Следим Xperia Z серията на Sony с огромен интерес още от анонса на Xperia Z, първия й представител. През годините японците не ни разочароват и представят едни от най-добрите флагмани на пазара, при това с дизайн, който ги отличава ярко от всички останали. Тази година имахме шанса да изпробваме Xperia Z2 за няколко дни. Не можем да кажем, че останахме изненадани, тъй като устройството наследява добрите традиции на своите предшественици, но и се справя с някои от най-сериозните им проблеми.

 

Видео

 

Дизайн и изработка

Шансът да объркате Xperia Z1 и Xperia Z2 при първа среща е огромен. Двете устройства са почти идентични и трябва да знаете кои детайли да търсите, за да разберете кой е новият модел. Това е похвално — Sony вярва в дизайн ценностите си и не ги променя тенденциозно всяка година, за да докаже, че прави "нещо ново". 5.1-инчовият смартфон определено е голям и няма да е лесен за използване с една ръка за потребителите с по-малки длани. Свикнал съм да не налагам своето мнение в тази област, тъй като имам стряскащо големи ръце. Все пак за мен Xperia Z2 бе повече от комфортен.

Единственият случай, в който се налагаше да използвам две ръце, е при издърпване на панела с нотификации, макар при по-натоварени ситуации това да е възможно и с лека промяна на захвата. Устройството е изключително тънко, което, в комбинация с малкия радиус на заоблените ръбове, големите размери и гладкия стъклен корпус, създава футуристично усещане. Както съм споменавал и преди, по мое мнение заедно с One/One (M8), Xperia Z1/Z2 са най-добре изглеждащите Android флагмани. Смартфонът отново е напълно водоустойчив, а портовете са защитени с капачета, с изключение на аудио жака, където е използван хидрофобен филм.

 

Дисплей и звук

Най-приятната изненада в Xperia Z2 определено е дисплеят. За начало той е с 0.2 инча по-голям, което обаче не се отразява на общия размер на устройството. Макар да произвежда някои от най-добрите панели в света, Sony така и не успяваше да предложи оптимално качество в досегашните Xperia Z модели.

Цветовете изглеждаха с една идея по-бледи, отколкото бихме искали, гамата зрителни ъгли беше по-скоро малка, а четимостта под пряка слънчева светлина бе минимална. За да получите ясна представа за дисплея на Xperia Z2, обърнете всички тези твърдения наопаки. Смартфонът има един от най-балансираните екрани, които съм виждал в последните няколко години. Цветопредаването е отлично, зрителните ъгли доближават 180 градуса, а видимостта на открито е значително подобрена, макар и не съвършена. Стерео говорителите от двете страни на дисплея са добре дошло попълнение. Звукът е много по-силен и плътен от този на Xperia Z1, но с една идея по-слаб от този на HTC One (M8).

 

Статията продължава на следващата страница.

Хардуер, производителност и батерия

Постепенно се отказвам да сравнявам производителността на топ енд моделите, които тествам. Също като Galaxy S5, One (M8) и G2, Xperia Z2 е обидно бърз и се справя без забавяния и крашове с всяка задача, с която го натоварите. Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 се доказа като един от най-добрите чипове на своето поколение и Xperia Z2 не е изключение.

В комбинация с 3 GB RAM и 3200 mAh батерия новият флагман на Sony е особено бърз и издържа между един и два дни при сериозно натоварване. За съжаление не успяхме да изправим всички актуални флагмани в тест на живота на батериите, тъй като не разполагаме с тях подръка, но съм готов да споря, че Xperia Z2 е с една идея по-издръжлив от One (M8). Разбира се, подобен анализ изисква поне месец използване за създаване на реалистична представа.

 

Камера

Камерата на Xperia Z2 е идентична с тази на Xperia Z1 от гледна точка на хардуер, но софтуерът определено е подобрен. Снимките са с няколко идеи по-естествени, тъй като изострянето е намалено значително. Устройството може да снима 4K видео, както и клипове със 120 кадъра в секунда. След направата им може да изберете частта, която искате да забавите, и да съхраните крайния резултат, без да напускате галерията. Xperia Z2 има една от най-добрите камери на пазара. Все още предпочитам интерфейса на HTC One (M8) и най-вече последните модели Nokia Lumia, които са доста по-лесни за свикване, но 20.7 MP-овите снимки изглеждат невероятно както на екрана на смартфона, така и на компютър и телевизор.

 

Софтуер

Android скинът на Sony не се е променил много спрямо това, което видяхме в Xperia Z. Промените не са особено натрапчиви и не затрудняват използването на приложенията и услугите на Google, което е добра посока, в която вървят все повече компании. Плъзвайки пръст за извикване на Google Now, може да стартирате и собствения софтуерен каталог на Sony, наречен What's New. Странно е, че компанията го поставя на толкова ключово място в интерфейса, имайки предвид, че по-голямата част от функционалността му се дублира с тази на Google Play.

Все пак може да откриете някои интересни заглавия и промоции, особено в областта на гейминга. Похвално е, че скинът не ви затрупва с прекалено много настройки и скрива бързите контроли в отделен таб в панела с уведомления. Фоновете на някои менюта се анимират динамично спрямо движенията на пръстите ви, което е приятно и атмосферично.

 

Заключение

Xperia Z2 е най-добрият флагман на Sony досега и не сме очаквали нищо различно. Проблемите с дисплея най-накрая са решени, звукът е значително по-силен и плътен, камерата остава все така добра, а дизайнът е сред личните ми фаворити в Android вселената. Не бих препоръчал ъпгрейд от Xperia Z1 към Xperia Z2, но притежателите на Xperia Z или други по-стари смартфони определено трябва да изпробват новия флагман на японците.