Средата на Марс е твърде солена, за да поддържа форма на живот. Този извод направиха експертите от НАСА, след като проучиха последните данни от марсохода Opportunity.

Според тях високата концентрация на минерали във водата в ранните периоди от съществуването на планетата я е направила непригодна за живот дори и за най-издръжливите микроорганизми.

След като анализираха изпратените от Opportunity данни за камъни, които някога са били във вода, учените достигнаха до извода, че средата е била едновременно киселинна и солена. Доктор Ендрю Кнол, член на изследователския екип на НАСА и биолог в Харвард, обясни пред BBC, че откритието затяга примката около възможността за живот.

Припомняме, през декември 2007 г. учените обявиха, че в образците марсианска почва, взети от марсохода Spirit, има доказателства за възможността за съществуване на живот на Червената планета.

Този месец, пред ежегодната среща на Американската асоциация за напредъка на науката в Бостън, Кнол заяви, че през последните 4 милиарда години живите организми са изразходвали твърде големи усилия за оцеляване в марсианския климат. Средата е била толкова солена, че само шепа познати земни организми биха имали призрачен шанс да оцелеят там, при най-добро стечение на обстоятелствата, каза д-р Кнол.

Двата марсохода Opportunity и неговият близнак Spirit, са на Марс вече 1400 дни много повече от първоначално предвидения срок. Сега, когато мисията им е към края си, НАСА възлага големи надежди на новия си апарат Phoenix, който ще пристигне на Червената планета на 25 май. Phoenix ще кацне в района на северния полюс на планетата, където ще торси следи от минал или настоящ живот.

Марсоходът от следващо поколение - Марсианска научна лаборатория (MSL) ще напусне Земята през 2009 година и ще достигне целта си през 2010 г. Лабораторията е два пъти по-дълга и три пъти по-тежка от Spirit и Opportunity и ще събира образци от почва и скали, като ще ги анализира за органични примеси.

Тагове: