Лекари се приближиха с още една крачка до спирането на процеса на стареене в организма, запазвайки клетките и органите на човека млади през целия му живот.
Засега този процес е проведен при лабораторни мишки, но медиците са убедени, че в бъдеще ще може да се реализира и в организма на хората.

С възрастта в клетките ни се натрупват все повече повредени протеини, но досега никой не знаеше дали този процес е отговор на намаляването на функционалната активност на организма.
Сега специалистите успяха експериментално да установят, че подобни протеини се натрупват, тъй като вътреклетъчният механизъм, отговорен за извеждането им с времето спира да работи добре.

Създавайки в лабораторни условия система, която остава функционална през целия живот, изследователите достигнали до извода, че така фактически може да се обърне процесът на стареене.

Доктор Ана Мария Куерво и нейни колеги от Медицинския колеж Алберт Айнщайн в Ню Йорк съобщиха, че са успели да запазят млад черния дроб в организма на възрастна мишка.
Доктор Куерво смята, че това е механизмът, по който в бъдеще ще може да се подмлади и човешкият черен дроб.

Авторите на метода са успели да разработят химическо съединение, чиито молекули почистват старите протеини от клетката.
Тези молекули могат да изпращат протеините в лизозомите своеобразни фабрики, пълни с ферменти, които преработват старите протеини.

Засега учените не могат да кажат как методът ще работи при хората, но доктор Куерво е убедена, че създаването на препарат, който спира намаляването на активността на рецепторите към протеините, ще има същия ефект.
В момента разработваме препарат, който би позволил на лизозомите да стабилизират и поддържат рецепторите.
Знаем, че стабилното ниво на тези протеини зависи от изменението на клетъчните липиди. Най-вероятно това ниво може да се поддържа с диета с ниско съдържание на мазнини, коментира тя.

Учените предполагат, че намаляването на активността на пречистване в други органи спомага за възникването на редица заболявания, сред които Алцхаймер и Паркинсон.

Тагове: