Кабели, допълнителни говорители, поставки, ефектни калъфи и протектори за екрана – днес можете да поглезите вашия смартфон с цял куп допълнителни аксесоари. Проблемът е, че тези „глезотии” струват немалко пари и ако накрая теглите чертата, нищо чудно да се окаже, че за подобни „екстри” сте платили кажи-речи толкова колкото и за самия апарат.

Нужно ли е обаче да плащате повече, за да имате повече? Както се казва: „Сиромах човек – жив дявол!”, а тази добре позната фраза на Елин Пелиновия Андрешко важи с особена сила днес, в тези кризисни времена.

Ако искате да оборудвате любимия си смартфон с разни допълнителни „джаджи” или просто се нуждаете от удобството, което някои специализирани аксесоари предлагат при ежедневното му използване, можете да го постигнете и без да се налага да ограбвате банка.
Достатъчно е малко време, старание и... know how. „Лесно е, когато знаеш как”, гласеше една реклама на MTV и днес ще ви покажем точно това – как да си направите сами цял куп аксесоари за вашия телефон.

 

Док за автомобил

Днес наличието на доста добре екипирани GPS системи в много от елитните (и не толкова елитните) модели смартфони може да ви спести един доста солиден, допълнителен разход за самостоятелно устройство за сателитна навигация.

 

 

За да се възползвате от GPS опциите на вашия телефон, обаче не е много удобно да го закрепите криво-ляво на таблото на колата си или да го пъхнете в поставката за чашата. Стойките за закрепване към таблото на автомобил обаче са скъпички и често се чупят. Ако искате нещо евтино и стабилно, можете да преработите обикновена метална щипка за документи в отлична импровизирана стойка за вашия телефон. Просто увийте ушите й с някаква мека материя и захванете челюстите й за някоя от решетките на отворите за парното.

След това просто пъхнете телефона между двете уши и го закрепете стабилно.

Стилуси

Тези досадни малки „клечки” се губят често, а без тях с определени модели телефони (като Samsung Galaxy Note например) се работи трудно. Също така са незаменими, ако искате малко по-прецизен контрол върху сензорния дисплей на кой да е таблет.

Ако сте изгубили оригиналния си стилус или се нуждаете от такъв за iPad, да речем, можете да си направите сами отличен заместител с комбинация от проста химикалка и пластмасова опаковка от шоколадов десерт. Просто изрежете лента от опаковката и я залепете за върха на писалката така, че да го покрива. По този начин металният й край няма опасност да надраска повърхността на екрана.

 

Ако пък ви трябва „направи си сам” стилус, осигуряващ по-прецизен контрол (за рисуване на ръка с iPad, да речем), можете да си изработите такъв от малко парче полиуретанова пяна, залепено накрая на парче от клечка за уши и празен пиромолив.

 

Гумени калъфи

Това определено не е must have аксесоар, пък и дори да е така, не струва милиони. Но ако сте принципен човек и имате ненарушимо правило да не давате излишни пари за неща, които можете да си направите сами, можете да опитате един интересен продукт: Plasti Dip. Това всъщност е спрей с втечнена субстанция, която след напръскване се втвърдява в гумиран защитен слой.

 



Така че, ако не харесвате гланцираната повърхност на задния капак на телефона си, можете бързо и лесно да я „гумирате”, като просто я пръснете с един или два слоя от подобен препарат.

Ръкавици за работа със сензорни дисплеи

Ако сте се опитвали да използвате таблета или смартфона си през зимата, вероятно знаете, че работата със сензорния му дисплей е трудна (да не кажем - невъзможна), ако преди това не свалите ръкавиците си.

 



Ако обаче искате да убиете два заека с един куршум, т.е. да боравите комфортно с телефона си и ръцете ви да са на топло, ето ви интересна идея как да модифицирате ръкавиците си така, че да позволяват безпроблемна работа с всеки сензорен дисплей.

 

Миникабели

Понякога на човек не му е необходим кабел, осигуряващ метър и половина или два разстояние от РС до телефона или таблета му. Нещо по-скромно с размер не повече от 15 - 20 сантиметра е напълно достатъчно.

 



В същото време никой не би искал да плаща екстра за нещо, което така или иначе има. Ето ви едно бързо ръководство за това, как стъпка по стъпка можете да „префасонирате” дългите USB кабели, които вече имате във варианти с по-малък размер.

 

Слушалки с вграден контрол за звука

Ако ви се намират минислушалки с отвратително качество, но с удобно и добре конструирано дистанционно вградено в кабела им и слушалки с много добър звук, но без опция за контрол на усилването, защо да не отделите няколко свободни минути и просто да си направите две в едно?


Колегите Джейми Хейнмън и Адам Савидж от култовото шоу MythBusters ви предлагат едно такова ръководство на сайта си.
Разбира се, изискват се известни технически познания, но без труд няма награда!

Портативно USB зарядно

Днес на пазара се предлагат тонове различни аксесоари, които могат да удължат живота на батерията на любимия ви смартфон, но ако не си се дават пари за подобна джаджа, можете да се опитате да си направите такава сами.

 



То е малко, USB-базирано и използва обикновени АА батерии, но отново изисква малко повече старание и технически познания. За сметка на това създателят му е бил повече от подробен, документирайки целия процес по изработката му в един pdf файл, свободен за сваляне.

Протектори за дисплея

Използването им е винаги добра идея и ще запази за по-дълго време екрана на смартфона ви от надраскване и износване.

 

 

Но ако не ви се дават грешни пари за протектори, можете да си ги направите и сами, изрязвайки ги от парче винил.

Допълнителни говорители

Звукът от повечето таблети и смартфони не впечатлява с особено качество, но най-дразнещото е, че освен това е и доста слаб. В същото време специалните докинг станции с вградени говорители никак не са евтини, но и защо ви е да си купувате подобно нещо, след като можете да си осигурите гръмотевичен звук от вашия смартфон, като просто го пуснете в... обикновена керамична чаша!

 



Същия ефект можете да постигнете и с още по-обикновена картонена чаша от кафе.

Поставки

Понякога на човек му трябва начин за вертикално закрепване на смартфона (ако гледате филм на него, да речем – не е удобно да го държите през цялото време в ръка). Друг път просто искате да го сложите някъде изправен – ако го ползвате като будилник например.

В такива случаи специалните поставки са незаменими, но на кой му се дават пари за такива глупости?
Особено ако можете да си направите и сами чудна поставка, при това лесно, бързо и от подръчни материали?

Авторът й не само е качил в YouТube подробно видео, описващо целия процес на изработката й,

но и е пуснал на сайта си готов шаблон, който можете да свалите и разпечатате за минути.

Тагове: