Американски учени заявиха, че започват експерименти по съживяване на човешки мозък. Те вече са получили разрешение за работа с група пациенти, на които е поставена диагноза мозъчна смърт заради черепно-мозъчна травма.

Връщането към живот на вече умрелия мозък е цел на американската биотехнологична компания Bioquark. Техният проект – ReAnima, е получил одобрение от Institutional Review Board, комисията, приемаща решения, свързани с етичната страна на изследванията в САЩ. Задачата на ReAnima ще бъде разностранното изучаване на най-съвременните биомедицински технологии и възможността за използването им за възстановяване на вече мъртъв главен мозък. Клиничните изпитания ще се провеждат върху контролна група от хора на възраст 15-65 години, които вече официално са признати за мъртви в САЩ и Великобритания, но които все още са включени към апарати за изкуствено поддържане на живота. Според ръководителя на проекта Айра Пастор целта им не е толкова фантастична. Той напомня, че много видове живи организми (амфибии, планарии и някои видове риби) могат да обновяват и оживяват участъци от мозъка си и неговата стволова част дори след опасни за живота травми. Хората нямат възможността за регенерация на централната нервна система, но затова пък новите технологии може да им помогнат в това.

За възстановяване на функциите на мозъка, който е получил смъртна диагноза, учените смятат да използват пептиди, лазери, стволови клетки и стимулация на нервите. Първите резултати се очакват след два-три месеца – симптомите на съживяване на границата на горната част на мозъка и долната зона на мозъчния ствол трябва да бъдат засечени с томограф. Въпреки критиките от компанията ReAnima са уверени в бъдещето на експериментите, като се надяват да създадат работеща технология още през 2017 година.