Наследникът на страхотната серия ултрапреносими бизнес компютри Carbon X е вече от трето поколение (3rd Gen). И определено има с какво да ни зарадва – той носи редица подобрения спрямо предишните две версии и все повече се доближава до перфектното решение за класа си. Армираният с въглеродни нишки корпус е здрав, красив и приютява в себе си мощен съвременен хардуер плюс невероятен WQHD мултитъч дисплей в тънък едва 17,7 мм профил.


Този път производителят е оборудвал ултрабука с Intel Core i7-5600U процесор и вграден графичен контролер Intel HD Graphics 5500. Той вече предлага и SSD диск с обем до 512 GB (в нашият вариант с 256 GB), 8 GB оперативна памет и страхотен, подчертавам, страхотен IPS тъч дисплей с WQHD резолюция 2560x1440. Нека не ви дразня повече и да започнем да разглеждаме възможностите му поред.

 

Карбоновият красавец

Моля, не ме обвинявайте в пристрастие, но това е един наистина страхотно красив, лек, приятен и мощен ултрабук. Трябва да поработите с него поне малко, за да видите за какво говоря и да разберете за какво плащате неговата солидна цена. Да разгънете на 180 градуса дисплея и да превърнете лаптопа в таблет за четене на книги и сайтове и да се наслаждавате на уникалния образ без никакво назъбване дори при гледане отблизо! Но за дисплея след малко.


Изработеният от въглеродни композитни материали корпус е изключително здрав (е, не посмях да го удрям, за да видя колко ще издържи), като в същото време дебелината на целия ултрабук е дори още намалена спрямо предишната версия и вече е само 17,7 милиметра в най-дебелата си част! Цялата тази миниатюризация и използване на най-съвременни материали и компоненти свеждат теглото му до уникалните 1,3 килограма - най-лекият ултрабук на пазара! Може би това все още не ви прави сериозно впечатление, но искам да напомня отново, че става дума за ултрабук с размер на дисплея от цели 14,1 инча вместо „стандартните“ 13,3 при масовите ултрабуци.

Карбоновото шаси неслучайно е толкова здраво - то е преминало специален набор от тестове по военни стандарти (Mil-SPEC), разработени за тестване за издръжливост, устойчивост и надеждност. Тези тестове обхващат екстремни променливи условия на околната среда като температура, налягане, прах, влажност и вибрация.

 


Ултракомпактните размери са нещо страхотно - особено за пътуващите бизнесмени. Затова е логично в подобна "ултра-машина" да не откриете обемистото "старинно" оптично устройство. Че кой вече използва такива? Отстрани на корпуса ще откриете два USB 3.0 порта, HDMI изход и Mini Display Port за връзка с външни монитори. Освен входа за слушалки там има мини мрежов порт, към който можете да свържете приложения в комплекта адаптер за RJ-45 (жична мрежа), достигащ комфортната скорост от 1 Gbit/s.

 

Подобно на предишните версии на Lenovo ThinkPad Carbon и при тази можете да добавяте функционалности, чрез включването на външни docking-stations (док-станции). Те са в два варианта, като първата е с USB 2.0 портове, 10/100 Mbit/s мрежов порт, изходи за микрофон и слушалки, DVI изход за дисплей и дори преходник от DVI към VGA. Вторият вариант е вече с USB 3.0 портове, изходи за още два външни дисплея и Gigabit Ethernet мрежов порт. И двата разбира се са hot-plug и можете да ги включвате и изключвате по всяко време.


Интересно защо обаче производителят не е успял да намери място на корпуса за нещо толкова ценно в днешно време, като… слот за карти?! На фона на умиращите оптични устройства и масовото използване на цифрови апарати и смартфони, наличието на четец за мемори карти е направо задължително. Този недостатък до известна степен обаче се компенсира от наличието на слот за SIM карта, благодарение на който можете да използвате вградения LTE (4G) модул. Е, ако разполагате наоколо с такава услуга, разбира се.


Още една изключително приятна екстра – отдясно върху корпуса е разположен биометричен четец за отпечатъци – страхотно удобно нещо, ако не ви се занимава непрекъснато да пишете пароли. А и така нивото на сигурност до информацията ви ще се повиши (стига да не използвате смешна парола от сорта на 123, а да се постараете да зададете доста по-сериозна).

 

Дисплеят и клавиатурата

За ултрабук от такъв клас просто няма как да очаквате лоша клавиатура. При цялата серия ThinkPad клавиатурите са почти перфектни и това важи и за настоящата. Клавишите изглеждат доста големи и удобни, приятно заоблени са и страхотно здрави. Освен това имат голям ход и не са „плитки“ и неудобни. Ако сте чели предишното ми ревю за Lenovo ThinkPad Carbon поколение 1, ще си спомните, че там функционалните клавиши отгоре бяха „решени“ в сензорен вариант – тънка сензорна лента, която сменяше функционалността си в съответствие с вашите желания. На всичко отгоре тя е устойчива и към разливане на течности!


Да, ама… явно поради многото недоволни потребители, които така и не са успели да привикнат към тази новост, от Lenovo са решили да премахнат сензорните функционални клавиши и да се върнат към изпитаните и приети с времето обикновени функционални бутони, променящи функциите си чрез FN клавиш. Дали това е добре, или е стъпка назад – няма да анализирам, защото аз определено обичам новостите и винаги свиквам с тях. Тъй като ThinkPad серията е известна със своята опростеност и максимално удобство, явно подобно „усложнение“ не е по вкуса на бизнес потребителите.

 


За тъч панела и „червената пъпка“, превърнала се в емблема на тези компютри още от ерата на IBM, просто няма какво да се каже. Те са идеални, перфектни. По-чувствителен (откъм добрата страна) тъч панел, леко грапав и удобен аз не съм виждал. Що се отнася до тракпойнт управлението – неговите фенове явно никога няма да изчезнат. И няма нищо лошо в това.


Сега малко повече за дисплея. Меко казано, съм впечатлен. Е, не очаквайте някакви чудеса, но това все пак е ултрапреносима машина, която ви предлага WQHD резолюция! Цели 2560 x 1440 пиксела! Освен че е IPS и предлага чудесен контраст, цветове и ъгъл на виждане, този сензорен дисплей е и така добре матиран, че отблясъците са намалени до огромна степен. Управлението на съдържанието по екрана с пръсти е толкова леко и отзивчиво, все едно работите с таблет от най-висок клас, че и отгоре. Не забравяйте, че хардуерът на ултрабука е в пъти по-мощен от всеки един таблет на пазара.


Ето и малко по-специфични данни за дисплея – той има относително висока яркост от 313 cd/m2 и чудесен черен цвят (добра подсветка). Затова и коефициентът на контраста според производителя е 840:1, а цветовата палитра покрива 80% от SRGB, което също е нелош резултат. Цветната температура обаче неясно защо е настроена на необичайно ниско ниво от само 5880К. Стандартната настройка на дисплеите от класа на ултрабуците относно „бялата точка“ е на 6500К и дори 7000К. Тогава цветовете са по-неутрални и по-студени. Поради тази причина образите на новия Carbon могат да ви се сторят оранжево-червеникави.


Сърцето и мозъкът

Нека поговорим малко и за онази хардуерна част, която незнайно как е скрита в ултракомпактните размери. Процесорът Intel Core i7-5600U е от семейството Broadwell, изградено по 14-нанометрова технология, която използва по-ниско напрежение. Подобно на предното поколение процесори (Haswell-U), и при тези производителността зависи от това, как производителят на ултрабука е решил проблема с охлаждането. Не съм отварял машината и не мога да кажа, но определено ми направи впечатление, че по време на работа от дясната страна на корпуса излизаше доста нагорещен и парещ въздух. И доколкото разбрах, инженерите от Lenovo са се застраховали от проблеми с прегряването така, че ако по време на силно натоварване успеете да „загреете“ процесора до 70 градуса по Целзий, то неговата честота автоматично се намалява надолу, докато натоварването намалее.

 


Въпреки всичко можете да видите тестовите резултати, които не са никак лоши и дори достигат и надхвърлят възможностите на масовите десктоп системи, използвани у нас. Ако сравнявате скоростта с тази на сериозни десктоп процесори, като Intel Core i7-5820K, разбира се, ще останете сериозно назад, но в сравнение с масата преносими компютри и дори някои от настолните, както вече казах, вие ще сте недостижими.


Производителността на 2D графиката (бизнес и т.н.) на Lenovo ThinkPad Carbon X Gen.3 е доста добра и съвременна. Не би трябвало да имате никакви проблеми, дори при тази 2К резолюция на екрана. Имайте едно наум, че за да се виждат иконки и текст нормално, операционната система е настроена на режим Large Fonts, но… някои приложения и игри не са оптимизирани за подобно нещо и можете да срещнете проблеми като разминавания в текст и таблици или направо комичния ефект от едва четящи се миниатюрно изглеждащи прозорци на каквито се натъкнах, след като инсталирах няколко по-специфични софтуерни приложения, като например Origin от EA. 

 


И макар 2D възможностите да са ОК, то при 3D нещата вече са доста по-зле. Разбира се, това е бизнес-ориентиран ултрабук и съм сигурен, че неговите потребители не биха се интересували толкова много от игри или 3D Studio. Интересно е, че според много източници Intel 5500 графичната система би трябвало да е по-бърза на теория от предишната HD 4400, но това се оказва само на теория. Възможно е все пак това да се дължи на проблеми в драйверите и в скоро време проблемът да бъде оправен, но сами ще видите на теста резултатите на 3D графиката. 

 

Паметта и харддискът

Оперативната памет, която е запоена върху дънната платка на Lenovo ThinkPad Carbon X в този му вариант, е 8 GB. Това е комфортен обем, особено за инсталираната най-модерна версия на Microsoft OS – Windows 8.1. Явно и самите чипове са доста грижливо подбрани, защото резултатите от тестовете им също не са лоши.

 


Твърдотелният диск SSD, който се използва в ултрабука, е 256-гигабайтов, което е напълно достатъчен обем за ежедневна бизнес работа. Предполага се, че няма да пълните такава машина с блурей филми, нали? Затова пък използването на SSD ви дава възможност относително спокойно да разнасяте и „друсате“ компютъра без да се притеснявате, че може да повредите диска. И най-приятното – в комбинация с останалия мощен хардуер, зареждането на операционната система и работата с приложенията са истинско удоволствие. Вижте тестовото сравнение – Samsung SSD дискът е 4 пъти по-бърз от обикновените 500 GB или 1 TB харддискове на настолните компютри, макар и да отстъпва, разбира се, по скорост на някои други свои SSD събратя.

 

Батерията

Преносимите компютри с подобни размери обикновено имат доста добри параметри по отношение на издръжливостта, които се постигат чрез най-различни трикове. При нормален режим на работа (браузване в интернет и средна осветеност на дисплея) стандартната батерия на Carbon X издържа цели 8 часа! Този резултат далеч бие всякакви постижения на ноутбук компютрите, а още не съм ви казал най-якото. Според някои тестови лаборатории този модел ултрабук е способен, при изключване на Wi-Fi, намаляване яркостта на екрана до минимум и вземане на всякакви мерки за спестяване на енергия да достигне впечатляващото време за работа с едно зареждане до 15 часа!

Освен сериозната издържливост на батерията, новата серията ThinkPad Carbon разчита и на технологията RapidCharge. Както името подсказва - това е уникална възможност да зареждате батерията си до 80% само за 30 минути! Благодарение на нея спокойно можете да напомпате "допълнителен живот" в батерията си само само за един промеждутък между две бизнес срещи например. 

 

Плюсове и минуси

За инженерите от Lenovo явно ще става все по-трудно да разработват следващите версии на Carbon ултрабука си, защото с всяко поколение той се приближава до идеалната конфигурация.

Непробиваемият му карбонов корпус, изключително дългото време за работа, дисплеят, LTE модулът и много други екстри са в негов плюс. Някои хора може би ще се учудят защо производителността на процесора не достига онези висини, които очакват, след като прочетат параметрите. Отговорът, нека го повторя отново, е, че при натоварване, за да гарантира стабилност, машината намалява автоматично честотата на процесора с цел да не го „изпържи“ или по-скоро за да остане стабилна работата ви.


Не знам дали на финала да посочвам като недостатък цената? Тя наистина не е никак малка според нашите български разбирания (около 4400 лева). Но явно няма и как да е иначе – всички тези ултра съвременни екстри си имат своята стойност и ако искате да ги притежавате, ще трябва да я заплатите.

 

Технически данни

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (3rd Gen)

  • Процесор: Intel Core i7-5600U (2.6 GHz – 3.2 GHz, 4 MB Cache)
  • Памет: 8 GB DDR 3
  • Твърд диск: 256 GB SSD
  • Дисплей: 14,1” Multitouch WQHD (2560x1440), IPS
  • Видеокарта: Intel HD 5500
  • Връзки: WWAN Adapter, Wireless AC
  • Други: MiniDP, HDMI, BT, Windows 8.1, 3 години гаранция

Тагове: