Мобилните устройства навлизат все повече в ежедневието ни, но там отдавна се е настанил персоналният компютър. За огромната част от българите той е неизменно средство за съвременния начин на живот. Това е основният извод от ново проучване на Intel, проведено в България през май 2016 г.

Според резултатите от него 72% от участващите споделят, че притежават компютър/лаптоп в своите домове. Почти всеки човек между 30- и 39-годишна възраст има компютър или лаптоп у дома (96%).  

Данните показват не само че навлизането на компютрите в България е голямо, но и също така, че българите са активни потребители на компютри, като мнозинството от притежателите на домашен компютър прекарват до 3 часа на него всеки ден. Начините на употреба на компютър варират, но главните цели, за които хората използват компютър, са информация, забавлението и/или социални мрежи. Продължителността на използване на компютър на ден е свързана с възрастовата група - хората до 29-годишна възраст прекарват с 1,5 часа повече в сравнение с тези над 40-годишна възраст.

По отношение на това, за какво използваме компютрите у дома, на първо място те са източник на информация (за 86.4% от хората), а след това на забавление (78.1% на второ място) и социални медии (76.9% на трето място).

Основните тенденции, очертани от проучването, са, че търсенето на информация отнема най-много време сред жителите на по-големите градове и хората с висше образование. В същото време забавлението отнема най-много време на хората със средно или по-ниско образование, докато главно ползването на компютър за социални връзки е по-високо сред жителите на по-малки градове и села и хората със средно образование. Работа са посочили участници с висше образование, докато търсене на работа са посочили жители на по-малки градове.  

Виж още: Технологични гиганти използват автоматизирани системи за откриване и отстраняване на терористично съдържание

Тагове: