Графенът има многобройни приложения, които продължават да се увеличават – учени от Университета Кембридж, както и от Университета Триест в Италия доказаха, че материалът е съвместим и с невроните в главния мозък, което означава, че от него може да се изготвят различни електроди за имплантиране в мозъка.

 

Изследователите са свързали графена с невроните директно и са проверили способността на нервните клетки да генерират електрически сигнали. Експериментите са се провели с лабораторни мишки. Учените са открили, че невроните съхраняват своята способност в непроменен вид въпреки съприкосновението с графена. Така материалът се оказва изключително подходящ за тези цели, с оглед неговата електрическа проводимост, гъвкавост, биологична съвместимост и устойчивост от разрушаване. В момента учените продължават своите изследвания, в това число и със задачата да подберат най-добрата форма на графен за тези цели.

 

Имплантирането на биосъвместими електроди в мозъка непосредствено до невроните дава надежда за възстановяване сензорните функции на парализираните хора, както и на онези, страдащи от моторни нарушения при епилепсия, болест на Паркинсон и други заболявания. Същият механизъм може да се използва и за създаването на роботизирани крайници за хора, претърпели ампутация, като действието им ще се контролира директно от главния мозък.