Колкото повече хората разкриват тайните на Космоса, мечтаят за колонизацията му и за евентуална среща с извънземни форми на живот, толкова повече загадки и изключително странни факти се изправят пред тях. И ако за много години наред странните явления и обекти можехме да видим само на екраните на телевизорите си по време на някой култов сериал като "Стар Трек", то в наши дни непрекъснато нараства броят на загадъчните странности и космически обекти, за чието съществуване не сме подозирали.


Само за период от 2 - 3 години бяха направени такива значителни открития, че няма как да не споменем поне няколко от тях. Сигурен съм, че ще ви бъдат забавни.



Планетите, подобни на Земята

През 2013 година астрономите потвърдиха съществуването на около 20 милиарда екзопланети - само в рамките на нашата галактика Млечен път. Внимание! Това не е общият брой на всички планети, а само на тези, които биха могли да поддържат някакви форми на живот! И ако вземем под внимание, че във Вселената има милиарди, милиарди галактики, то теоретично пригодните за живот планети също би трябвало да са неизброим брой.



Плутон е все още планета

През 2006 година любителите астрономи бяха шокирани от новината, че деветата дотогава планета в Слънчевата система – Плутон, е понижена в статуса си до планета джудже, или планетоид, но не и истинска планета. Онези, които тогава отказаха да приемат този факт, бяха възнаградени през миналата 2015 година, когато космическата сонда New Horizon достигна околностите на планетата и откри данни, показващи че все пак Плутон е по-скоро планета. Гравитацията му е достатъчно силна, за да задържа атмосфера и да отклонява заредените частици на слънчевия вятър.

 



Сблъсъци между звезди от злато

Ако искайте вярвайте, но и такова нещо бе открито. През 2013 година астрономите засякоха много интересно явление – сблъсък между две звездни системи. Това не е изобщо нещо толкова рядко, особено в космически мащаби. Забележителното обаче е, че в този случай по някаква причина по време на сблъсъка се образувало невероятно количество злато, което многократно надвишава масата на Луната! Истинска природна алхимия.



Цунамита на Марс?

Също неотдавна астрономи, чието внимание е заето с изследването на Марс, разказаха за откритието си, което порази множество експерти по темата. Те показаха редица доказателства за това, че марсианският пейзаж е сериозно повлиян не само от наличието на вода в миналото, но дори от гигантски вълни цунами. Два мащабни метеоритни удара са предизвикали огромни приливни вълни с височина 50 метра, които променили релефа на повърхността в определени зони на Червената планета.



Планетата Годзила

Всъщност тя се нарича Kepler10c, но е известна и като "Годзила". По принцип нашата планета Земя е една от най-големите известни скалисти планети (с твърда повърхност), но през 2014 година с откриването на Kepler10c учените разбират, че тя е 2 пъти по-голяма като размери и цели 17 пъти по-тежка от Земята. Планети с такава маса досега винаги са били само газови гиганти, докато тази доста прилича на нашата. Затова астрономите й дават прякора "Годзила".

 



Гравитационни вълни

Още през далечната 1916 година великият Алберт Айнщайн заявява за съществуването на гравитационни вълни - теория, която си остава такава цели сто години. През миналата година след редица специални експерименти учените потвърдиха съществуването на гравитационните вълни. Те доказаха, че пространствено-времевият континуум може да пулсира буквално като повърхността на вода, в която хвърляте камъче. Но тези въздействия са толкова слаби и на големи разстояния, че едва най-съвременните прибори и технологии успяха да ги регистрират.



Новият пръстен на Сатурн

Сатурн е известен със своите красиви огромни пръстени. Но астрономите засякоха и доказаха съществуването на огромен нов пръстен около тази планета. Той е разположен в зоната от 3.7 до 11.1 милиона километра от планетата и се върти в посока, обратна на тази на останалите пръстени. Новият пръстен е толкова рехав и огромен, че в него могат да се поберат около 1 милиард планети, подобни на Земята! Освен това е толкова студен, че едва бе открит от най-модерните инфрачервени телескопи. Температурата му е едва -196 градуса по Целзий.

 



Най-старата звезда във Вселената

Нови звезди се откриват всеки ден, като няколкостотин милиона години се считат за детска възраст. Най-старата звезда във Вселената обаче, която е засечена до момента, има не само уникално сложно име - SMSS J031300.36-670839.3, но е на приблизително 13.6 милиарда години. Като имате предвид, че възрастта на Вселената е около 14 милиарда години, това си е доста сериозна продължителност на живот.



Кислород в Космоса

Газът, който всички дишаме, на практика е доста химически активен и затова много лесно влиза във взаимодействие с останалите елементи в природата. Откритието, направено през последните години, е много интересно – наличието на молекулярен кислород, този, който дишаме, в междузвездното пространство. Засечен е на повърхността на известната комета 67Р, а откритието задълбочи познанията на хората за газовете в Космоса и даде надежда на учените, че кислородът може да съществува и в други части на Вселената в използваема от хората форма.



Хиперактивната галактика

През 2008 година на 12.2 милиарда светлинни години от Земята беше открита галактика, в която необикновено бързо се образуват звезди. По принцип в Млечния път нова звезда се ражда средно на около 36 дни, което е относително нормално време, осреднено спрямо всички известни галактики. Но в галактиката, наречена шеговито „Бейби бум“, нова звезда се ражда на всеки два часа! Това е една истинска „люпилня“ на звезди.

 



Най-студеното място във Вселената

То също бе открито наскоро и е рекордно по своята ниска температура, а учените изобщо не знаят защо там е толкова студено. Намира се в мъглявината Бумеранг, а температурата му се доближава почти до абсолютната нула. Цялата мъглявина сияе в син цвят, който се получава от отразяването на праховите облаци в нея.

 



Най-малката планета

През 2013 година бе открита и най-малката известна към момента планета – Kepler37b. Тя е малко по-голяма от Луната, но в сравнение с нашия Меркурий се намира три пъти по-близо до своето слънце. Благодарение на това повърхността на минипланетата е нагрята до 425 градуса по Целзий.



Преждевременно умиращите звезди

През тази година бе открито, че някои звезди от областта на активно звездообразуване, наречено мъглявината Кил, умират преждевременно. Близо половината от звездите в това място пропускат важен цикъл от своето развитие, наречен червен гигант, и по този начин съкращават живота си с милиони години. Не е добре известно от какво се получава подобен ефект, но той е засечен предимно при богати на натрий или бедни на кислород звезди.



Гигантската диамантена звезда

Наречена със скучното име BPM 37093 и с по-човешкия прякор – Люси, това е звезда от типа бяло джудже, разположена на около 20 светлинни години от Земята. Забележителното при нея обаче е, че според химичния анализ тя представлява на практика един огромен диамант с размера на Луната. Ако можеха да я оценят, земните ювелири вероятно биха й дали стойност от 10 децилиона карата. Децилион е числото 10 на 60-а степен.

 



Реалната девета планета

Отново през тази година бе оповестено за сигурния факт, че в пределите на Слънчевата система съществува непозната планета с огромна елипсовидна орбита, която се намира далеч отвъд орбитата на Плутон. Използвайки математиката и небесната механика, учените са изчислили, че на такава отдалечена орбита и спрямо взаимодействията с другите небесни тела новата планета би трябвало да е с размерите на Нептун. Макар и още никой да не я е открил и видял реално, тя би трябвало да е някъде там, а любителите на конспиративните теории вече потриват доволни ръце, наричайки я Нибиру.



Шумът на вакуума

Всички знаем, че в Космоса няма звуци, защото няма въздух, нали? И се смеем, гледайки фантастичните битки в Космоса, при които се чуват множество страховити взривове и шум от двигатели.
Всъщност през 2013 година за пръв път NASA публикува аудиозаписи на плазмени вълни. Това дефакто са първите подобни на звуци записи от междузвездното пространство. Друг е въпросът, как и с какво бихте могли да ги чуете.



Най-ярката свръхнова

Откритата през 2015 година свърхнова ASASSN-15lh днес държи рекорда за най-ярката свърхнова звезда. Тя свети около 570 милиарда пъти по-ярко от Слънцето. И което е още по-странно, учените са открили, че активността на свръхновата е нараснала за втори път два месеца след засечената й уж пикова активност и яркост. Като че ли тя е избухнала за втори път, което е невъзможно, разбира се.

 



Астероидът с пръстени

Макар и всички газови гиганти да имат орбитални пръстенови системи, такива не са рядкост и при другите небесни тела. Обаче астрономите бяха възхитени да открият такива около миниатюрен обект – астероида Харикло. Той дори притежава цели два пръстена, вероятно образувани от замръзнала вода и прах в резултат от удар с друг подобен космически обект.



Алкохолната комета

Още едно миниатюрно, но страховито небесно тяло – кометата Лавджой, за която доста се пишеше през миналата година. Тя стана известна с факта, че от повърхността й се изпарява във вид на опашка не друго, а вещество, подобно на онова, което хората пият във вид на алкохол. Изчислено е, че от кометата всяка секунда се изпарява алкохолно съдържание, равностойно на около 500 бутилки вино. Ама че разхищение.

 

Да си припоменим и тайните новата планета гигант в Слънчевата система