Наскоро в мрежата започна да циркулира не особено достоверна новина, според която Nokia е на път да се завърне със собственото си име и нова платформа. Митичният смартфон на Nokia с Android може да се окаже истина — това бе достатъчно да започне вълна от коментари и дискусии в страните, в които Nokia някога е била водещ производител на смартфони, най-вече в Европа. Именно тези коментари ме накараха да си припомня сляпата вяра в Nokia и апологетите на компанията, които продължаваха да твърдят, че iOS и Android са временни тенденции и добрите стари Symbian и ARM 11 ще останат лидери сред умните устройства завинаги, дори години след анонса на първия iPhone и след няколко поколения отлични Android флагмани.

В личен план не се вълнувам особено от плановете на Nokia. Компанията обяви, че всъщност не работи по Android смартфони, но, дори това да се случи, не очаквам пазарът да се промени особено. В професионален аспект обаче се чувствам длъжен да формулирам по-разширено и обосновано мнение. Кратката му версия е: "Нямаме нужда от месии".

 

Истинската и не-истинската Nokia

Интересно е, че години след практическия залез на Nokia, някои потребители продължават да говорят за "истинската" и "не-истинската" Nokia. Странното е, че смисълът на тези определения е доста неясен. Според някои истинската Nokia е онази, която ни даде N серията и разви Symbian, а не-истинската е тази, която "се продаде на Microsoft". За други истинската Nokia е тази, която днес е част от Microsoft, е не-истинската е онази, която планира да брандира китайски смартфони и продава нищо повече от името си. И двете гледни точки не са особено коректни, макар да разбирам по-добре втората.

Разбира се, Nokia не е свещена крава, за която трябва да говорим по подобен начин. Същото се отнася и за Apple, Samsung, HTC и всички брандове. Компанията направи, меко казано, поредица от лоши ходове (или по-скоро не направи никакви ходове), гледайки с насмешка на Apple и Google. Същото направи и Microsoft, така че не можем да не отбележим, че двете компании имат сходна съдба, в която се опитват да бъдат единни. Голяма част от екипа на Nokia, работил по най-култовите устройства от близкото минало, вече не е част от компанията. Сериозна част от него обаче е част от новата хардуерна дивизия на Microsoft и съм склонен да вярвам, че това е истинската Nokia.

 

Годината е 2015

Психиката ни относно летоброенето често е доста объркваща. Склонни сме да мислим, че сме по-близо до 2010 г., отколкото до 2020 г. или дори да гледаме към началото на века, сякаш бе преди няколко години, заради особения момент, в който живеем. Обективно погледнато, от края на златния век на Nokia са минали почти десет години, което не е никак малко. Не просто десет години, а най-бързите и иновативни десет години в мобилната индустрия. Години, в които устройствата в джобовете ни наистина станаха пълноценни компютри със смислен софтуер, а не просто мобилни телефони с повече функции.

Не ме разбирайте погрешно, обожавах Nokia. Вероятно не съм притежавал повече мобилни телефони на друга компания, дори бях сред малкото, които си купиха "интернет таблета" на компанията — N800. Но дори великата, неподражаема и бляскава Nokia не е по-голяма от случилото се в последните десет години.

 

Статията продължава на следващата страница.

Какво можеше да се случи

Склонен съм да вярвам, че Nokia можеше да бъде на мястото на Samsung, ако беше повярвала в Android в самото му начало. И да, мисля, че още в първите години щяхме да използваме устройства с доста по-добри дизайн и изработка, отколкото предложиха азиатските производители. Но дизайнът и изработката не са толкова ключови, колкото цената, особено в развиващите се пазари.

Nokia можеше да бъде Samsung, но съдбата на най-важните пазари, САЩ и Китай, не би била решена толкова лесно, защото Nokia никога не е имала силни позиции там. Със сигурност финансовата оценка на Nokia днес би била по-добра, ако компанията бе преминала към Android.

 

Какво може да се случи

Ако Nokia реши да започне да произвежда Android смартфони днес, не очаквам да се случи почти нищо. Добрите стари апологети на компанията ще купят първото устройство, което излезе на пазара, без да задават въпроси, но те са много по-малко, отколкото родното онлайн пространство би ви накарало да мислите.

Митичният Android смартфон на Nokia надали ще бъде нещо повече от ребрандирано устройство между ниския и среден клас, произведено от произволен OEM. Вероятно бихме видели приятен дизайн и почти чист Android, но не и нещо, което може да направи сериозна промяна. С конкуренция като Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo и дори OnePlus, Nokia не може да бъде онази холивудска звезда, която изчезва от полезрението на всички за десет години и се завръща по добрия стар начин, създавайки фурор. Мобилният пазар просто не е Холивуд и, дори за някои да е трудно за вярване, разумът е водещ при избора на смартфон.

В същото време намирам за лицемерно да поглеждаме към добрата стара Nokia с умиление и да очакваме "спасителя". Нима компаниите, създали своето име в последните пет-седем години (най-вече китайските), не заслужават признание и нима те не се справят добре? Не съм фен на наказателните практики, но в случай, че Nokia премине към Android, не бих си купил нейно устройство умишлено. Заради онези години на късогледство и презрение към промяната, които доведоха компанията до днешното й състояние.

Животът е за живите. Време е да спрем с носталгията.