Asus UX303LN е поредното потвърждение, че да имаш възможността да тестваш всевъзможни джаджи е колкото благословия, толкова и проклятие. Успяваш да се докоснеш до прекрасните нови технологии само за да се разделиш с тях след няколко дни, а, както знаем, с хубавото бързо се свиква. Е, дежа-вю, защото UX303LN е един малък бързак, който има с какво да се отличи на пазара за утрабуци.

 

Допир до хладен метал

Отваряме кутията и от там излиза един компактен (13.3-инчов) ултрабук, който без замисляне определяме като „красив“. Тъй като можете да не добиете пълна представа от снимките, препоръчваме да посетите магазин, в който можете да го разгледате отблизо. Тялото е изцяло метално, което освен чувство, че държите нещо качествено, добавя и чувство на солидност – обожаваме студенината на метала! Гърбът е от „изчеткан“ алуминий, но от Asus са взели добро решение и не са го прехвърлили и на останалата част от шасито – металът около клавиатурата и пада е гладък.

 

Теглото на Asus UX303LN е 1.45 кг

 

Самият капак се отваря лесно и може да бъде направено и с една ръка, а на профилите му има сериозен набор от портове: HDMI, Mini Display Port (наличен е VGA преходник в комплекта), три USB 3.0 порта, от които можете да зареждате смартфона си дори и при изключен лаптоп, SD и MMC четец на карти. В комплекта ще откриете и още един преходник – LAN, а като добавка получавате и калъфче, което да предпази скъпата ви придобивка.

 

 

Може би единствената критика, която можем да отправим към външния вид на ултрабука, е решението въздухопроводът да е до пантата на екрана. Да, от естетическа гледна точка изглежда чудесно, тъй като не се забелязва и не нарушава цялостната визия, но по този начин извежда топлия въздух директно към дисплея и потребителя.

Клавиатурата е много удобна, тъй като разстоянието между буквите е достатъчно, за да се избегнат инцидентни натискания. Сериозно удобство е и подсветката, чиято светлина може да се контролира. Тъчпадът е достатъчно голям и реагира задоволително.

 

 

Бързакът

Дисплеят е 13.3-инчов тъчскрийн Pentile LCD с резолюция 3200x1800 пиксела. Картината е остра, достатъчно ярък е, а цветовете, въпреки че понякога могат да не бъдат напълно точни, наистина изпъкват, когато разглеждате снимки например. Като цяло дисплеят е много добър, а ако трябва да отправим критика, тя може би ще отиде към покритието, което не се справя твърде добре с по-ярка слънчева светлина. Не, проблемът не е, че няма да виждате нищо, но и отблясъците са налични. Тъй като е тъчскрийн, пантата на екрана е стабилна и няма да имате проблеми с изместване при допир.

Когато говорим за хардуер, трябва да споменем и с какво разполага UX303LN, което не е никак малко. Процесорът е Intel Core i7-4510U (3.1 GHz), 12 GB DDR3, 256 GB SSD SATA3 и видеокарта Nvidia GeForce 840M (2 GB GDDR3). Операционната система е Windows 8.1 Professional (64 бита).


Звукът е на високо ниво благодарение на говорители ICEpower, разработени с Bang and Olufsen

 

Както може би сте забелязали, именно видеокартата е това, което рязко различава Asus UX303LN от голяма част от конкурентите му. Тя е модел, който по-често сме свикнали да откриваме при по-големите лаптопи. Това означава, че можете да си позволите да се отдадете на игри в моментите, в които не използвате джаджата за работа. А с това Asus UX303LN се справя повече от прилично, когато имаме предвид размерите му – можете да играете с 30 fps на игри като Alien: Isolation (средни детайли и резолюция 1366x768), Middle-earth: Shadow of Mordor (ниски детайли, 1280x720 пиксела), Fifa 15 (високи детайли, 1920x1080 пиксела), Crysis, Skyrim и други. Разбира се, ако търсите много детайли и най-висока резолюция, ултрабукът няма да се справи, но това не е и неговата работа. Друго, което трябва да се отбележи, е, че подобни сериозни натоварвания водят до по-сериозно загряване на машинката. Най-общо работата с ултрабук е много бърза и приятна – за времето, в което имахме възможността да го използваме, не бяхме затруднени от забавяне или лаг.

 

 

Завършваме темата за хардуера с батерията. От нея останахме относително доволни, но все пак очаквахме още малко. Капацитетът й е 50 WHrs, което е достатъчно за между 5 - 7 часа работа според данните на производителя. При 50% яркост на дисплея, включен Wi-Fi ще трябва да се задоволите с резултат малко над долната граница.

 

Компактният бързак

Asus UX303LN е ултрабук, от който оставаме с положително впечатление. Мощната конфигурация, отличната изработка и удобната клавиатура са сред причините, които спомагат за това.

 

Забележка

Asus UX303LN е най-мощният модел от серията и е наличен срещу 2399 лв., но на пазара са налични различни разновидности. Най-достъпният е UX303LA, който запазва същото шаси, а хардуерните параметри са 13.3" дисплей HD+ (1600x900), процесор Intel Core i3-4030U (1.90 GHz), 4 GB DDR3, 500 GB HDD, комбиниран с 8 GB SSD и видеокарта Intel HD Graphics 4400. Цената е 1299 лв.