На фона на Jawbone и Fitbit, Basis е един слабо познат производител на фитнес тракъри. Това обаче не попречи на компанията да се конкурира успешно с гигантите и да предложи няколко интересни устройства, сред които Basis B1. Вероятно именно те са причината Intel да придобие Basis през пролетта на миналата година, което директно изстреля компанията в лигата на големите. За това помогна и по-новото устройство Basis Peak, което също може да отчита напълно автоматично дали спите, или тренирате, но идва с по-приятен дизайн и по-богати функции.

 

Благото на неутралния дизайн

Подобно на всички фитнес гривни и умни часовници, Basis Peak е джаджа, която буквално стои постоянно закачена за тялото на собственика си. Затова и външният вид е от изключително значение - все пак кой иска да носи нещо грозно, което разбива стилистичните му концепции на пух и прах? За мен Basis Peak успява да постигне добър баланс в това отношение, въпреки че някои мои приятели не го харесаха. Каишката на Peak е 23 мм, като екранът му е с диагонал от 1.25 инча и широки рамки, но въпреки това размерът му е такъв, че на сравнително тънката ми китка часовникът стои добре.

Джаджата е с монохромен черно-бял дисплей и черно шаси, като вариантът, който аз тествах, беше със стандартната черна силиконова каишка, която е с червени елементи на вътрешната страна. Това са сравнително неутрални мъжки цветове, които стоят приемливо, както с ежедневните ми дрехи, така и когато съм по-официално облечен. Особено добре се върза часовникът с любимата ми червена риза, което приех почти като личен комплимент. Освен тази каишка Basis предлага силиконови каишки в още 5 цвята, както и 5 варианта от кожа. Смяната им е елементарна, като става с дръпването на лостче от вътрешната страна на часовника.

 

Въпреки че комплиментите за външния вид на Peak са базирани на личния ми вкус и стил, смятам, че на пръв поглед той прилича на по-дебел електронен часовник с неутрален вид. Така че всеки, който е склонен да носи електронен часовник, би трябвало да се чувства комфортно и с Peak. Също така е възможно голяма част от приятелите ви въобще да не разберат, че носите умен аксесоар на ръката си, стига да не започне да вибрира и свети пред тях.

От вътрешната страна на часовника обаче нещата нямат нищо общо с обикновените му братовчеди. Там са оптичният сензор за измерване на пулса и неговите светещи в зелено диоди. Има и четири елемента, чиято цел е да помогнат на часовника да пасне в специалното зарядно, включено в пакета. Според Basis батерията на Peak издържа 4 дни, което отговаря на реалността, тъй като Peak има нужда от две зареждания седмично. Това е живот на батерията, който не звучи впечатляващо за фитнес тракър, но е в пъти повече, отколкото на всеки умен часовник. Другите спецификации на часовника са по-скоро стандартни - Bluetooth LE за връзка със смартфон и водоустойчивост до 50 ATM, която позволява да не го сваляте в ежедневието си, освен ако не се занимавате с плуване.

 

Повече от тракър, по-малко от умен часовник

Реално Basis Peak излезе на пазара през есента на 2014 г. като фитнес тракър, който може да показва часа. Най-голямото му предимство е подобреният оптичен сензор за измерване на пулса, който според създателите си прави отчитания до 32 пъти в секунда. Благодарение на това измерването на пулса е безупречно дори когато ръката ви е мокра или потна - нещо, с което не всички тракъри могат да се похвалят. Важно да се уточни тук е, че за постигането на тези резултати трябва да носите Peak доста по-високо на ръката си, отколкото обикновен часовник. За мен това беше доста неудобно, заради което го поставях в такава позиция само в някои моменти и данните, които събираше, не винаги бяха коректни.

 

Ако носите Peak толкова ниско на ръката си, вероятно няма да отчита пулса ви правилно

Ако носите Peak толкова ниско на ръката си, вероятно няма да отчита пулса ви правилно

Освен оптичния сензор за пулс Peak има също и акселерометър, който измерва изминатите крачки. Далеч по-интересните сензори са тези, които измерват температурата на кожата, нивата на пот и други фактори, които дават информация за качеството на съня и тренировките ви. На практика единственото липсващо нещо тук е GPS, който обаче имат смартфоните, с които се предполага, че е свързано устройството. Именно тук идва и прекрачването на Basis Peak отвъд стандартното за фитнес тракърите.

След ъпдейт на софтуера му по-рано тази година Basis Peak вече има и някои функции на истински умен часовник. Те са съвсем базови. Например часовникът вибрира и показва кой всъщност ви звъни, като можете да вдигнете или отхвърлите обаждането през Peak, макар че трябва да говорите през телефона. Друг елемент са известията, които могат да се разглеждат на часовника. Докато тествах устройството, те бяха ограничени до известия от базовите приложения, като Messages, Calendar, Mail и т.н. След последния ъпдейт на приложението вече има възможност всички известия от телефона да се показват и на часовника. Единственото ограничение тук е, че часовникът не поддържа кирилица, така че съобщенията на български излизат като симпатични и крайно неинформативни квадратчета.

 

 

Финалната съществена разлика между Basis Peak и подобните му устройства е, че той всъщност е доста автономно устройство. Всички тракъри, които съм използвал до момента, изискват от потребителите да активират специални режими, в които се отчита сънят или тренировка. За разлика от тях Peak автоматично отчита кога спите, тичате или ходите и записва активността. Това е едно огромно удобство, което понякога води до забавни резултати. Така например се развеселих доста, когато установих, че часовникът е отчел едночасовото ми излежаване с книга в ръка като лека следобедна дрямка, пълна с REM сън. За сметка на това другите активности - колоездене, бягане и ходене, биват отчитани изключително точно.

 

Мобилна връзка

За да използвате пълните възможности на Basis Peak, трябва да инсталирате специалното приложение, достъпно за iOS и Android. Специалното при него е, че официално работи с определени модели iPod, iPhone и Android смартфони. Неофициално всеки смартфон с Android KitKat 4.4.2 или по-нов, чийто екран е между 3- и 6-инчов, би могъл да комуникира с часовника, но Basis не гарантира, че няма да имате технически проблеми. За моите тестове използвах приложението за iOS и смартфон iPhone 6, в което трябва да се регистрирате или да влезете в съществуващ профил. След това часовникът и телефонът се свързват, което при мен доведе до софтуерен ъпдейт на часовника. Интересното е, че той става само през мобилното приложение и при връзка между двете устройства, което в този случай отне около 20 минути. Това е сравнително бавно, но пък изключва нуждата от свързване с компютър, което е добре дошло.

 

Приложението има няколко секции, като основната е Dashboard. В нея се показва информацията за активностите през настоящия ден, броят минати крачки и изгорени калории. По-интересна е секцията Habits, където се показват различни предизвикателства, които трябва да превърнете в полезни навици. Сред тях е например Wear It, където получавате награда, ако носите Peak определено време. Другите са по-смислени - Step It Up за постигнат брой крачки дневно, Don’t Be A Sitter за често ставане от стола и Get more Sleep, където се иска да спите повече например. Всички навици можете да настроите с цел, която отговаря на нуждите ви, като в началото са налични слотове само за два навика. Нови слотове се отключват с успешно изпълнение на навици, като тази система е пример за доста добро внедряване на игровизация. Последната основна секция е Charting, където виждате статистика на активностите си под формата на диаграми.

Приложението има и експериментална зона, наречена Playground. В нея са няколко функции, които вероятно не са напълно готови, за да са основна част от приложението, но работят достатъчно добре. В момента там са налични Photo Finish, Geo Location, Playground и AppNotifications. Първата ви кара да си направите селфи след всяка активност, към което добавяте как се чувствате. Така имате фотодневник на физическите си активности и тяхното действие върху духа и физиономията ви. Geo Location и AppNotfications очевидно активират възможността да имате подробна карта на активностите си и да получавате известия от всички приложения.

Най-хубавото около приложението е, че работи бързо и леко и има приятен дизайн, в който ориентацията е лесна. Разделянето на дните на различни активности е странно, тъй като често се появява активност от няколко минути и 70 крачки, активирана от похода ви за кафе до съседната стая, но като цяло данните са добре представени. Също така прилжоението има интеграция с Apple Health и Google Fit, което подпомага комуникацията му с други популярни приложения.

 

На първо четене Basis Peak е наистина странно устройство. Това не е точно умен часовник, подобен на Apple Watch, Samsung Gear S2 или някое Android Wear решение, защото тук няма допълнителни приложения, а функциите на самия часовник са ограничени до показване на информация, наличието на хронометър и възможност да отговорите на обаждане. В същото време Peak прави доста повече от обичайните фитнес тракъри на Jawbone, Fitbit и Microsoft например. Точно в тази среда, в която Peak има една основна цел, вероятно се крие неговият успех. В същото време джаджата е достатъчно дискретна, че да не се чувствате като окичени с компютър. Може би най-важното всъщност е, че този часовник успешно се държи като най-обикновен часовник, на който можете във всеки един момент да хвърлите поглед, за да се информирате колко е часът. Затова и Basis Peak е чудесен вариант за всеки, който иска високотехнологична джаджа, но няма пълната готовност да се отдаде на умните часовници.

Използвате ли умен часовник или фитне тракър? Споделете любимите му функции в коментарите.

https://support.mybasis.com/hc/en-us/articles/203038504-Mobile-Requirements

Тагове: