iOS 8 вече е в ръцете на милиони iPhone потребители и въпреки проблемите с първата версия Apple показа, че може да тласне възможностите на мобилната си операционна система дотам, че да заимства някои добри черти на Android.

Всъщност всяка година по едно и също време пламва спорът "Android срещу iOS", в който Apple феновете се хвалят колко гладко и бързо работи iOS, а Android потребителите се хвалят с безкрайните възможности и персонализация на своята ОС.

Обективно погледнато, това е един глупав спор, защото и двете операционни системи имат своите силни и слаби страни. Те продължават да се развиват с годините и това е същественото, на което трябва да се обръща внимание.

iOS 8 е най-смелата промяна от съществуването на iOS изобщо! Външни клавиатури. Приставки (Widgets). Touch ID API. Разширения… Но докато iOS 8 със сигурност е по-отворена отколкото всяка друга преди нея, Apple не премахна всички "пречки", за да позволи по-дълбока персонализация.

Една от най-големите разлики между Android и iOS винаги е била в началния екран. Apple упорито се придържа към своята решетка с икони на приложенията и игрите, докато Android предлага на потребителите свободно място с широк спектър от опции за персонализиране.

Добрата новина е, че Apple най-накрая включи приставки в iOS 8. Лошата новина е, че те не са чак толкова полезни, колкото при Android.

Приставките на Apple се появяват само в центъра за уведомления, което не е точното мястото за тях. Ако Apple не искат да си "цапат" екраните с тях, тогава да бяха направили приставките достъпни от заключения екран. Това щеше да има повече смисъл, защото със събуждане на телефона потребителят ще вижда нужната му информация, без дори да се налага да отключва устройството.

Недоволни ще са и разработчиците на въпросните приставки, защото те са ограничени до едно-единствено тясно пространство (центъра за уведомления), потиснати от друга изскачаща информация.

Върху едно Nexus устройство приставките са самостоятелни приложения, които могат да бъдат разположени почти навсякъде по екрана. Тези при iPhone са едва различими едно от друго, с почти незабележима хоризонтална йерархия, която изисква или постоянно организиране, или прекомерно превъртане.

И както казах, информацията, която те предоставят, е крайно сбита заради малкото достъпно пространство. Например една приставка ESPN показва само резултатите на любимите ви отбори. Същата приставка при Android предлага цялостна картина на редица спортове, които се случват едновременно.

 

Android, iOS! Android, iOS! Android, iOS...

 

s

 

За първи път в историята Apple ни дава възможност да персонализираме iOS на ниво система, което позволява на потребителите да заменят клавиатурата по подразбиране с нова от външен разработчик. Това е глътка свеж въздух за iOS потребителите и добра причина един Android дезертьор да си купи iPhone. Но Apple трябва да поправи още няколко "грешки", преди да се каже, че се е справила перфектно.

В iOS трябва да се позволи да използваме тези приложения по подразбиране, които ние искаме, а не както в момента - тези, които Apple налага. Android потребителите могат да изберат което приложение искат, за да го използват за общи функции, а това е голям плюс.

За всеки случай Apple никога няма да приеме пълен достъп до основното ниво на iOS, но може би те могат да дадат на разработчиците малко повече контрол върху интерфейса. Аз не говоря за теми, които виждаме при Android, но iOS със сигурност ще стане по-добра, ако се разшири в правилната посока.

Android може и да страда от фрагментация, но Google Play е изпълнен със страхотни приложения, които подобряват потребителското изживяване и дават така желаната от всеки персонализация.

Няма съмнение, че iOS 8 е гигантски скок за Apple в посока на откритостта, но все още има какво да се желае. А спорът "Android срещу iOS" няма да спре, дори да ни се иска. Това, което можем да направим ние, е да се опитаме да приемем нещата обективно и да извлечем ползите от двете ОС.

 

Виж още: Google с нови, по-стриктни правила към Android OEM производителите