Макар, че наличието на т.нар. анаеробни бактерии (такива които могат да съществуват прекрасно в среда лишена от кислород) далеч не е новина, новооткрития представител на този клас микроорганизми дава на учените надежди, че в недалечно бъдеще все пак може да се окаже, че живот съществува дори на сурови светове като Марс и Титан. 

Бактерията е наречена Methylomirabilis oxyfera и за сега все още не е окончателно класифицирана. Уникалното при нея, е че тя практически окислява газа метан, превръщайки го във вода и въглероден окис. За да „диша” този микроорганизъм все пак се нуждае от кислород – любопитното е, че бактерията си го осигурява сама!

За да проверят теорията си учените затворили херметически култура от подобни бактерии в специален съд и добавили в него метан плюс някои минерали които съществуват в естествената среда, която обитава Methylomirabilis oxyfera. Експеримента категорично доказал, че въпреки че първоначално в съда липсвал кислород след като бактерията е прекарала известно време в него е установено наличие на такъв. Тайната на уникалния микроб се оказала проста – явно този вид микроорганизми умеят да „разлагат” нитрати до азот и кислород. На практика това е непознат до момента способ за биологичен синтез на кислород. 

Откритие като това дава основания на учените да вярват, че живот на планети като нашия съсед Марс все пак е възможен, въпреки че там липсва кислород в свободно състояние, но има наличие на метан в атмосферата. Бактерия като Methylomirabilis oxyfera оказва се спокойно би могла да оцелее и да се развива в подобни условия.

Тагове: