Учени от университета в Орегон под ръководството на Грегъри Ретолак са изследвали в пустинята на северозападна Австралия скали на възраст от около три милиарда години и са открили в тях следи от древни микроорганизми. Това доказва, че животът в почвата на Земята е съществувал, когато на повърхността на планетата е нямало дори лишеи.

Изследвайки откритите вкаменелости, учените са стигнали до извода, че най-често в този период са се срещали актинобактерии, играещи важна роля в процеса на разлагането на органичните вещества. Доказано е и присъствието на пурпурни серни бактерии, които са способни да синтезират органичните съединения без участието на кислород. Общо изследователите са описали 5 вида микроорганизми, открити в скалите.
Авторите на изследването са показали, че плътността на бактериите в земята е била доста голяма, може да се говори за съществуването на пълноценни екосистеми. Всъщност дълго време се смяташе, че в този период е нямало живи организми в почвата, тъй като всички намерени образци са били с морски произход. Новото изследване доказва, че това изобщо не е така – пълноценен и достатъчно разнообразен живот в земната почва е съществувал още в много ранните етапи на развитие на планетата.

Тагове: