Като технологичен журналист винаги търся най-новото, най-мощното, бързото и лъскавото, заради което като цяло се захласвам по всякакви устройства от най-висок клас. Това не е задължително лошо, защото именно в този ценови сегмент доскоро бяха концентрирани повечето иновации в мобилните технологии. Само че годината вече е 2015, а скъпите телефони продължават да са изборът на по-скоро малко хора, особено по нашите географски дължини. Също така в последната година сякаш средният и нисък клас устройства се развиват мълниеносно и вече далеч не са просто лоша версия на скъпите си събратя. Последното доказателство за това получих с двата модела, с които китайският бранд Coolpad навлиза на родния пазар, чиято цена на свободна продажба е малко под 400 лв.

 

Дизайн

На пръв поглед Coolpad Porto и Modena се различават само по размерите си. По-големият е 5.5-инчовият Modena, който също така поддържа Dual SIM. Въпреки големината си, той не е най-неудобният гигант благодарение на извития гръб и тънкото шаси и оставя добро впечатление както на пръв поглед, така и след известно използване.

Истинската звезда и, признавам доброволно, моят любимец обаче е Porto. Той е с 4.7-инчов дисплей и дебелина от 8 мм, като подобно на всички смартфони тази година камерата му леко стърчи от гърба. Който от своя страна е с покритие от ядки кашу, което Coolpad са брандирали с нелепото и притеснително в прекалено много аспекти име “бебешка кожа”. Това обаче не му пречи да е функционално - благодарение на него телефонът не се хлъзга в ръката и не събира отпечатъци. За удобството при работа помага и по-малкият екран.

И двата модела имат пластмасова рамка, която имитира метал, и сравнително тънки рамки около дисплея. Това, заедно с тънкото шаси, им придава вид на по-скъпи устройства, което е добре дошло.

Хардуер и производителност

Ако визуално Modena и Porto са почти еднакви, то в хардуерно отношение сливането е още по-голямо. И двата модела са с IPS дисплеи със скромната резолюция 960x540 пиксела, която при Porto означава 234ppi, а в Modena - 200ppi. Логичният резултат е, че картината от малкия модел е по-задоволителна, детайлна и приятна като цяло. И двата екрана имат относително добър образ с пренаситени цветове и висока яркост. 

Под дисплея е разположен чипсет Snapdragon 410 с 1 GB RAM памет, който позволява спокойна и плавна работа на всяко приложение, както и на повечето игри. Именно това е един от основните аспекти, в които тези модели се отличават силно от други бюджетни решения, които съм тествал. Тук производителността е достатъчна за всички ежедневни задачи, а по-тежките моменти означават просто по-бавно зареждане, което и се очаква в този ценови клас.

Вътрешната памет е 8 GB, като за щастие има и слот за microSD карта до 32 GB. И двата телефона поддържат LTE и 3G мрежи, като качеството на връзката и разговорите не се отличава нито с добри, нито с лоши качества. Последният хардуерен детайл са капацитивните Android бутони под дисплея, които позволяват да се използва пълният размер на екрана, въпреки че ми трябваше малко време да свикна с идеята.

 

Софтуер

Всъщност добре работещ бюджетен смартфон не е нещо невиждано. Най-впечатляващото в Coolpad Modena и Porto се оказа софтуерът. Ако повечето брандове в този ценови клас префасонират много генерално всичко в интерфейса, то Coolpad подхождат доста по-елегантно, въпреки че също променят не малко. Най-забележимото е, че Android 5.1 Lollipop тук няма app drawer и всички приложения са по началните екрани, подобно на iOS. Из менютата обаче всичко е много близко до чиста версия на софтуера на Google, но с някои добавени функции и предварително инсталирани приложения.

Впечатляваща и удобна е функцията за отключване с жестове. С нея можете да отворите директно панела за набиране, като напишете върху заключения екран буквата “c”, браузърът се отваря с “e”, а музиката с “m”. Друга интересна функция е възможността да настроите телефона си, така че да се изключва и включва по определено време. Много приятно впечатление ми направи фактът, че предварително инсталираните приложения, които не могат да се изтрият, са тези на Google и такова за запис на аудио, офис клиент, file explorer и приложение за времето. Освен тях телефоните идват с Instagram, Facebook, Twitter, Messenger и WhatsApp, които обаче могат да се изтрият.

 

Камери

Гледайки спецификациите, камерите на Porto и Modena би трябвало да са идентични. Истината обаче е малко по-различна, въпреки че и двата телефона са с 8-мегапикселова основна камера. Резултатите при Modena са много по-ярки и наситени цветове, по-детайлни и остри снимки. В същото време Porto може да се похвали с подобен резултат, но по-размити снимки с неправилен контраст. При всички положения и двете камери са на очакваното ниско ниво, но Modena се справя с една идея по-добре.

Colpad Porto

 

 

Coolpad Modena

Когато погледнем от предната страна на телефоните обаче нещата са доста по-различни. По принцип мегапикселите нямат особено значение, но има един санитарен минимум, който новите дисплеи с висока резолюция искат. Coolpad Modena със своята 2MP селфи камера не покрива този минимум и селфитата с него са по-размити и им липсват детайли, спрямо тези правени с 5MP камера на Porto. Ако това има значение за вас, тук точката определено отива в по-малкия модел.

 

Заключение

Coolpad Porto и Modena са първите бюджетни смартфони, които бих препоръчал на всеки, който не е вече в света на флагманите. Моят личен фаворит е Porto, който има чудесен екран, работи бързо и е удобен за използване с една ръка. Modena, с малко по-добрата си камера и все пак големият екран също не е за пренебрегване, особено ако търсите достъпен над 5-инчов телефон.