Пролетта дойде и с нея мобилният бизнес на Sony започна своето прераждане.
В ръцете си държим първия модел след ерата на Ericsson – Xperia S. Като визия, усещане и лекота на работа този модел е превъзходен, освен това е и първата Xperia с двуядрен процесор и 12 МР камера – характеристики, на които хай-тек феновете трудно ще устоят. Какво е различното обаче освен марката Sony, ще разберем сега, а ако желаете да разгледате тестовата галерия със снимки направени с телефона можете да го направите тук.

 

Всички наши видеоревюта ще намерите на този линк.

Новият дизайн – плюсове и минуси

Първото и най-отличително нещо в Xperia S е прозрачният LED елемент, обикалящ долната част на устройството. Той е наличен във всички смартфони от серията NXT (Xperia U, S и P), като ги прави „безпогрешно разпознаваеми“ сред много­образието от Android-и, но също така и ненужно дълги.

Прозрачният LED в Xperia S се осветява в бяло при входящо обаждане – тук липсват мигащите шарени светлини (в нюанса на преобладаващия цвят на картината на екрана – точно като Ambilight технологията в телевизорите на Philips), които поддържа Xperia U. На въпросната лента ще забележите иконите на трите навигационни бутона – назад, меню и опции. Реално обаче те не се намират на нея, а отгоре на самото тяло и са обозначени с миниа­тюрни точици. Така в началото интуитивно ще натискате иконите на лентата – естествено, без резултат, но пък след ден два се свиква.

Xperia S идва с 32 GB вградена памет и няма слот за мемори карта – последното важи за всички Xperia NXT смартфони. Батерията също е вградена, което определено е минус. HDMI, 3.5 мм жак и microSD са изнесени отвън, така че реално няма причина да не се ползва доста по-привлекателният unibody дизайн. Вместо това Xperia S има пластмасов капак, който контрастира на иначе имиджовата му визия, а под него единствено може да поставите microSIM карта.

Xperia S предлага пълна персонализация  на екраните и менюто, включително пренареждане на иконите по ваш избор.

Добър или не е новия дизайн, е изцяло въпрос на личен вкус, но поставянето на подобен елемент в едно Аndroid устройство определено има смисъл – и за компанията, тъй като отличава модела, и за потребителя, тъй като придава усещане, че използва нещо наистина ново и различно.

Откъм хардуер Xperia S има няколко наистина прекрасни екстри. Първата от тях е 12-мегапикселовата камера на гърба, която може да записва Full HD видео, лицевата камера също поддържа HD видео. Тук можете да разгледате снимки и видео, направени със смартфона. Качеството на кадрите е много високо, автоматичното разпознаване на сцена работи перфектно, а камерата разпознава до няколко лица на снимката. В тестовия модел имаше опция за 3D панорами, които след това могат да се гледат на 3D ТV чрез HDMI връзка. Съвсем не изненадващо 12 МР сензорът на Sony прави добри снимки при ниска осветеност, а освен това е и доста бърз. Камерата влиза в работен режим за 1.5 сек, само секунда е времето между създаването на две снимки. Тази бързина е постигната чрез поставяне на доста по-мощен процесор спрямо предишните поколения Xperia – сега той е двуядрен на 1.5 GHz, значително по-ефективен от предишните едноядрени чипове.

Екран и екстри

Другият отличителен елемент на това устройство е 4.3-инчовият LCD дисплей с резолюция 1280x720 пиксела – изключително ярък и контрастен, като запазва много добра четимост, поставен под ярките пролетни лъчи. Моделът работи с Android 2.3, а от компанията не успяха да ни дадат точен отговор кога ще има ъпдейт до ICS за България. По отношение на софтуера трябваше да има нови неща. Казваме трябваше, защото реално те няма да са достъпни за българския потребител на този етап – това са например услугите Music Unlimited и Video Unlimited, които дават достъп до музика и видео от Sony Entertainment Network, PlayStation Store също е недостъпен, макар Xperia S да е сертифициран от PlayStation. В специално приложение обаче Музика & Видео можете да следите публикуваните от приятелите ви във Facebook мултимедийни файлове.

Продажбеният комплект на Xperia S няма да съдържа и смарт тагове – малки токени с NFC, които се използват за активиране на предварително конфигурирани и персонализирани настройки, когато NFC Android смартфон се допре до тях. Много яка екстра, за която обаче отново ще трябва да чакаме.



 

Тагове: