И преди имаше информация, която се отнасяше за мамутите и тяхното възраждане, но сега със задачата ще се заеме едно от големите научни имена – сър Ян Вилмут, експерт по стволови клетки. Титлата „сър“ му е връчена след успешното клониране на овцата Доли, в което той участва.

 

В статия, поместена в престижния The Conversation, Вилмут изразява своето вълнени относно открития мамут в Сибир. Ако размразяването не е започнало, е възможно да бъде извлечен костен мозък. Клетките от него могат да бъдат жизненоважни за „възкресяването“ на този отдавна изчезнал бозайник.

 

Проблемът е, че в момента, в който „някоя кост стърчи на слънце – вече е късно“, коментира Вилмут. Ученият не е убеден, че методите, които са използвали за клонирането на Доли ще свършат работа. Въпреки това вярва, че ще могат да извлекът костен мозък, от който да изолират стволови клетки: „При някои видове е достатъчно да се внесът четири различни протеини, за да се извлекът стволови клетки на възрастно животно, но с характеристиките на ембрион“, добавя Вилмут.

 

Ученият възнамерява да сравни клетките с тези на слон. Обмисля се и възможността да се оплоди слон със сперматозоиди от мамут. Един от проблемите е, че слоновете живеят в топла среда, докато мамутите са пребивавали в сурови климатични условия.

 

Голям брой учени са говорили по тази тема и са кроили планове за възкресението на мамутите. През 2011 г. проф. Акира Иритани, от университета в Киото, предвиждаше успех за проекта му в следващите 4-5 години. От тогава не са излизали резултати за неговите изследвания. Вилмут не си представя вълнист мамут или хибрид между слон и мамут да тичат в дивото. За него експериментът ще послужи за по-добро разбиране на миналото и научните процеси.

 

Мислите ли, че има смисъл от тези експерименти? Какво би станало, ако бъде „възкресен“ този вид животни?

Тагове: