По време на днешното пълно слънчево затъмнение за територията на САЩ NASA ще отдели специално внимание не само на Слънцето, а и на най-близката му планета – Меркурий. Американските учени са изпратили два изследователски самолета от Космическия център „Джонсън“ в Хюстън днес сутринта, за да проследят пътя на затъмнението и да направят хиляди снимки на двете небесни тела.

Двете машини са модифицирани бомбардировачи WB-57F от 1960 г., като във всеки от тях е инсталиран инфрачервен телескоп, с който учените ще заснемат слънчевата корона - най-външния слой от атмосферата на звездата и Меркурий, за да се сдобият с повече информация за случващото се под повърхността на горещата планета.

Бомбардировачите ще летят на височина от 15,5 км за да заснемат кадри с високо качество, без атмосферата на нашата планета да изкривява образите. Скоростта им на летене е 740 км/ч, което ще позволи на учените да наблюдават затъмнението минута по-дълго от обсерваториите на Земята, които ще имат около 2 мин и половина, за да се любуват на космическото явление.

В миналото свръхзвуковият самолет „Конкорд“ е успявал да задържи образа на пълно слънчево затъмнение за 74 мин, но силните турбуленции при летенето със скоростта на звука не позволили заснемането на качествени снимки. Затова фотоапаратите на WB-57F са монтирани върху специални жироскопични стабилизатори, които максимално да изчистват точно тези вибрационни смущения. Според експертите кадрите, които ще бъдат заснети, ще бъдат най-добрите кадри на пълно слънчево затъмнение, правени някога.

По време на пълното слънчево затъмнение от NASA ще изследват една от най-големите мистерии на Слънцето и по-точно защо външният слой на короната му е милиони градуси по-топла от повърхността му.

В периода 30 мин преди и 30 мин след затъмнението обективите обаче ще бъдат изцяло насочени към Меркурий. Според учените това време е най-подходящо за наблюдение на планетата, която обикновено поради близостта си до Слънцето е прекалено осветена.

Инфрачервените телескопи на самолетите ще успеят да проникнат няколко сантиметра дълбочина в повърхността на небесното тяло, за да разберат за колко време то изстива. Тази информация ще даде на учените данни за това, какви материали се крият под повърхността на планетата и по какъв начин са смесени те.