NASA публикува новите снимки на астероида Церера, направени от намиращия се в неговата орбита космически апарат Dawn. Детайлно разкриващи релефа на повърхността на астероида, те пораждат повече въпроси, отколкото дават отговори. На снимките, които специалистите на NASA за първи път показаха в Нант на Европейския научен конгрес, цветовете са увеличени за по-голяма нагледност. Това позволява да се направят първите предположения за геологическата структура на повърхността на астероида, макар и с приблизителна точност.



Например ярките петна в 90-километровия кратер Окатор, които са в центъра на вниманието на учените от доста време, се оказва, че се дължат на отлагания на соли с неизвестен произход.
„Източникът на бялото вещество засега остава загадка за нас" – признава професор Крис Ръсел от университета Калифорния в Лос Анджелис, който е научен ръководител на мисията. „Смятаме, че тези соли по някакъв начин са излезли на повърхността. В момента продължаваме с изследванията, за да разберем какво ще ни разкрият особеностите във формата на кратера“, казва Ръсел. Освен въпросните петна в кратера се вижда и обширна зона със син цвят, обхващаща почти цялата му вътрешна повърхност.
Причудливите форми на кратерите на Церера са много интересни и напомнят кратерите, които виждаме на Рея, ледената луна на Сатурн“, казва Керъл Реймънд, заместник-ръководител на мисията от Лабораторията за реактивно движение към NASA. “Те са много по-различни от закръглените кратери на Веста“ (припомняме, че Dawn направи снимки на Веста в периода 2011-2012 година).


На Церера, освен кратера Окатор, учените с интерес наблюдават и много странната планина с височина 6 километра, издигаща се насред абсолютно плоска равнина. Според професор Ръсел тя е дело на съвършено непознат за науката геологически процес.