Системите за видеонаблюдение и охрана се предлагат на пазара от наистина много години насам. Но ако преди време, за да наблюдавате голям офис, се нуждаехте от специална стая с пазачи, взиращи се в екрани, то днес благодарение на интернет и новите технологии в повечето случаи нуждата от безумно скъпо оборудване и персонал отпада. В края на работния ден се прибирате у дома, отваряте таблета (телефона) и гледате какво се случва в офиса. Или пък… обратното! Можете да контролирате всичко дистанционно, да записвате, да получавате аларми, а дори да споделяте видеонаблюдението с близки хора.


Текст: Стоян Тошев

 

„Лесният“ DVR – Easy Link Pro EL822-CKT005

Защо го наричам така ли? Не само заради аналогията с името. Идеята на тази система за видеонаблюдение е свързана с максимално лесната употреба. Можете сами да разположите, монтирате и свържете системата си до работно състояние, без да сте специалист. И без да се притеснявате къде ги монтирате – алуминиевите корпуси на камерите са леки, здрави и устойчиви на климатични условия (за външен или вътрешен монтаж). Записаното в DVR-а видео винаги може да бъде преглеждано, спирано, превъртано напред, назад, дори да се пуска на забавен кадър и да се увеличава. Какво още ви трябва?


 

Видеозаписите се складират на вътрешен твърд диск или директно в някоя от „облачните“ услуги, като Dropbox и Google Drive.

 

„Очите“ на системата – CCTV камерите

Easy Link Pro EL822-CKT005 включва 8-канален DVR за наблюдение и запис + 4 камери (с възможност за добавяне на още 4). От вас се изисква да решите къде да ги закрепите, свържете кабелите и да започнете да гледате. Две от камерите обхващат зона от 75 градуса (3.6 мм широк ъгъл), а другите две са с по-тесен обхват от 50 градуса (6 мм). Така можете да избирате кои позиции са по-общи и в кои имате акцент към обекти. Разделителната способност на заснеманото видео е 960H (реални 960x480 пиксела, широкоекранен формат, по-добре пригоден от стандартният NTSC D1 – 720x480, или PAL WD1 – 960x576) с видеокомпресия H.264. Освен че са здрави, камерите могат да снимат и в нощен режим („0“ Lux) до 25 метра, използвайки инфрачервените LED елементи. И още нещо много полезно – камерите поддържат WDR: обектите, разположени на ярък фон се виждат много по-ярко и не се затъмняват, когато източникът на светлина зад тях е много силен.

 

Видеото може да се заснема в пълен мрак на разстояние 25 метра, а камерите притежават и WDR функция за по-ярки обекти, разположени пред източника на светлина.

 

Сядай и наблюдавай!

Не че не можете да свържете монитор или телевизор към DVR-a. Разбира се, може – дори ще наблюдавате в реално време камерите на Full HD. Идеята зад тази система за наблюдение обаче е да можете да я ползвате от всяка точка на планетата. След свързването й към интернет тя прави настройките сама, след което е нужно само да свалите безплатното приложение KVIEW за наблюдение през телефон (таблет) поддържащ Android или iOS. Сканирате един QR код и приложението е инсталирано. Още по-добра идея е да не се налага да седите да зяпате непрекъснато или да се будите, за да гледате обекта си. Можете да настроите камерите да се задействат и алармират при движение. Записът се „складира“ на допълнително инсталиращ се (не е в комплекта) вътрешен твърд диск с обем до 4 TB. Може да се качва и резервно копие в „облака“ (Dropbox, Google Drive).

И като за добър финал – свикнали сме DVR системите да струват сериозни суми. Но не и тази. Тя е на достатъчно добра цена (599 лв.), за да може да си я позволите не само за наблюдение на офиса, но дори и във всеки обикновен