Google планира да даде на някои малки стартиращи компании чифт патенти, за да им помогне да се предпазят от патентни тролове.

Google няма да прави пари от програмата, но тя има едно условие: компаниите, получаващи патентите, ще трябва да се присъединят към лицензионна патентна мрежа, която е предназначена да помогне на Силициевата долина да се защити от патентните тролове - компании, които съдят за нарушени патентни права, без всъщност да произвеждат каквито и да е продукти.

"Насърчаването на по-малките компании да се качат на борда на програмата е страхотно чувство", казват от Google.

В Google Patent Starter Program ще бъдат приети само 50 стартиращи компании или разработчици и те ще трябва да отговарят на определени изисквания, включително приходи за 2014 г. между 500 000 и 20 милиона щатски долара. На участниците в програмата също ще бъде даден достъп до база данни на патенти, които Google е закупила от трети страни.

Най-важното: от участващите в програмата се изисква да се присъединят към LOT (License on Transfer) Network за период от две години. LOT Network беше стартирана от технологични компании, включително Google и Dropbox, и има за цел да помогне за защита на членовете й срещу патентните тролове.

Има редица допълнителни уловки, които идват с патентите:

 

  • Google запазва лицензите за всеки патент, който подарява;
  • Участниците трябва да останат членове на LOT Network за две години или ще загубят патентите;
  • Участниците могат да използват патентите само в своя защита или ще бъдат санкционирани финансово от Google.

 

Повечето от тези условия са перманентни, но компаниите, които участват в програмата за начинаещи, изглежда, че са свободни да напуснат LOT Network след две години. Надеждата на Google е, че те няма да го направят. "Колкото по-голяма е мрежата, толкова по-голяма защита на членовете й ще се получи срещу бъдещи атаки от патентни тролове", казват от Google.

По-рано тази година Google създаде експериментален портал за покупка на патенти, който е бърз и лесен начин да продадете патентите си на компанията.

 

Прочетете още: Dropbox придобива Clementine, спира я от 31 август