Пиша този текст прав. Не, нямам предвид няколко бързи параграфа на смартфона, докато се оглеждам за място в метрото, нито от скука пред бара. Половината от работния ми ден днес премина без комфортната облегалка на ергономичния ми стол. След няколко години мързеливо проучване и отлагане на покупката най-накрая взех решението да си купя бюро с регулираща се височина. След седмица използване съжалявам само, че не съм инвестирал в него години по-рано.


Седенето е пагубно

Вероятно знаете, че седналото положение не е оптимално за почти нищо. Макар да заема най-голяма част от деня ни, организмите ни никак не са привикнали към него и страдат, макар да не го осъзнавате. Мнозина наричат седенето “пушенето на XXI век” и не мога да не се съглася с тях. Няма нужда да реферирам към конкретно проучвания, защото едно бързо Google търсене ще ви даде достатъчно красноречиви резултати. Проблемът е толкова масов, че ще намерите добри резултати дори с алтернативни търсачки.

Накратко, прекарването на дори няколко часа, особено непрекъснати, в седнало положение, забавя метаболизма, почти прекъсва храносмилането ви, пречи на правилното дишане, обърква правилния хормонален баланс, затруднява мисловната дейност и дълбоката концентрация, засилва риска от депресивни състояния и увеличава рисковете от няколко вида рак. Съвсем накратко: трябва да използваме столовете по-рядко. Организмите ни са перфектно адаптирани за целодневно ходене и стоене прав.


Моята история

Бях чувал за работата в изправено положение от познати дизайнери и програмисти още преди проблемът със седенето да навлезе в масовите медии (хипстър, както винаги), но никога не съм му обръщал сериозно внимание. Винаги съм бил повече от доволен от удобното си бюро и приличния стол, на който прекарвах повече от осем часа дневно. След месец остри болки в кръста, които прераснаха в сковаване на целия десен крак, обаче разбрах, че имам дискова херния с масивна протрузия. Не бих предположил, че това може да се случи, преди да навърша поне 30, но след няколко неинвазивни опита за справяне с проблема, се наложи да се оперирам. Днес се чувствам супер, но във времето между откриването на хернията и отстраняването й развих завидна за обикновен човек култура в областите на гръбначното здраве и ергономията. Така отново се срещнах с изправените бюра, които редица лекари препоръчват на пациенти с дискова херния. Именно седналата позиция е най-пагубна, особено за проблемите в долната част на гърба, които имах и аз.

Комбинацията от мързел и липса на подходящ модел отложи покупката на изправено бюро с почти две години. Не исках да отделям повече от 1000 лв. за експеримент, който може да се окаже неуспешен, а откриването на sit/stand бюро, което се продава в България (вносът на мебели е доста скъп), не бе лесна задача. Едва наскоро попаднах на модел с ръчна манивела, чиито цена и възможност за транспорт ме убедиха да рискувам. Спокойно мога да заявя, че това е най-положителната промяна в офис средата си, която съм правил някога.

 

Въпроси и отговори за изправените бюра: на следващата страница.

Въпроси и отговори

За да предотвратя изпадането в романтични оди, посветени на митичното изправено бюро, ще представя предимствата и недостатъците под формата на отговори на въпросите, които получавам най-често от приятели и колеги.


Не се ли уморяваш?

Накратко: не. Бях сигурен, че няма да успея да издържа и 20 мин., макар да спортувам активно, но още в първия ден успях да работя повече от час без сядане. Нещо повече, седнах не от умора, а от предпазливост — не исках да достигам крайности още в началото. На следващия ден бързо разбрах, че дори повече от два часа не са проблем. Чакането прав и работата прав са доста различни, най-вече заради разликата в ангажираността на съзнанието. Нещо повече, бюрото позволява да се подпирате и движите по всякакви начини: на един крак, на един крак и лакът, на два лакътя или дори левитирайки. Добре де, без последното.


А отичането?

Седмица след преминаването към sit/stand бюро все още не мога да вляза в рекламите на медикаменти срещу разширени вени. Напротив, краката (най-вече прасците) ми са в по-добър тонус от всякога, а тренировките за крака и бягането се усещат толкова по-леко. Сякаш целият работен ден преди тях е бил бавна, но методична подготовка за спорт.


Колко часа на ден?

Старая се да редувам всеки прав час със седнал. Винаги започвам деня в изправена позиция, за да се събудя по-бързо. Обмислям да дам известен превес на изправените часове, както и да изолирам блок от поне два седнали часа директно след обяд, когато да останеш прав е малко по-трудно, особено след обилно хранене.


Спекулация ли са всички позитиви?

Старая се да съм максимално скептичен към нещата, които харесвам и още повече към тези, за които ще отделя финансови средства. Дори днес се опитвам да открия големите минуси на изправените бюра, но не успявам. Положителните отзиви в сайтовете за покупка на sit/stand бюра може и да изглеждат като изречени от застаряващи немски актьори в телепазарен прозорец, но са истина.

Тялото и съзнанието са пряко свързани, затова не искам да разделям ползите на физически и психически. Изправената работа:

  •  задълбочава концентрацията. Ставането от стола премахва чувството за мързелив комфорт, в който можете да проверите Facebook-а си десет пъти, преди да преминете към задачите.
  •  подобрява настроението. Никога не съм стигал до депресивни състояния, но рутината на работния ден не винаги се отразява отлично, дори на най-стабилните хора. Само за седмица изправена работа психическото ми състояние се подобри значително. Трудно е за описване, но негативните помисли сякаш се засилват с продължителното седене.
  •  ускорява прецизното въвеждане на текст. Висок съм 195 см и работя на 1.20 см-ово изправено бюро. Нямам идея дали този ефект се отнася само за личния ми опит, но пиша много по-бързо и правилно в изправено положение.
  •  улеснява комуникацията. Без значение дали работите със слушалки, в тишина или под звука на постоянна музика, изправената работа може да ви направи по-достъпни за колегите ви, дори те да работят седнали. Преходът от работа към почивка е по-плавен и никога няма да ви домързи да станете, за да пиете вода или кафе.
  •  помага с правилната преценка на времето. Моментите, в които не осъзнаваме как са минали 2–3 часа, намаляват значително.
    Накратко, редуването на работа в изправено и седнало положение е огромна промяна в правилната посока. Все още не съм успял да усетя дългосрочните ползи, но дори краткосрочните са достатъчни, за да препоръчам на всеки да открие начин да поработи в изправено положение.