все по-близо до бизнес модела на Google.

 

Най-доброто от два свята

В случай, че Microsoft реши да премине към Android, компанията ще понесе известни загуби, най-вече в морален аспект. В дългосрочен план обаче това може да се окаже отлично решение. Представете си комбинация от хардуера на Nokia и силно модифицирана версия на Android, подобно на тази, която разработва Microsoft. Тя би идвала с приложенията на Microsoft на мястото на тези на Google, което е достатъчно за Microsoft като продуктова компания. Най-добрата операционна система е тази, която би накарала потребителите да ползват нейните услуги. Всичко останало е просто гордост, която трябва да бъде преглътната.

Компанията дори би могла да запази разпознаваемия си интерфейс и да го пренесе към Android, обособявайки своята версия на платформата допълнително. Всичко това може да звучи налудничаво, но Microsoft вече върви по този път. Компанията е подписала договори с производители на смартфони като Samsung, които заменят някои Google приложения с тези на Microsoft. Въпрос на още няколко разочароващи тримесечия за Windows Phone е Сатя Надела да вземе болезнено, но крайно решение. Спомняте ли си разказа за горящата платформа на Стивън Елоп? Мисля, че историята се повтаря. Смятате ли, че платформата трябва да се остави да изгори?