Защо някои хора успяват да преодолеят дългогодишната си зависимост от наркотиците, а други, въпреки продължителното лечение, се провалят и рано или късно отново попадат под пагубното им въздействие?

Отговорът може да се окаже съвсем прост. Много е вероятно някои от нас да са генетично предразположени към дрогата, алкохола и цигарите, а други не! Виновници за това може би са гените, които се предават през поколенията. До този предварителен извод е стигнал екип от български учени, ръководен от професор Иво Кременски началник на Националната генетична лаборатория в София. В момента той и неговият екип работят върху едно от най-мащабните проучвания за зависимости в света. Проектът, на стойност 2 млн. долара се финансира от Института на здравето на САЩ и ще приключи след по-малко от 3 години.

За модел в проучването сме избрали пристрастяването към хероина, тъй като обикновено хероинозависимите се водят на отчет, знаят се какви са приеманите от тях дози и пр., твърди проф. Кременски. За целта ще бъдат изследвани 2500 зависими от хероин и още толкова новородени българчета. Около 900 български наркомани вече са били подробно разпитвани за здравословното им състояние, начина им на живот, като и за техните близки и роднини с няколко поколения назад.
ДНК-то на групата на наркозависимите ще бъде съпоставена с това на новородените. Ще се търсят различия в пет гена, за които вече имаме сериозни данни, че са свързани с пристрастяванията. обяснява проф. Кременски. Според него това е огромна работа. До приключване на проекта българските учени ще трябва да проведат над 1 млн. и 500 генни анализи.
Последната дума обаче ще имат специалистите в Университета Сейнт Луис в САЩ, който разполага с мощни компютърни софтуери. Високите технологии ще определят дали в крайна сметка съществуват закономерности при различия между гените на хероинозависимите и тези на непристрастените към дрога. Така още от рано ще знаем дали сме застрашени от наркозависимост, алкохолизъм или пристрастяване към цигарите. Но за да се предпазим от тези пороци, не бива да разчитаме само на генетичните си предразположения, защото голямо значение има и средата в която живеем смята проф. Кременски . И още нещо полезно и любопитно: Ако се потвърдят тези изменения в гените, те ще станат прицелни места за външни въздействия на т. нар. генно ниво, т. е. чрез медикаменти казва той. - Така в близко бъдеще можем да очакваме появата на нови мощни лекарства за лечение на тези зависимости. Освен това, имаме данни, че хората с варианти на гени, предразполагащи към хероинозависимост например, по-често развиват заболявания като диабет, рак, маниакална депресия, ранна хипертония и пр. Много вероятно е измененията в гените, отговорни за зависимостите към цигари, алкохол и пр. да предразполагат и към тези твърде разпространени болести.
Така че, ако сте генетично предразположени към наркомания или алкохолизъм, но по редица причини не сте се пристрастили към тях, вие все пак трябва да бъдете нащрек. Защото може да се окаже, че сте застрашени от редица заболявания, които на пръв поглед нямат нищо общо с тези пороци. От резултатите от проучването зависи дали в бъдеще ще можем още от деца да бъдем подлагани на специални изследвания, които ще ни позволят отрано да сме наясно с генетичните си предразположения. В едно обозримо бъдеще вече ще можем по-убедително да кажем на застрашения от алкохолизъм: Ти не бива да посягаш никогакъм чашката, защото за теб последиците ще бъдат пагубни каза в заключение проф. Иво Кременски.

От БНР

Тагове: