SpaceX най-накрая приземи ракетата Falcon 9 върху движеща се платформа в морето. Това е първият път, когато компанията на Илон Мъск успява да постигне тази цел, след четири неуспешни опита преди това. Днешният успех е ключов момент за SpaceX, тъй като той показва, че компанията може да приземи ракети както на твърда земя, така и в океана.

Това е вторият път, когато SpaceX успешно приземява една от своите ракети след изстрелване. През декември 2015 година компанията успя да приземи Falcon 9 на земя в Кейп Канаверал, Флорида. Сега SpaceX доказа, че може да направи това и във вода. Това може да означава много големи икономии на разходи за компанията.

Овладяването на кацането в океана е важно, тъй като SpaceX ще използва именно този метод по-често. На неотдавнашна пресконференция на NASA Ханс Кьонигсмън, вицепрезидент на осигурителните мисии за SpaceX, каза, че следващите два до три полета ще включват самостоятелно движещи се океански площадки за кацане. В крайна сметка компанията очаква да приземява една трета от своите ракети на сушата, а останалата част - в морето.

Защо SpaceX се фокусира върху тези океански площадки? Самоуправляващите се плаващи площадки за кацане в океана са по-трудна мишена от наземните, но с тях SpaceX ще спести много гориво, тъй като едно кацане на наземна площадка изисква пренастройки на траекторията на ракетата, което покачва разхода. При плаващите площадки за кацане има удобство, че те могат да се местят. Една наземна площадка е „закотвена“ на една-единствена позицията, която Falcon 9 трябва да уцели.

Целият смисъл на кацането на тези ракети в морето е да се спестят пари за разходи за изстрелване. В момента повечето ракети се унищожават или губят, след като бъдат изстреляни в Космоса, което означава, че за всяка нова мисия трябва да се създава изцяло нова ракета. SpaceX се надяват да използват многократно колкото може повече ракети, за да се ограничат разходите за създаване на нови. Falcon 9 струва 60 милиона щатски долара, а горивото струва едва 200 000 долара. Ако се възстанови една ракета, това на първо място ще спести пари, а на второ ще намали времето между мисиите. Президентът на SpaceX Гуин Шотуел очаква ракетите за многократна употреба да намалят разходите за изстрелване с около 30 процента според Space News.

Вижте и видеото от кацането на Falcon 9 в морето:

 

 

Прочетете и това: Колонията на Луната ще стане реалност скоро, предрича Бъз Олдрин 

Тагове: