Ново изследване на група експерти относно промените в климата показа, че глобалното затопляне ще доведе до масов глад сред дълбоководните обитатели на световния океан, вследствие на което много видове ще измрат.

Океанските дълбочини се явяват едни от най-негостоприемните и неплодородни места на планетата“, разказва Андрю Суитман, научен сътрудник от университета Хериът-Ват в Единбург и водещ аналитик на изследването. „Квадратен метър от океана на дълбочина над 3000 метра съдържа по-малко въглехидрати от кубче захар. И ако в близкото столетие това нищожно количество храна намалее два пъти, последствията ще са катастрофални.
Една от причините за дефицит на храна може да се превърне разслояването на океана заради повишението на температурата на водата, заради което рязко ще намалее планктонът – първото звено в хранителната верига на живите същества в големите дълбочини. Изследователите са стигнали до тези прогнози след анализ на данните, получени чрез моделиране на последствията от глобалните промени на климата за петия доклад на международната експертна група относно промените в климата, наред с анализа на обширния комплекс от публикувани данни за океана. Учените са проследили промените на такива характеристики, като температурата, киселинността, съдържанието на кислород и храна, за да могат да направят прогноза за промените в дълбоководните екосистеми до 2100 година.