iPhone 6S и iPhone 6S Plus са най-популярните телефони на тази година. Обичани, мразени, фактите са факти. 2015-а е и годината, в която реших най-накрая да сменя обичания от мен iPhone 5.

Пропуснах iPhone 5S, защото исках да съм на ъпгрейд режима на основните модели. Пропуснах и iPhone 6 по независещи от мен причини. Тази година бях решил, че задължително трябва да ъпгрейдна, и го направих… но към iPhone 6S Plus.

Миналата година Тим Кук и компания представиха най-накрая първия си смартфон в категорията на фаблетите. Да си призная - бях огромен противник на големите дисплеи. Не разбирах целия този тренд, но разбирах, че фаблетите са нишова категория, която не е за всеки. 

Към май месец започнах вече да се радвам на слуховете за новия iPhone 6S и дори не заглеждах към Plus варианта. През август обаче започнах сериозно да се замислям. Причините бяха няколко. Първата и основна е батерията. Каквито и оптимизации да предложи Apple в новата версия на мобилната операционна система iOS 9, капацитетът на батерията си има значение. А всички технологични журналисти наблягаха на огромния живот на батерията на големия брат на iPhone. След това си представих как спирам да се мъча да си чета книги на малък екран и го правя на голям. И куп други неща. Решението вече беше взето - тази година ще е iPhone 6S Plus. И мисля никога повече да не поглеждам назад.

 

Хардуерна мощ

iPhone 6S Plus пристига с новия Apple A9 процесор, който е толкова бърз, че дори бие MacBook в някои бенчмарк тестове. Apple вече е добавила 2 GB оперативна (RAM) памет, не защото iPhone има огромна нужда от нея, а защото трябваше да задоволи идващите от Android, свикнали на сухите числа и статистики. Основното предимство на повечето RAM е, че потребителите се сбогуват с постоянното презареждане на страници в Safari след отваряне на няколко други приложения. Мисля, че Apple е пипнала и софтуера, защото усетих промяна дори на iPhone 5, ъпдейтнат до най-новата версия iOS 9.

 

 

Към A9 се присъединява и M9 копроцесор, който следи движението, стъпките и т.н. Освен това Apple е отделила и специално място за функцията “Hey Siri”, която позволява на телефона постоянно да слуша и да стартира гласовия асистент, без да е нужно да бъде докосван от потребителя.

Скенерът за пръстови отпечатъци Touch ID пък е почти безумно бърз. Мнозина потребители дори се оплакаха, че прекалено бързо им бива разчитан отпечатъкът и понякога не успяват дори да видят известията си.

 

Дизайн

 

iPhone 6S Plus и iPhone 6S пристигат с абсолютно същия дизайн като миналогодишните модели, което е стандартна практика за компанията. Разликата във външния вид се намира само в едната буква “S” отзад. Освен това телефоните са една идея по-тежки и дебели от миналогодишното поколение. Причината за това е новият Series 7000 алуминий, който е почти неогъваем, за да се избегне нов Bendgate скандал. 3D Touch технологията също има принос за това.

 

3D Touch 

Най-голямата новост на технологичната сцена беше въведена с интеграцията на технологията за отчитане на нивото на натиск 3D Touch. Традицията беше започната от Force Touch в Apple Watch, продължена до MacBook и стигнала апогея си при iPhone 6S и iPhone 6S Plus.

 

   

 

3D Touch е хардуерна новост, която позволява на потребителите да достъпят контекстуални менюта в телефона чрез прилагане на малко повече сила върху дисплея. Важно е да се отбележи, че 3D Touch значително се различава от софтуерната функция за продължително задържане (време), а не (сила) върху дисплея. Телефонът връща и обратна връзка чрез леко “докосване” от новия вибрационен мотор.

 

  


iPhone 6S отчита три нива на натиск - нормално, леко силно и много силно. Ако натиснете по-силно върху линк в Safari, той ще “изскочи” и ще се зареди. Ако продължите да държите и натиснете още по-силно, той ще се отвори в нов подпрозорец. На основния екран по-силното натискане отваря контекстуални менюта и бързи акции.

Важно е също да спомена, че iPhone 6S Plus има 1080p резолюция на дисплея, но аз не виждам разлика в качеството или където и да е между Plus и “стандартния” вариант. Спокойно можем да приемем, че този ход на Apple е направен само, за да задоволи идващите от Android устройства потребители.

 

Камера

Камерата на iPhone винаги е била известна с доброто си качество, а не с броя мегапиксели. Apple не обича да се хвали с хардуерни спецификации, но тази година iPhone 6S Plus пристига с 12-мегапикселова камера с 4K видео.

Това е голям ъпгрейд. Дори някои Android фенове да кажат, че 4K не е новост и се поддържа от години от други телефони като Sony, то е важно да се отбележи, че за разлика от някои Android джаджи, iPhone не загрява при заснемането на такъв тип видео. И не се изключва. Впечатление прави и качеството на видео записа в резолюция 1080, но с 60 кадъра в секунда. Видео клиповете изглеждат много добре, а оптичната стабилизация наистина помага. Тя всъщност е и основното предимство на Plus версията пред стандартната. 

 


Камерата на iPhone е добра заради правилния баланс в контраста, липсата на преекспониране на изображенията и малкото “шум” в изображенията. 

Live Photos пък е функцията, която кара снимките да оживяват. При заснемането на снимка по нормалния си начин телефонът записва една секунда преди и една след, което резултира в кратко видео, достъпно чрез използване на 3D Touch в галерията. Само времето ще покаже дали инспирираната от HTC Zoe функция ще задържи вниманието на потребителите за по-дълъг период.

Предната камера вече е 5-мегапикселова Full HD, а Retina Flash работи наистина добре.

 

Софтуер

Многократно сме казвали - 2015 е годината на подобренията в софтуера, изчистването на бъгове и проблеми. Тази година е по-скоро еволюционна и за iOS, и за Android.

Прочетете: iOS 9: скрити опции, фукции, оптимизация и още

Основният фокус при iOS 9 е стабилността. И Apple наистина успява да я постигне. Бях свикнал моят iPhone 5 да се задъхва понякога при изпълнението на някои задачи, но това е нормално - все пак говорим за тригодишен хардуер с най-новия софтуер. При iPhone 6S всичко е бързо, плавно и моментално.

Почти всичко за новите функции и екстри в новата версия можете да прочетете в публикацията: "53 от най-готините функции и екстри в новата iOS 9"

 

Батерия моя безкрайна

В iOS 9 Apple представи low power режим, който осигурява до 3 часа допълнителен живот на батерията. Усетих разликата още при стария ми iPhone 5. Интересното (и крайно впечатляващо) е, че до този момент никога не съм включвал режима на новия си iPhone 6S Plus. Той просто не се нуждае от такъв режим, защото животът на батерията е изключително добър.

Можеш спокойно да свалиш телефона от зарядното в 8 сутринта и да се прибереш със 60% заряд вечерта при нормално ползване. 

Можеш спокойно да започнеш деня със 100% и на другия ден в 15 часа да си на 50% заряд (тествано).

Батерията просто никога не свършва с iPhone 6S Plus. Това е едно от най-важните неща за мен, защото нямам никакво намерение да ходя със зарядни в чантата постоянно. Е, тук Apple се е представила повече от добре. 

 

iPhone 6S Plus доказва едно - размерът има огромно значение. Да, забравете за ползване на телефона с една ръка, освен ако не сте баскетболист. Но се свиква, наистина. Дори е пристрастяващо. Днес iPhone 5 просто ми изглежда малък. Към онази реалност (2012 година) размерът му беше напълно адекватен, но през 2015 всичко е различно.

Да, 4.7-инчовият iPhone 6S наистина е най-оптималният вариант за повечето хора като колегата ми Илия (чието ревю очаквайте много скоро), но оптичната стабилизация, възможностите за консумиране на медийно съдържание и жестоката батерия са сериозна причина да се замислите за iPhone 6S Plus.

Прочетете: Apple пусна ъпдейт до iOS 9.1 за iPhone и iPad

Тагове: